BIP Gminy Przytuły

Biuletyn Informacji Publicznej

PROTOKÓL Nr XXI/04

z dnia: 29.08.2004
w sprawie: z obrad Sesji Rady Gminy Przytuły ,która odbyła się w dniu 29.08.2004 roku w budynku Urzędu Gminy Przytuły ul. Supska 10 .
Obrady Sesji Rady Gminy rozpoczęto o godz.11.00 a zakończono o godz. 15.45.

W Sesji udział wzięło 12 Radnych Rady Gminy Przytuły ( zgodnie z listą obecności ) co stanowi 80 %.

Radni nieobecni na obradach Sesji:
1. Barłowski Kazimierz - usprawiedliwiony,
2. Samluk Marek - nieusprawiedliwiony,
3. Turski Jan - nieusprawiedliwiony.

Ponadto w obradach udział wzięli :
1. Bagiński Mieczysław - Radny Sejmiku Wojewódzkiego
honorowy obywatel gminy
2. Polkowski Krzysztof, Jan - Wójt Gminy Przytuły,
3. Piotrowski Andrzej - Radny Powiatu,
4. Rybicka Barbara - Skarbnik Gminy Przytuły.
5. Fidura Grzegorz - Radny Powiatu.
6. Gocłowska Renata - Kierownik Gminnego Ośrodka
Pomocy Społecznej,
7. Łazarski Adam - Dyrektor Zarządu Dróg
Powiatowych w Łomży,
8. Sienicki Stanisław - Z-ca Wójta Gminy,
9. Sołtysi ( według listy obecności )- 11 osób .


Porządek obrad :

1. Otwarcie obrad i stwierdzenie ich prawomocności.
2. Zapoznanie z porządkiem dziennym.
3. Akt nadania honorowego obywatelstwa dla Pana Babińskiego Mieczysława.
4. Przyjęcie protokołów z poprzednich Sesji .
5. Informacja Wójta Gminy o działalności między Sesjami.
6. Interpelacje i zapytania Radnych
- odpowiedzi.
7. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie nadania Statutu Ośrodkowi Pomocy
Społecznej w Przytułach.
8. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie warunków przyznawania,
odpłatności, trybu ich pobierania i zwolnień z opłat za usługi opiekuńcze i
specjalistyczne usługi opiekuńcze.
9. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zwrotu wydatków przeznaczonych
na świadczenia przyznawane w ramach zadań własnych gminy z zakresu
dożywiania uczniów w szkołach .
10.Sprawozdanie z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej za 2003 rok.
11.Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Statutu Związku
Komunalnego Samorządów Dorzecza Biebrzy.
12.Informacja z wykonania budżetu gminy za I-wsze półrocze 2004 roku.
13.Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 r.
14.Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia planu rozwoju
lokalnego gminy Przytuły na lata 2004 – 2013.
15.Rozpatrzenie projektów uchwał:
a) w sprawie przeznaczenia środków w budżecie gminy na 2005 rok na zadanie
„ Budowa Sali gimnastycznej z zapleczem socjalnym ”
b) w sprawie przeznaczenia środków w budżecie gminy na 2006 rok na zadanie
„ Budowa Sali gimnastycznej z zapleczem socjalnym ”
16. Sprawy bieżące gminy.

Przebieg posiedzenia :

Ad.1 Przewodniczący Rady Gminy Przytuły Pan Mikucki Piotr otworzył XXI Sesję Rady Gminy Przytuły. Przywitał Radnego Sejmiku Wojewódzkiego Pana Mieczysława Bagińskiego, Radnych Powiatu i Gminy sołtysów i wszystkich obecnych oraz stwierdził ich prawomocność.

Ad.2 Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przedstawił proponowany porządek dzienny .

Wójt Gminy Przytuły Pan Polkowski Krzysztof zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku dziennego punktów :
1) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia planu rozwoju lokalnego gminy Przytuły na lata 2004 – 2013.
2) Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawie przeznaczenia środków w budżecie gminy na 2005 i 2006 rok na zadanie „ Budowa Sali gimnastycznej z zapleczem socjalnym ”
3) Przeznaczenie kwoty 1.000 zł dla Gminy Dubicze Kościelne poszkodowanej przez huragan.

Przewodniczący zaproponował aby pkt. 1 i 2 wprowadzić jako punkt 14 i 15 w porządku dziennym natomiast zgłoszony pkt.3 rozpatrzyć w punkcie 13 porządku dziennego przy omawianiu zmian w budżecie gminy na 2004 rok.

