PROTOKÓL Nr XV/2016
z dnia:
Obrady Sesji Rady Gminy rozpoczęto o godz. 10.00 a zakończono o godz. 11.00.
W Sesji udział wzięło 15 Radnych Rady Gminy Przytuły ( zgodnie z listą obecności ) co stanowi 100 %
Ponadto w obradach udział wzięli :
1. Ramotowski Kazimierz - Wójt Gminy Przytuły,
2. Polkowski Kazimierz - Radny Powiatu Łomżyńskiego
3. Sołtysi – ( 19 osób zgodnie z listą obecności ).
Porządek obrad :
1. Otwarcie obrad i stwierdzenie ich prawomocności.
2. Przyjęcie porządku dziennego.
3. Informacja Wójta o działalności miedzy sesjami .
4. Interpelacje i zapytania radnych – odpowiedzi.
5. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:
a) obniżenia średniej ceny żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego w 2017 roku na obszarze gminy Przytuły.
b) określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.
c) stawek podatku od środków transportowych.
d)przyjęcia do realizacji w 2017 roku Programu współpracy Gminy Przytuły z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
e) uchylenie uchwały nr XIV/94/2016 Rady Gminy Przytuły z dnia 29 września 2016 r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej Związkowi Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
6. Sprawy bieżące gminy.
7. Zamknięcie obrad Sesji.
Przebieg posiedzenia :
Ad.1 Przewodniczący Rady Gminy Przytuły Pan Zakrzewski Krzysztof otworzył XV Sesję Rady Gminy Przytuły. Przywitał wszystkich obecnych na obradach oraz na podstawie listy obecności stwierdził ich prawomocność.
Ad.2 Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przedstawił proponowany porządek dzienny.
Ponieważ nie było uwag do porządku dziennego został on przyjęty jednogłośnie bez zmian .
Ad.3 Informacja Wójta o działalności między sesjami.
Wójt Gminy Pan Kazimierz Ramotowski poinformował o działalności między sesjami :
Wójt: dzień dobry, witam wszystkich, przedstawię informację jakie działania były podjęte od ostatniej sesji
- Został ogłoszony nabór wniosków na działania 5.3.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego z Urzędu Marszałkowskiego dotyczące termomodernizacji projektów użyteczności publicznej, wracamy do tematu Zespołu Szkół w Przytułach. Został ogłoszony nabór, prace zostały zlecone na wykonanie, zaktualizowanie i uzupełnienie audytu energetycznego, bo troszeczkę to się zmieniło.
Odstąpiliśmy tak jak żeśmy już mówiliśmy od Odnawialnych Źródeł Energii typu transformatory ciepła. No to niewątpliwe jest duży koszt, nie tyle może i zakupu i mnóstwa pracy, w związku z tym odeszliśmy od tego i zastąpimy to odnawialnymi źródłami energii ale już na zasadzie pelet i gaz ziemny i jeszcze do tego planujemy zastosować solar do ciepłej wody i jednocześnie dołączyć do tego audytu budowę systemu wentylacji i klimatyzację sali gimnastycznej. To są niewielkie koszty ale tym razem to się kwalifikuje żeby razem to było p0ołączone. Poprzednio nie można było -w związku z tym teraz to jest taka zmiana, dlatego odeszliśmy od transformatorów bo wiadomo że są to koszty, później zwrot inwestycji też wysoki bo to 800 tys. złotych-końcowy wynik wyszedł, w związku z tym wniosek nie przeszedł, następne podejście już robimy na takiej zasadzie żeby było brane to do zrealizowania, jak rozmawialiśmy głównie zależy nam na termomodernizacji, wymiany dachu, centralnego ogrzewania, oświetlenia, instalacji, źródła ciepła -pelet. Dlatego, że się kwalifikujemy na źródło odnawialne, wspomagające gaz ziemny. Jak to będzie funkcjonowało w trakcie i dlaczego gaz? Tak jak mówiłem będzie budowa tego gazociągu. Do 2020 roku jest planowane jest wykonanie tego gazociągu i kiedyś będziemy musieli się podłączać, także to może będzie na zasadzie zbiornika a jak to będzie później to się okaże. Na pewno gaz jest tańszy.
