BIP Gminy Przytuły

Biuletyn Informacji Publicznej

POSTANOWIENIE


RL-O.7624-6/08

POSTANOWIENIE



     Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. k.p.a. (Dz.U. z 2000r. Nr 98, z późn. zm.) i art. 51 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska ( tekst jednolity Dz.U. z 2008 roku Nr 25, poz.150 z póżniejszymi zmianami ) w wyniku rozpatrywania wniosku z dnia 4.11.2008 r. złożonego przez Gminę Przytuły, ul. Supska 10 , 18-423 Przytuły,

postanawiam



odstąpić od potrzeby wykonania raportu oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia polegającego na Przebudowie drogi gminnej we wsi Mroczki o długości 622,78 m na działkach o nr ewidencyjnym 118, 59/2, 117/1 stanowiących granicę pasa drogowego w obrębie miejscowości Mroczki

UZASADNIENIE



     Podczas rozpatrywania wniosku z dnia 4 listopada 2008r. Gminy Przytuły,ul. Supska 10 w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na Przebudowie drogi gminnej we wsi Mroczki o długości 622,78 m na działkach o nr ewidencyjnym 118, 59/2, 117/1 stanowiących granicę pasa drogowego w obrębie miejscowości Mroczki, Wójta Gminy Przytuły wystąpił o wydanie opinii co do konieczności sporządzenia raportu i jego ewentualnego zakresu do Starostwa Powiatowego w Łomży oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży / art. 51 ust. 3 pkt 1 i 2 /. Przedmiotowa inwestycja zgodnie z § 3 ust.1 pkt 56 oraz pkt 72 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzania raportu o oddziaływaniu na środowisko /Dz.U. Nr 257 , poz. 2573 z późn. zm./ jest zakwalifikowana do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko dla których może być wymagane sporządzenie raportu.


     Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży postanowieniem nr 226/NZ /2008 z dnia 13 listopada 2008 roku nie stwierdził konieczności sporządzenia raportu o oddziaływanie na środowisko dla wyżej wymienionego przedsięwzięcia. W ocenie organu sanitarnego przedmiotowa inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na środowisko naturalne poprzez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury odwodnienia ciągu drogowego, zmniejszenia hałasu i praktyczną eliminację zapylenia oraz zmniejszenia emisji toksycznych składników spalin samochodowych emitowanych do atmosfery. Przebudowa nie spowoduje zmiany przebiegu cieków wodnych, powierzchniowe odwodnienie zapewni spływ wód opadowych do istniejących rowów przydrożnych, a zlokalizowane przepusty zapewnią drożność spływu .

     Starosta Łomżyński postanowieniem nr ROŚB. 6211-78/2008 z dnia 14 listopada 2008 roku wyraził opinię, że dla planowanego przedsięwzięcia nie istnieje konieczność sporządzenia raportu o oddziaływanie na środowisko. W przedłożonej dokumentacji nie wykazano nakładania się oddziaływań, wykorzystania zasobów naturalnych i transgranicznego oddziaływania. Planowane przedsięwzięcie nie leży w obszarze wodno-błotnym , górskim lub leśnym, wybrzeży, w obszarze na którym zostały przekroczone standardy jakości środowiska, obszarze mającym znaczenie historyczne , kulturalne lub archeologiczne , obszarze wymagającym specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk przyrodniczych objętych ochroną , w tym obszary sieci Natura 2000 .

     Wykonanie nawierzchni jezdni zmniejszy emisję hałasu i wibracji , wyeliminuje zapylenie oraz poprawi odwodnienie ciągu drogowego .

     Podsumowując, inwestycja będzie realizowana w sposób bezpieczny dla środowiska tak, aby walory naturalne otaczającego terenu nie zostały zniszczone. Efektem planowanej przebudowy będzie zmniejszenie hałasu i wibracji i zapylenia do atmosfery. Powierzchniowe odwodnienie zapewni spływ wód opadowych do rowów przydrożnych a przepusty zapewnią drożność spływu. Powstające w trakcie budowy odpady będą gromadzone a następnie wywożone z placu budowy na składowisko odpadów lub odpowiednio zagospodarowane. Zasięg strefy uciążliwości będzie ograniczony tylko do granic działek objętych projektem na etapie realizacji przedsięwzięcia, ewentualne, krótkotrwałe negatywne oddziaływanie na środowisko będzie eliminowane poprzez właściwe prowadzenie prac wykonawczych oraz stosowanie nowoczesnych technologii budowlanych.
     Planowane przedsięwzięcie zostało poddane analizie ewentualnych wariantów alternatywnych możliwości realizacji przedsięwzięcia. W przypadku przedmiotowego przedsięwzięcia rozpatrywane są trzy warianty :

  • wariant zerowy, czyli dalsze pozostawienie drogi w obecnym stanie i coroczne wydatkowanie budżetowych pieniędzy na jej bieżące utrzymanie (m. in. profilowanie i uzupełnianie kruszywem) bez gwarancji trwałej poprawy stanu technicznego oraz komfortu jazdy,
  • przebudowę w istniejącym pasie drogowym, po obecnym szlaku (teren przedstawia znikomą wartość przyrodniczą poprzez dotychczasowe wykorzystywanie jako pas drogowy),
  • inny przebieg w nowej lokalizacji, ale ta opcja wymagałaby jej budowy ( a nie przebudowy,

    W tym wariancie mieszkańcy zostaliby pozbawieni tradycyjnych dojazdów do swoich posesji.

    Ponadto budowa w nowej lokalizacji wymagałaby zajęcia nowego terenu (użytki rolne).
    Wybrano wariant przebudowy drogi w istniejącym pasie drogowym, po obecnym ich szlaku.

     Inwestycja będzie miała pozytywny wpływa na środowisko naturalne poprzez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury odwodnienia ciągu drogowego, zmniejszenie hałasu i wibracji, praktyczną eliminację zapylenia oraz zmniejszenie emisji toksycznych składników spalin samochodowych emitowanych do atmosfery. Przebudowa nie spowoduje zmiany przebiegu cieków wodnych. Powierzchniowe odwodnienie zapewni spływ wód opadowych do rowów przydrożnych, a zlokalizowane przepusty zapewnią drożność spływu.
Na etapie realizacji przedsięwzięcia ewentualne, krótkotrwałe negatywne oddziaływanie na środowisko będzie eliminowane poprzez właściwe prowadzenie prac wykonawczych oraz stosowanie nowoczesnych technologii budowlanych.



     Za realizacją planowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego przemawiają czynniki środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE


      Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży za pośrednictwem Wójta Gminy w Przytułach w terminie 7 dni od daty jego doręczenia i podania do publicznej wiadomości. Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia /art.143 kpa/.


Otrzymują :
  1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny 18-400 Łomża, ul. Ks. Janusza I 1
  2. Starostwo Powiatowe w Łomży ul. Szosa Zambrowska 1/27
  3. Wójt Gminy Przytuły ul. Supska 10

Podano do publicznej wiadomości przez:

  1. umieszczenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Przytułach
  2. umieszczenie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Przytułach
Data powstania: środa, 26 lis 2008 15:19
Data opublikowania: piątek, 5 gru 2008 15:20
Opublikował(a): Andrzej Gwiazdowski
Zaakceptował(a): Andrzej Gwiazdowski
Artykuł był czytany: 1837 razy