Radni nie wnieśli uwag do zgłoszonych propozycji .

Ponieważ nie było żadnych uwag Przewodniczący Rady Gminy przeprowadził głosowanie jawne nad przyjęciem porządku dziennego .

Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 12 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 12 Radnych. Za przyjęciem porządku dziennego głosowało 12 osób, przeciwnych i wstrzymujących się głosów nie było.

Porządek dzienny został przyjęty.


Ad.3 Przewodniczący Rady Gminy Pan Mikucki Piotr odczytała akt nadana honorowego obywatelstwa gminy Przytuły dla Pana Bagińskiego Mieczysława . Po odczytaniu w imieniu wszystkich Radnych i mieszkańców gminy wręczył akt Panu Bagińskiemu Mieczysławowi . Następnie Wójt Gminy Pan Polkowski Krzysztof podziękował za współpracę , które jest uwięczeniem i ukoronowaniem naszej współpracy przez szereg lat a w szczególności przy budowie wodociągu gminnego. Złożył życzenia wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym oraz dalszej owocnej pracy - wręczył podziękowanie od całej społeczności gminnej .
Panu Bagińskiemu Mieczysławowi zostały wręczone kwiaty.

Pan Bagiński Mieczysław podziękował wszystkim za tak szczególne wyróżnienie jakim jest honorowe obywatelstwo gminy Przytuły . Wyraził uznanie dla Rady Gminy ,która z taką determinacją dąży do rozwoju infrastruktury gminy mimo, iż jest bardzo małą gminą o niskich dochodach i małym budżecie , co bardzo utrudnia podejmowanie działań i rozpoczynanie inwestycji. Powiedział, iż nadanie tak honorowego miejsca wśród społeczności gminnej dla jego osoby jest bardo miłym gestem Rady. Jest też miłym zobowiązaniem do dalszej współpracy co stwierdził z miłą chęcią będzie czynił. Jeszcze raz podziękował wszystkim obecnym , Wójtowi ,Przewodniczącemu Rady Gminy i Radnym.


Ad.4 Przewodniczący Rady Gminy Przytuły Pan Mikucki Piotr przypomniał Radnym zagadnienia omawiane na XV Sesji Rady Gminy Przytuły w dniu 3.02..2004 roku . Ponieważ Radni nie wnieśli żadnych uwag do protokołu, Przewodniczący Rady Gminy przeprowadził głosowanie jawne nad jego przyjęciem.
Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach uczestniczyło 12 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 12 Radnych. Za przyjęciem protokołu było 12 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się od głosu nie było .

Protokół Nr XV/04 został przyjęty.


Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przypomniał Radnym zagadnienia omawiane na XVI Sesji Rady Gminy Przytuły w dniu 24.02..2004 roku . Ponieważ Radni nie wnieśli żadnych uwag do protokołu, Przewodniczący Rady Gminy przeprowadził głosowanie jawne nad jego przyjęciem.
Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach uczestniczyło 12 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 12 Radnych. Za przyjęciem protokołu było 12 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się od głosu nie było .

Protokół Nr XVI/04 został przyjęty.


Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przypomniał Radnym zagadnienia omawiane na XVII Sesji Rady Gminy Przytuły w dniu 1.03..2004 roku . Ponieważ Radni nie wnieśli żadnych uwag do protokołu, Przewodniczący Rady Gminy przeprowadził głosowanie jawne nad jego przyjęciem.
Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach uczestniczyło 12 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 12 Radnych. Za przyjęciem protokołu było 12 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się od głosu nie było .

Protokół Nr XVII/04 został przyjęty.


Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przypomniał Radnym zagadnienia omawiane na XVIII Sesji Rady Gminy Przytuły w dniu 19.03..2004 roku . Ponieważ Radni nie wnieśli żadnych uwag do protokołu, Przewodniczący Rady Gminy przeprowadził głosowanie jawne nad jego przyjęciem.

Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach uczestniczyło 12 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 12 Radnych. Za przyjęciem protokołu było 12 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się od głosu nie było .

Protokół Nr XVIII/04 został przyjęty.


Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przypomniał Radnym zagadnienia omawiane na XIX Sesji Rady Gminy Przytuły w dniu 23.04..2004 roku . Ponieważ Radni nie wnieśli żadnych uwag do protokołu, Przewodniczący Rady Gminy przeprowadził głosowanie jawne nad jego przyjęciem.

Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach uczestniczyło 12 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 12 Radnych. Za przyjęciem protokołu było 11 głosów, przeciwnych głosów nie było 1 osoba wstrzymała się od głosu .

Protokół Nr XIX/04 został przyjęty.

Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przypomniał Radnym zagadnienia omawiane na XX Sesji Rady Gminy Przytuły w dniu 17.06..2004 roku . Ponieważ Radni nie wnieśli żadnych uwag do protokołu, Przewodniczący Rady Gminy przeprowadził głosowanie jawne nad jego przyjęciem.

Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach uczestniczyło 12 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 12 Radnych. Za przyjęciem protokołu było 12 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się od głosu nie było .

Protokół Nr XX/04 został przyjęty




Ad.5 Informacja Wójta o działalności między Sesjami.

Wójt Gminy Przytuły Pan Polkowski Krzysztof poinformował o następujących sprawach :
1. Budowa wodociągów zasadniczo jest ukończona . Zostało kilka przyłączy kolonijnych i tutaj trzeba zastanowić się z Radą Gminy jaką strategię należy przyjąć, czy gmina będzie pomagała tym mieszkańcom, którzy jeszcze nie mają wody i w jakiej formie . Natomiast główny etap inwestycji został już zakończony, rozliczony i złożony wniosek o płatność do Agencji , do SAPARD-u.
2. Sala gimnastyczna – proponowany projekt uchwały, który wnioskowałem na początku obrad o wniesienie do porządku dziennego . Wyjaśnił, iż na początku lipca była taka teoria ,że będą dwa terminy składania wniosków do SPOR-u - Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego . Pierwszy to będzie lipiec, następny termin to będzie wrzesień .Po rozmowie przeprowadzonej z Panią Filipowicz – Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim dowiedziałem się, że najprawdopodobniej tego drugiego terminy składania wniosków nie będzie . Dlatego też złożyłem wniosek w oparciu o dokumentację, którą posiadaliśmy. SPOR zakłada, że dofinansowanie będzie występowało na poziomie 75 % kosztów kwalifikowanych. Do tego środki na rozwój bazy sportowej z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 470 tys.zł, mogliśmy potraktować jako środki własne . Także gdyby ta koncepcja SPOR-u została utrzymana to przy dofinansowaniu z budżetu na poziomie 200 tys. zł mielibyśmy salę. Natomiast no nie ukrywam, że Pan Marszałek zasygnalizował w swoim wystąpieniu , że problem jest następujący, że w tej chwili wniosków jest złożonych do rozpatrzenia na kwotę 42 mln, zł . Zasoby finansowe tegoż SPOR-u to jest około 19,5 mln, zł . Była propozycja Pana Marszałka aby dofinansować wszystkich w wysokości 25 % , ewentualnie wykonać taką realokację środków ślę ,Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004 – 2006 i przy rozdziale tych środków w tym roku je rozdysponować. Prawdopodobnie i jeden pomysł i drugi nie będą miały większych szans gdyż do tego potrzebna jest opinia z Brukseli – Komisji Europejskiej . Nie wiem jak te sprawy się dalej potoczą niemniej jednak ja robiłem wszystko żeby przynajmniej od strony formalnej ten wniosek był złożony dobrze. W związku z tym wykonałem Plan Rozwoju Lokalnego ,który jest dzisiaj skierowany o jego przyjęcie i studium wykonalności w projekcie.
3. Zostało zamontowane kilka przepustów na drogach gminnych. Okazuje się ,że są to jeszcze działania niedostateczne ,bo praktycznie w każdym miesiącu są dwa, trzy zgłoszenia, że te przepusty betonowe dawniej założone zapadają się no i czekają na kolejną inwestycję .
4. Dokonano żwirowania drogi na Kubrę Przebudówkę , przynajmniej w tej części gdzie dojeżdża ten ciężki transport z mlekiem i kilka odcinków w drobniejszym zakresie – połatanie tych dziur ale jeszcze nie jest to sprawa załatwiona i będziemy jeszcze kontynuować to wożenie żwiru. Problem polega na tym, że trudno jest dzisiaj dobrze to zrobić używając tylko samochodów . Ciężki transport ,duże samochody, które przywożą około 30 ton żwiru trudno jest rozprowadzić ładnym chodniczkiem po całej drodze na odcinku np. 20, 30 czy 40 m. ponieważ nierówna ta droga i kierowca boi się bo ta platforma rusza się i może się wywrócić. Jeżeli chodzi o drogi gminne, żeśmy tutaj kiedyś zakładali budowę dróg o nawierzchni asfalt-towej. Jeżeli zasoby SPOR-u czyli tych programów operacyjnych będą szczupłe i większość samorządów i większość samorządów przynajmniej na jakiś czas będzie odcięta od finansowana to może należy rozważyć możliwość budowy żwirówek , żeby poprawić ich stan .To jest na razie perspektywa i może do końca roku na następnych spotkaniach należy to rozważyć, zastanowić się co robić, jaki kierunek dalszej działalności przyjąć.