- Zakończone zostały działania dotyczące kompletowania projektów na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Przytuły oraz modernizację hydroforni, z oczyszczalniami temat zakończyliśmy, mamy 31 osób chętnych. Złożyłem zgłoszenie do Wydziału Budownictwa w Starostwie Powiatowym dotyczące tych oczyszczalni i obecnie czekamy na ogłoszenie naboru wniosków na to działanie. Są one troszeczkę droższe od tych oczyszczalni już wybudowanych, niewiele droższe. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
- Złożyliśmy również wniosek do współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Europejskiego Funduszu Społecznego w Łomży. Wniosek dotyczy szkoły głównie, bo w ramach osi priorytetowej 3 kompetencje i kwalifikacje działalności kształcenia, Działanie 3.1 Kształcenie i edukacja w poddziałaniu 3.1.2 dotyczący wzmocnienia atrakcyjności i podniesienia jakości oferty edukacyjnej w zakresie kształcenia ogólnego ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych. Wsparcie edukacji i start w przyszłość dla szkoły gminy Przytuły, wsparcie jest skierowane jest do uczniów poprzez dodatkowe zajęcia: języki obce, matematyka, przyroda, zajęcia rewitalizacyjne, logopedyczne i tak dalej. Nauczyciele też mogą składać wnioski o zdobywać dodatkowe kwalifikacje i doposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne i sprzęt elektroniczny taki jak komputery. Wniosek wynosi 150 tys. Sami wiecie, że nigdy tego nie za dużo, tej wiedzy też nigdy za dużo.
- W I kwartale 2017 roku zostanie ogłoszony konkurs na działanie 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Jak Państwo wiecie sołtysi byli zaangażowani, bardzo dziękuję. Odnoście rozniesienia tych ankiet bo to jest niezbędne żeby ruszyć z tym projektem. Na dzień dzisiejszy mamy około 160 osób chętnych zgłoszonych i nie ukrywam, że do momentu zgłoszenia myślę początek grudnia, jeśli ktoś jest zainteresowany niech składa deklarację, bo to jest tak jak z oczyszczalniami, tyle było ogłoszeń, tyle naborów, że jak to się kończy to potem każdy chce, końca nie ma. Trzeba od razu zakończyć temat. Zapisać się jeśli ktoś jest chętny i zainteresowany, złożyć oświadczenia, tam są ceny od 3.000 do 5.000. Dlaczego tak? Będziemy szli raczej w kierunku rozwiązań sprawdzonych, najlepszych. Tam się różnią. Myślimy żeby to zrobić na zasadzie takiej hybrydy, że solar do ciepłej wody plus kolektory fotowoltaiczne do wytwarzania energii na potrzeby gospodarza. Teraz zmniejszyli punktację za lokalizację projektu na obszarach Natura 2000 z 15 do 10 pkt. Możliwość uzyskania 10 punktów mają zarówno projekty dotyczące montażu kolektorów słonecznych, jak też projekty dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych. Istnieje możliwość uzyskania dodatkowych 5 punktów w przypadku montażu na domach mieszkańców instalacji hybrydowych, jednakże nie ma konieczności realizacji rozwiązań hybrydowych. Głównie chodziło o to, że Natura 2000 miała sama 15 pkt. 15 punktów w tej rekrutacji to jest dużo na taką punktację. Będziemy opracowywaći będziemy składać.
- 18 listopada 2016 roku odbył się komisyjny odbiór chodnika w Chrzanowie widzicie jak jest wykonany, że tak powiem rewelacji nie ma dlatego, że w planach było tak , że pod chodniki kładą twarde masy. Wiadomo zawsze chodzi o pieniądze a tu tego przybrakło w związku z tym jest jak jest, jest gwarancja a inwestycję prowadzi Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Zobaczymy co będzie dalej, zobaczymy co zrobi wykonawca na drogę do miejscowości Chrzanowo o długości 825 metrów, zobaczymy jak połączą tą drogę z tym chodnikiem. Jak trzeba będzie trochę drogę przerobić bo już jakieś sygnały są że są wjazdy na posesję za wąskie. W etapie projektu nie można mówić, firma która wygrała przetarg zrobiła tak jak zrobiła. W związku z tym przy przebudowie drogi tego materiału trochę im zostanie. Jak to będzie wyglądało to sam jestem ciekawy. Mają to wykonać, ale jak oni to zrobią zobaczymy, inwestycję wygrała firma BIK-Projekt z Łomży. Wartość remontu wyniesie 822.751,28 złotych brutto.
