Podsumowanie projektu
Projekt „Zdrowa rodzina –spokojne dzieciństwo” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VII Promocja integracji społecznej Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji Poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej realizowanego przez Gminę Przytuły - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przytułach.
W skład Biura Projektu weszły osoby:
- Renata Gocłowska – Koordynator Projektu,
- Elżbieta Ziółek- Księgowa projektu ,
- Zofia Baranowska – Pracownik socjalny.
- wsparcie finansowe w postaci zasiłków celowych,
- wsparcie psychologiczne,
- doradztwo zawodowe,
- kurs prawa jazdy kategorii B,
- pokrycie kosztów egzaminu na prawo jazdy,
- badania lekarskie niezbędne do otrzymania prawa jazdy.
Projekt obejmował:
Zadanie 1.
Zarządzanie projektem, przygotowanie merytoryczne i organizacyjne, podział zadań przez kierownika, otwarcie i prowadzenie rachunku wyodrębnionego na potrzeby projektu, zakup sprzętu do biura projektu tj. kserokopiarki -zgodnie ze szczegółowym budżetem projektu i harmonogramem realizacji projektu, rekrutacja uczestników, bieżąca realizacja i monitoring.
Zadanie 2.
Organizacja kampanii informacyjno-promocyjnych, koszty opracowania materiałów informacyjnych i szkoleniowych (teczki, długopisy, notesy), koszty prowadzenia strony internetowej promującej projekt poprzez zlecenie prowadzenia tej strony informatykowi.
Zadanie 3.
Praca socjalna, podpisanie 8 kontraktów socjalnych przez jednego pracownika socjalnego. Wizyty w miejscu zamieszkania uczestnika projektu i praca socjalna pozwoliło na sukcesywne rozwiązanie problemów uczestników i ich rodzin.
Zadanie 4.
Zasiłki i pomoc w naturze dla 8 osób. Uczestnicy projektu otrzymali wsparcie finansowe w postaci zasiłków celowych, co było wkładem własnym GOPS.
Zadanie 5.
Aktywna integracja. Zaplanowane w projekcie działania obejmowało kompleksowe wsparcie dla osób biorących udział w projekcie. 8 osób zostało objętych kontraktami socjalnymi. Udzielono wsparcie psychologiczne dla 8 osób, tj.4 spotkania z psychologiem po 4 godziny każde ze spotkań. Dla 8 osób biorących udział w projekcie został zapewniony catering realizowany poprzez zlecenie. Spotkania zorganizowano na sali konferencyjnej Urzędu Gminy Przytuły.
Doradztwo zawodowe (zrealizowane poprzez zlecenie)określiło słabe i mocne strony beneficjentów, wskazało kierunki poszukiwań zatrudnienia odpowiadającego określonym predyspozycjom. Pozwoliło na zdobycie umiejętności aplikowania i przygotowało do rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą. Osiem osób brało udział w ośmiogodzinnym szkoleniu grupowym z doradcą zawodowym w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach. Uczestnikom zapewniono transport w obie strony, salę wykładową, catering oraz materiały szkoleniowe. Usługa została zrealizowana w formie zlecenia dla biura podróży.
Uczestnicy spotkali się z indywidualnie z doradcą zawodowym w ilości 3 godzin, które odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy. Celem spotkań było określenie indywidualnej ścieżki zawodowej każdego uczestnika. Na spotkaniach zapewniono zimne napoje, ciastka lub ciasto.
W kursie prawa jazdy zleconym organizatorowi kursu brało udział 8 uczestników projektu. Wszystkim został opłacony kurs kategorii B, egzamin oraz opłacono badania lekarskie niezbędne do otrzymania prawa jazdy. Badania lekarskie zostały zlecone uprawnionej placówce medycznej.
- Rezultaty twarde:
- liczba klientów pomocy społecznej, którzy:
- brali udział w projekcie – 8
- zostali objęci kontraktami socjalnymi -8,
- brało udział w toku 4 spotkań z psychologiem -8,
- brało udział w spotkaniu grupowym z doradcą zawodowym - 8,
- brało udział w indywidualnych spotkaniach z doradcą zawodowym - 8,
- brało udział w kursie prawa jazdy kat.B -8,
- odbyły badania lekarskie w celu wydania prawa jazdy kat.b – 8.
Listy obecności ze spotkań grupowych i indywidualnych, odbytego kursu, podpisanych kontraktów oraz listy uczestników wyjazdu do Mikołajek na spotkanie z doradcą zawodowym. - Rezultaty miękkie:
- zdobycie osobistych predyspozycji radzenia sobie w trudnych sytuacjach, nabycie pewności siebie, nabycie kluczowych umiejętności społecznych umożliwiających ponowne wejście na rynek pracy lub skuteczne poruszanie po tym rynku,
- nabycie umiejętności kierowania pojazdami mechanicznymi,
- zapoznanie z przepisami ruchu drogowego i bezpiecznego poruszania się po drogach.
Szkolenie grupowe przyczyniło się do tego, że uczestnicy projektu mogli dzielić się swoimi doświadczeniami, pozwoliło również na otwarcie się i dotarcie do indywidualnych problemów uczestników.
Spotkania indywidualne pozwoliły na bliższe poznanie siebie tj. odkrycie słabych i mocnych stron własnego ja, nakreślenia własnej ścieżki życiowej i zawodowej.
Kurs prawa jazdy umożliwiło osobom swobodny dostęp do zakładów i miejsc pracy odległych od miejsca zamieszkania, zwłaszcza, że Komunikacja publiczna na wsi jest bardzo uboga a tym samym rozszerzy obszar poszukiwania pracy.
Realizacja projektu przebiegła prawidłowo, bez komplikacji i trudności. Ośmioosobowa grupa, która rozpoczęła swój udział, zakończyła go zgodnie z harmonogramem.