5. Pierwszego września finalizujemy sprawę autobusu szkolnego „ gimbusa „ . Już mamy potwierdzenie , tablice , autobus ubezpieczony i zostanie on przyprowadzony na teren naszej gminy.
6. W ubiegłą niedzielę na zebraniu w Wilamowie odbyłem rozmowę z rodzicami uczniów i finał tej rozmowy jest taki, że rodzice zapisami uczniów do szkoły w Przytułach. Czuję się ogromnie usatysfakcjonowany, że mój pogląd i punkt widzenia został przez tych ludzi przyjęty i mamy Filię szkoły w Wilamowie rozwiązaną . Obiecałem rodzicom i mieszkańcom Wilamowa, że nie dopuszczę do tego aby los tej szkoły był taki jak los szkoły w Obrytkach. Myślę , że nie jest to wielki koszt zabezpieczenie dachu i żeby te dzieci miały możliwość poczekania na autobus ,czy zorganizowania jakiejś rozrywki, czy nawet jeżeli rodzice zechcą się tam spotkać to żeby to funkcjonowało. W związku z tym ,że będą pewne oszczędności , myślę że Rada przystanie na pewne przesunięcia budżetowe aby uruchomić trzy trasy dowozu uczniów do szkół , czyli dwa swoje i jeden wynajmowany. Temat był już poruszany aby usprawnić dowóz i myślę , że będzie to z dużym pożytkiem dla naszych maluchów gdyż dobrze jest i te pół godziny później wychodzić z domu . Z dużą satysfakcją muszę tu podkreślić obywatelską postawę Radnego z Wilamowa , gdyż jeden z mieszkańców powiedział „ że w związku z tym, że my te dzieci oddamy do szkoły do Przytuł to autobus jeden jest tylko nasz i i to za 15 ósma ma przyjeżdżać i zabierać nasze dzieci ”. Radny Wiesław wstał i powiedział aby przyszedł na Sesję i posłuchał, że wszyscy chcą aby do nich autobus przyjeżdżał za 15 minut ósma .
7. Jest klient, który chce kupić budynek szkoły w Obrytkach. Ja tutaj się deklaruję, że jeżeli ta szkoła zostanie sprzedana i jeżeli mieszkańcy Obrytk znajdą dobry pomysł co z tymi pieniędzmi zrobić to zainwestujemy je. Zróbmy cokolwiek z tym budynkiem byle ta szkoła dalej nie rujnowała się bo za kilka lat będzie tam tylko kupa gruzu. W tej chwili ten budynek sypie się i wygląda to bardzo nieestetycznie.
8. Droga wojewódzka nr 668 , została wykonana nakładka natomiast jeżeli chodzi o chodnik w Przytułach ,to po ostatniej rozmowie w tej sprawie jestem zaniepokojony . Na etapie realizacji projektu tego chodnika ,wyszła propozycja projektanta i takie też było stanowisko Dyrektora Wolfasta, żeby zrobić rozwiązanie docelowe czyli całego pasa drogowego. Właściwie miałem już upewnienie, że w czasie letnim pójdzie do realizacji chodnik . W tej chwili, jakieś tam są problemy, że nie można tego zadania podzielić. Myślę, że tutaj będziemy szukali sposobów realizacji, jest podpisane wkońcu porozumienie z Panem Marszałkiem i my jako gmina wywiązujemy się z tych zobowiązań, natomiast być może będzie to odłożone do roku przyszłego. Jeszcze będę starał się podejmować działania z realizacji tego chodnika bo jest on pilnie potrzebny w związku z nasileniem dużego ruchu pieszego, gdyż jest Urząd Gminy, Ośrodek zdrowia ,biblioteka, apteka , sieć sklepów, w przyszłości ewentualnie piekarnia itd. Jest to nieodzownie potrzebne i będę dalej podejmował działania aby to jak najszybciej zrealizowano.
9. Sprawy gospodarki śmieciowej. W ubiegłym roku mieliśmy spory wydatek w związku z rekultywacją 4 –ech wysypisk gminnych . W tym roku skoncentrowaliśmy się na 3-ech czyli Mieczki, Grzymki i Mroczki – zostało to uporządkowane no i znów jest tam pozasypywane. Co zrobić aby te wysypiska nie odrastały .Jeżeli tak dalej będzie to wiecznie będziemy łożyć większe lub mniejsze środki finansowe na porządkowanie tych wysypisk .
10. Apeluję do Rady Gminy o przyjęcie uchwały o pomoc finansową w wysokości 1.000 zł dla jednej z miejscowości w gminie Dubicze Cerkiewne.
11. Jako gmina nie mamy się czego wstydzić . Poziom inwestycji jaki od kilku lat się utrzymuje w gminie Przytuły w tym roku sprawił, że znaleźliśmy się w złotej setce samorządów w Polsce, najwięcej inwestujących w przeliczeni na głowę mieszkańców. Myślę, że jest to sprawa niebagatelna ,musimy to docenić i mieć szacunek sami dla siebie a z drugiej strony robić wszystko aby w tej setce się utrzymywać a szanse na to widzę , żeby ten poziom inwestycji utrzymać. Czekają nas pewne decyzje , jeżeli będziemy chcieli ten kierunek działań kontynuować.