- Został wyłoniony wykonawca, który będzie obsługiwał konserwację oświetlenia ulicznego na terenie naszej Gminy i będzie to tak jak w zeszłym roku Elrob Robert Wysocki ze Stawisk.
- Została zakończona budowy drogi w miejscowości Borawskie. Pobocza wykonane są z kruszywa, są utwardzone. Musieliśmy zastosować ażury i część korytek, wzmocniliśmy drenaż. Musieliśmy zrobić zjazdy. Wykonawca daje 5 lat gwarancji.
- Została zawarta także umowa na odśnieżanie dróg. Usługi będzie świadczyć firma Pana Bebłowskiego tak jak rok temu. W zeszłym roku było niewiele bo tylko ponad 8 godzin pracy pługu.
Ad.4 Interpelacje i zapytania radnych – odpowiedzi.
W tym punkcie głosu nie zabrano.
Ad. 5a. Przewodniczący Rady Gminy Przytuły Pan Zakrzewski Krzysztof udzielił głosu Panu Ramotowskiemu Kazimierzowi- Wójtowi Gminy celem omówienia projektu uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego w 2017 roku na obszarze gminy Przytuły.
Na posiedzeniach Komisji Rady Gminy w dniu 18 listopada 2016 roku została zaproponowana stawka w wysokości 52,44 zł za 1 dt, kwota ogłoszona przez Główny Urząd Statystyczny.
Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych.
W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych. Za utrzymaniem stawki obwieszczonej przez Główny Urząd Statystyczny w wysokości 52,44 zł za 1 dt. głosowało 15 radnych, przeciwnych i wstrzymujących się od głosu nie było. Zatem uchwała o obniżenie średniej ceny żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego w 2017 roku na obszarze gminy Przytuły nie została podjęta.
Ad. 5b Przewodniczący Rady Gminy Pan Zakrzewski Krzysztof udzielił głosu Panu Ramotowskiemu Kazimierzowi – Wójtowi Gminy celem omówienia projektu uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.
Wójt Gminy Pan Kazimierz Ramotowski omówił treść projektu uchwały w sprawieokreślenia wysokości stawek podatku od nieruchomości wraz ze stawkami zaproponowanymi przez Komisje Rady Gminy.
Radni po przeanalizowaniu przyjęli stawki zaproponowane przez komisje.
Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przeprowadził głosowanie jawne nad projektem uchwały.
Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych.
W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych. Za przyjęciem projektu uchwały było 15 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się od głosu nie było.
Uchwała została przyjęta.
/ Uchwała Nr XV/97/2016 w załączeniu do protokołu /
Ad.5c Przewodniczący Rady Gminy Pan Zakrzewski Krzysztof udzielił głosu Panu Ramotowskiemu Kazimierzowi – Wójtowi Gminy Przytuły celem omówienia treści projektu uchwały w sprawie stawek podatku od środków transportowych.
Pan Ramotowski Kazimierz – Wójt Gminy Przytuły omówił projekt uchwały w sprawie stawek podatku od środków transportowych wraz ze stawkami zaproponowanymi przez Komisje Rady Gminy.
Radni po przeanalizowaniu przyjęli stawki zaproponowane przez komisje.
Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przeprowadził głosowanie jawne nad projektem uchwały.
Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych.
W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych. Za przyjęciem projektu uchwały było 15 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się od głosu nie było.
Uchwała została przyjęta.
