BIP Gminy Przytuły

Biuletyn Informacji Publicznej

Uchwała Nr XXVIII/ 183 / 2018 Rady Gminy Przytuły

z dnia: 17 października 2018 roku
w sprawie: zmiany Statutu Gminy Przytuły

Na podstawie art.18 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2018 r. poz. 994 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:

§ 1. W Statucie Gminy Przytuły, stanowiącym załącznik do Uchwały Nr XIX/96/12Rady Gminy Przytuły z dnia 29 listopada 2012 roku w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie Statutu Gminy Przytuły /Dziennik Urzędowy Województwa Podlaskiego z 2012, poz. 4138, z 2017, poz. 4544/, wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 12  dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

„3. Kadencja Rady trwa 5 lat licząc od dnia wyboru”,

 

2) § 19 otrzymuje brzmienie:

„Przewodniczący, oprócz uprawnień przewidzianych w § 17 Statutu, jest upoważniony do wydawania poleceń służbowych pracownikom urzędu gminy wykonującym zadania organizacyjne, prawne oraz inne zadania związane z funkcjonowaniem rady gminy, komisji i radnych”,

 

3) § 35 otrzymuje brzmienie:

„1. Zapytania składa się w sprawach aktualnych problemów gminy, a także w celu uzyskania informacji o konkretnym stanie faktycznym.

2. Interpelacje i zapytania składane są na piśmie do Przewodniczącego Rady, który przekazuje je niezwłocznie wójtowi. Wójt, lub osoba przez niego wyznaczona, jest zobowiązana udzielić odpowiedzi na piśmie nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania interpelacji lub zapytania.

3. Treść interpelacji i zapytań oraz udzielonych odpowiedzi podawana jest do publicznej wiadomości poprzez niezwłoczną publikację w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w sposób zwyczajowo przyjęty”,

 

4) § 44 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Przebieg sesji jest transmitowany i utrwalany za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk i obraz. Nagrania z obrad są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej”,

 

5) w § 45 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

„ 3. Do protokołu z  sesji dołącza się:

1) imienne wykazy z głosowań radnych,

2) nośnik dźwięku i obrazu, na którym utrwalono przebieg sesji,”

 

 

6) § 54 otrzymuje brzmienie:

„1. W głosowaniu biorą udział wyłącznie radni.

2. Rada podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady, chyba że ustawa stanowi inaczej.

3. W głosowaniu jawnym radni głosują przez podniesienie ręki przy równoczesnym wykorzystaniu urządzenia do liczenia głosów. Za głosy oddane uważa się te, które oddano „za”, „przeciw” oraz „wstrzymujące się”. Imienny wykaz z głosowania jawnego z wykorzystaniem urządzenia do liczenia głosów stanowi załącznik do protokołu z sesji.

4. O wyniku głosowania decydują wskazania elektronicznego systemu głosowania.

5. W razie niemożności przeprowadzenia głosowania przy pomocy urządzenia do liczenia głosów, Przewodniczący obrad zarządza głosowanie imienne.

6. Głosowanie jawne przeprowadza Przewodniczący obrad przeliczając głosy oddane „za”, „przeciw” oraz „wstrzymujące się”, sumuje głosy, porównuje z listą obecności radnych na sesji, nakazuje odnotowanie wyników głosowania w protokole.

7. Do liczenia głosów Przewodniczący może wyznaczyć osoby spośród radnych.

8. Wyniki głosowania jawnego ogłasza Przewodniczący obrad.

9. Głosowanie jest utrwalane za pomocą urządzeń umożliwiających rejestrację imiennego głosowania. Imienne wykazy głosowań radnych podaje są niezwłocznie do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie ich w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w sposób zwyczajowy przyjęty”,

7)  w § 68 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

„3. Radni mają prawo do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się informacje i materiały, oraz wglądu w działalność urzędu gminy, a także spółek z udziałem gminy, spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych, gminnych osób prawnych, oraz zakładów, przedsiębiorstw i innych gminnych jednostek organizacyjnych, jeżeli nie narusza to dóbr osobistych innych osób”,

 

8) po § 90 dodaje się tytuł: „ Komisja skarg, wniosków i petycji” oraz § 90 a  w brzmieniu:

„§ 90 a. 1.Do zadań komisji skarg, wniosków i petycji należy:

1)     rozpatrywanie skarg do rozpatrzenia których organem właściwym jest Rada, składanych przez obywateli dotyczących zadań lub działalności Wójta i kierowników jednostek organizacyjnych Gminy Przytuły,

2)     rozpatrywanie wniosków, do rozpatrzenia których organem właściwym jest Rada, których przedmiotem mogą być w szczególności sprawy ulepszania organizacji, wzmocnienia praworządności, usprawnienia pracy i zapobiegania nadużyciom, ochrony własności oraz lepszego zaspokajania potrzeb ludności,

3)     rozpatrywanie petycji kierowanych do Rady,

2. Komisja skarg, wniosków i petycji przedkłada swoją opinię Przewodniczącemu Rady, który wprowadza do porządku obrad najbliższej sesji rozpatrzenie skargi.

3. Komisja skarg, wniosków i petycji przedkłada Radzie do zatwierdzenia plan pracy.

4. Komisja skarg, wniosków i petycji składa Radzie – w terminie do 30 marca każdego roku – roczne sprawozdanie ze swojej działalności w roku poprzednim.

5. Komisja obraduje na posiedzeniach zwoływanych przez jej przewodniczącego, zgodnie z zatwierdzonym planem pracy oraz w miarę potrzeb.

6. Posiedzenia komisji mogą być zwoływane z własnej inicjatywy przewodniczącego komisji, a także na umotywowany wniosek:

1) Przewodniczącego Rady,

2) nie mniej niż 5 radnych,

3) nie mniej niż 2 członków komisji rewizyjnej.

7. Przewodniczący komisji może zaprosić na jej posiedzenia:

1) radnych nie będących członkami komisji,

2) osoby zaangażowane na wniosek komisji w charakterze biegłych lub ekspertów.

8. Uchwały komisji skarg, wniosków i petycji zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu komisji, w głosowaniu jawnym.

9. Obsługę biurową komisji zapewnia Wójt”.

9) w § 97 dotychczasowe brzmienie otrzymuje oznaczenie ust. 1 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

„2. Wójt przedstawia Radzie raport o stanie gminy”.

 

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

 

§ 3. Przepisy uchwały stosuje się do kadencji organów Gminy następujących po kadencji, w czasie której uchwała weszła w życie.

 

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

 

Przewodniczący Rady Gminy Przytuły

(-) Krzysztof Zakrzewski

Data dodania:
Data upublicznienia: poniedziałek, 19 lis 2018 15:01
Opublikował(a): Andrzej Gwiazdowski
Zaakceptował(a): Andrzej Gwiazdowski
Artykuł był czytany: 808 razy