Ad.6 Interpelacje i zapytania Radnych - odpowiedzi :

1. Pan Śmiarowski Zbigniew - Radny - mam pytanie dotyczące wywozu nieczystości tych koszy , jak to jest ,ostatnio odbierane jest jak się chce , trzeba aby uporządkować tą sprawę.

Odp : Wójt Gminy – z wywozem nieczystości ja już kilka razy sygnalizowałem i jest problem. W tej chwili KZB Jedwabne przedstawia nam pewne wyliczenia , które wskazują na to, że wywożenie jednego pojemnika na śmieci kosztuje ich ponad 9 zł. Państwo płacicie 3,50 zł . Ja robiłem ostatnio rozeznanie i np., w Łomży wożą po 5 zł, i to są koszty rzeczywiste. Ostatnio mieliśmy spotkanie i Wójt z Radziłowa twierdzi ,że za te 3,50 zł jest w stanie wozić. Wypowiedzenie karze czekać pół roku więc ja poprosiłem Wójta z Radziłowa o przygotowanie porozumienia i my wycofamy swój akces z Jedwabnego tylko na takiej zasadzie żeby umowa obowiązywała canajmniej 1-1,5 roku, żeby znowu za jakieś 3 miesiące nie okazało się ,że rzeczywistość będzie tak przygniatająca, że te koszty będą takie same jak w Jedwabnym . Czekamy teraz i w poniedziałek mamy spotkanie i zobaczymy jak to będzie. Rzeczywiście problem jest , ale jest to problem jakby dwutorowy. Te koszty byłyby niższe gdyby była powszechność umów. Rozprowadziliśmy prawie 400 pojemników na terenie gminy a umów jest niecałe 200. Jeżeli robi się trasę 100 km i zbiera się 300 pojemników to za tyle bierze się pieniądze , ale jeżeli zbiera się 150 pojemników to i tak tą trasę 100 km trzeba przejechać. Myślę, że jest to też kwestia pewnych procedur , spojrzenia i przyzwyczajenia się do pewnych norm , że za swoje śmieci każdy powinien zapłacić .

2. Pan Narewski Wiesław – Radny – my jako gmina mamy swój udział w zakupie tego samochodu śmieciarki ,to jak my się zrzekniemy go i co będzie z tym naszym udziałem .

Odp: Wójt Gminy – to nie w tym rzecz , ja mówię w takim kontekście, że ten samochód scedujemy na gminę Radziłów ,która będzie świadczyła usługi na rzecz tych czterech gmin tak jak jest z tym, że zagwarantuje świadczenie wywozu po niższych cenach i o to w tym wszystkim chodzi.