/ Uchwała Nr XV/98/2016 w załączeniu do protokołu /
Ad.5d Przewodniczący Rady Gminy Pan Zakrzewski Krzysztof udzielił głosu Panu Ramotowskiemu Kazimierzowi – Wójtowi Gminy Przytuły celem omówienia treści projektu uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji w 2017 roku Programu współpracy Gminy Przytuły z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Pan Ramotowski Kazimierz – Wójt Gminy Przytuły omówił projekt uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji w 2017 roku Programu współpracy Gminy Przytuły z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Ponieważ nie było uwag do projektu uchwały Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przeprowadził głosowanie jawne nad projektem uchwały.
Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych.
W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych. Za przyjęciem projektu uchwały było 15 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się głosów nie było.
Uchwała została przyjęta.
/Uchwała Nr XV/99/2016 w załączeniu protokołu/
Ad. 5.e Przewodniczący Rady Gminy Pan Zakrzewski Krzysztof udzielił głosu Panu Ramotowskiemu Kazimierzowi – Wójtowi Gminy, celem omówienia treści projektu uchwały w sprawie uchylenia uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Związkowi Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
Wójt Gminy Pan Kazimierz Ramotowski omówił treść projektu uchwały w sprawie uchylenia uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Związkowi Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, odczytał także uzasadnienie uchylenia uchwały .
Ponieważ nie było uwag do projektu uchwały Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przeprowadził głosowanie jawne nad projektem uchwały.
Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych.
W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych. Za przyjęciem projektu uchwały było 15 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się od głosu nie było.
Uchwała została przyjęta.
/ Uchwała Nr XV/100/2016 w załączeniu do protokołu /
Ad.6 Sprawy bieżące gminy.
- Wójt Gminy Pan Ramotowski Kazimierz – Chciałbym porozmawiać na temat nieużytków znajdujących się na terenach miejscowości w naszej gminie. Są jeszcze działki nieużytków i są tam wywożone śmieci. Były takie miejscowości, gdzie mieszkańcy nie chcieli sprzedać, a śmieci teraz tam przybywa. Grunt publiczny jest wszystkich, my musimy wywieźć te śmieci i jako mieszkańcy ponosimy koszt, będziemy za odpady płacić więcej.
Porozmawiajcie z mieszkańcami czy nie chcieli by tego zagospodarować, jeśli są takie działki.
Pan Błaszczak Sławomir – A nie można na takiej zasadzie że wioska dba o to i ponosi koszty?
Pan Rudzki Robert- Trzeba coś z tym zrobić, bo jest coraz gorzej.
Pan Błaszczak Sławomir – Trzeba szlaban założyć.
Odp: Wójt Gminy Pan Ramotowski Kazimierz – Trzeba poruszyć ten temat i porozmawiać, jeśli ktoś by był zainteresowany. Mamy działki na Wilamowie i Obrytkach. Jeśli jest to teren prywatny i jest zamknięty to do prywatnego nikt nie przywiezie śmieci, problem będzie rozwiązany. My musimy przeprowadzić całe postępowanie i są to duże koszty, same umieszczenie informacji w gazecie to koszt 800 zł a sprzedaż takiego nieużytku kształtuje się na poziomie 1 zł/m2. Porozmawiajcie z mieszkańcami, jeśli jest zainteresowanie to trzeba napisać podanie do Urzędu.
Pan Sławomir Błaszczak- Może do sołtysa wystosować pismo z Urzędu, żeby Urzędowo było?
Odp. Wójt Gminy Przytuły Pan Ramotowski Kazimierz- Niech każdy porozmawia w wioskach i będziemy się zastanawiać jak będą chętni i mieszkańcy będą chcieli to zagospodarować.
- Pan Zakrzewski Krzysztof: Panie Wójcie powie Pan jaki mamy problem z bezdomnymi psami.
Odp. Wójt Gminy Przytuły Pan Kazimierz Ramotowski: Mamy aktualnie 17 psów w schronisku dla bezdomnych zwierząt, płacimy 5 złotych za dzień za jednego psa, to wychodzi miesięcznie dużo, musimy zwrócić uwagę na ten problem.
Ad.7. W związku z wyczerpaniem porządku obrad sesji Przewodniczący zakończył obrady XV Sesji Rady Gminy Przytuły.
Protokołowała
Zuzga Justyna