3. Pan Wiśniewski Edward – Radny – ja chciałbym ponowić prośbę, z którą w kwietniu do Pana Wójta się zwracałem w sprawie oświetlenia. Wtedy Pan Wójt obiecał, że czas włączania tego oświetlenia zostanie przyśpieszony i z moich obserwacji wynika , że tak nie jest. Już teraz o jakieś 40 minut te oświetlenie władcza się za późno. Teraz na jesieni gdy ten zmierzch będzie zapadał dużo wcześniej , będzie taka sytuacja ,że ci ludzie, którzy dostarczają mleko , dojście z tym mlekiem będą mieli utrudnione. Odjazd tych ostatnich autobusów też jest ciemno. Chciałbym ponowić tą prośbę aby te oświetlenie włączało się wcześniej.
Odp: Wójt Gminy - regulacje tego oświetlenia dokonujemy co miesiąc. Przy następnej regulacji to uwzględnimy. Natomiast proszę mi wierzyć lub przejechać się po terenie najbliższych powiatów i są gminy, które w ogóle powyłanczały oświetlenie . Prawda jest taka, że gdybyśmy te oświetlenie tak jak w roku ubiegłym utrzymywali, to być może na wiele rzeczy pieniędzy nam by zabrakło. Macie Panowie poczucie realiów, że w sytuacji kiedy mieliśmy zwroty za oświetlenie z dróg powiatowych i wojewódzkich to nam było wszystko czy to się pali 12 czy 8 godzin .Realia finansowe przymuszają nas do tego żebyśmy w szerokim zakresie poszukiwali oszczędności. Natomiast moje pytanie jest takie w kontekście oświetlenia „ czy w związku z tym, że czas świecenia się żarówek jest krótszy , czy w związku z tym na terenie naszej gminy zwiększyła się przestępczość, ilość kradzieży, wypadków samochodowych itd.”. Patrzmy na to realnie mi też by było lepiej żeby tych problemów nie było. My mamy określoną sytuację budżetową . Przy następnej regulacji postaramy się dopasować aby szybciej zapalały się te żarówki.

4. Pan Wicik Sławomir - Radny-podziękował za nawiezienie żwiru na ich drogę.

Przewodniczący Rady Gminy Pan Mikucki Piotr zwrócił się z pytaniem do obecnego na obradach Sesji Rady Gminy Pana Łazarskiego Adama - Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w sprawie dziury w drodze powiatowej na terenie powiatu kolneńskiego ale na pograniczu powiatu łomżyńskiego ,jest tam dziura i nikt nie jest tym zainteresowany nikt jej nie łata i nikt się do tego odcinka drogi nie chce się przyznać.

Odp: Pan Łazarski Adam – rzeczywiście wiem gdzie jest ta droga ale to już należy do powiatu kolneńskiego i tam powinno się to zgłosić. Mam nadzieję, że na terenie powiatu łomżyńskiego zostały na bieżąco połatane te wszystkie dziury w drogach powiatowych.

Pan Mikucki Piotr – o ile mi wiadomo to jest taki krótki odcinek drogi należącej do powiatu kolneńskiego ale leżący pomiędzy drogami należącymi do powiatu łomżyńskiego. Ten kawałek jest w środku i nikt nic nie może tam zrobić.

Pan Łazarski Adam – zwykle to jest tak, że konkretne drogi należą do konkretnego zarządcy . Mamy kilka takich dróg , gdzie część drogi leży po naszej stronie czyli po stronie powiatu łomżyńskiego a część po stronie powiatu kolneńskiego Tutaj akurat jest to nieszczęście , że wychodzi na to , że z terenu kolneńskiego nikt nie korzysta z tej drogi czyli nie ma z tamtej strony zgłoszeń do Zarządu Dróg Powiatowych w Kolnie i pewnie dlatego ta dziura nie jest łatana . Ja osobiście z kolegą z Kolna już rozmawiałem już kilka razy i on mi obiecywał ,że przy najbliższej okazji ją załata , że będzie na tym odcinku. Myślę ,że na piśmie wystąpię w końcu bo byłem pewien, że ten temat jest już załatwiony gdyż to ciągnie się już jakiś czas .

Pan Łazarski Adam poinformował, iż na wniosek Gminy Przytuły oraz Gminy Jedwabne został zgłoszony Powiat Łomżyński do programu SAPARD - odcinek drogi oczywiście do współfinansowania przez program SAPARD - ciąg drogi Konopki Chude -Supy – Wagi do granicy powiatu .Jest to odcinek drogi łącznie około 8 km, na terenie gminy Przytuły droga posiada długość około 4,2 km ,z tym, że jest tam odcinek około 600 m wykonanej nawierzchni w granicach pomiędzy Supy - Wagi z tym, że część jest wykonana w technologii - nawierzchnia bitumiczna a część przez powierzchniowe utrwalenie. Koszt realizacji tego wniosku jest to rząd 2.800.000 zł. Po wstępnych uzgodnieniach i szacunkach zostało przekazane porozumienie ze strony Starostwa Powiatowego do Gminy Przytuły oraz do Gminy Jedwabne o współfinansowanie rzędu 248.000 zł jako pokrycie udziału własnego złożonego wniosku. Było to tak w momencie składania wniosku te 25 % dofinansowanie gmin jako udziału własnego. Teraz sytuacja się zmieniła w międzyczasie gdyż zmienił się sposób składania wniosków , sam wzór wniosku czyli jakiś czas niestety i w Urzędzie Marszałkowskim też do końca nie wiedziano jak to ma wyglądać. Dopiero niedawno - moment rozpatrywania tych wniosków zostało to ustalone . W tej chwili są 3 możliwości . Sytuacja jest taka ,że Urząd wojewódzki jeszcze nie jest pewien czy wniosek ten będzie finansowany czy nie i to jest jedno właśnie z tych 3 możliwości . Przedstawił 3 warianty jakie mogą być przyjęte :
I wariant
Optymistyczną możliwość to jest taka, że wniosek ten będzie współfinansowany przez program pomocowy SPOR w wysokości 75 % do tego dofinansowania dochodzi 10 % dofinansowanie Urzędu Wojewódzkiego czyli strony rządowej i dla samorządów do współfinansowania pozostanie kwota 15 %. Ta kwota 15 % przekłada się w ten sposób, że w momencie kiedy Starostwo Powiatowe pokryje 200.000 zł z własnych środków dofinansowania przez dwa samorządy czyli na Gminę Jedwabne i Gminę Przytuły zostanie po około 120.000 zł.
II wariant
Jeżeli wniosek przejdzie i dostanie dofinansowanie z Unii Europejskiej z tego programu SPOR w wysokości 75 % , strona rządowa nie będzie współfinansowała wcale ,więc do pokrycia przez samorządy będzie 25 % - co będzie stanowiło kwotę około 690 tys. z tego udział Starostwa jest stały czyli te 200.000 zl. Zmieniła by się kwota finansowana przez samorządy czyli gminę Jedwabne i Przytuły czyli to jest właśnie sugerowana kwota jeszcze sprzed zmiany wniosku czyli około 247.000 zł.
III wariant
Program SPOR nie będzie przewidywał finansowania tej drogi czyli mamy problem rozwiązany w ten sposób, że to nie będzie realizowane w ogóle .

W tej chwili na razie jesteśmy na etapie tego ostatniego wariantu to znaczy wnioski ocenione są prawidłowo , złożone i wszystko jest porządku. Natomiast jeszcze nie było decyzji Wojewody i jeszcze nie były rozważane kwestie finansowania przez program pomocowy . Jeżeli takie decyzje zapadną o współfinansowaniu to będziemy walczyć o dofinansowanie u Pana Wojewody z tym, że z tego co na dzień dzisiejszy przekazywano nam z Urzędu Marszałkowskiego dofinansowanie strony rządowej nastąpi automatycznie gdy program znajdzie się w realizacji.. Ja jestem optymistą na tej zasadzie , że jeżeli dostaniemy dofinansowaniu z Unii, dostaniemy dofinansowanie z rządu czyli zostanie do pokrycia rząd 15 % wartości projektu i mam nadzieję, że ograniczy dla gmin współfinansowanie po 120.000 zł . Jeżeli ogólne nie przebijemy się z tym wnioskiem wtedy trudno będzie mówić o jakiejkolwiek realizacji .
Poprosił Radnych o wyrażenie zgody dla Pana Wójta o podpisanie tego porozumienia, które zostało tutaj przedstawione.

Wójt Gminy – czy i jak Pan widzi dofinansowanie równomierne po obydwu stronach gmin.

Pan Łazarski Adam – tak to zostało uzgodnione na etapie opracowywania tego porozumienia z tym, że zostało to uwzględnione na podstawie rozliczonych środków . To nie było tak dokładnie, że to było po 50 % natomiast kwoty były po prostu porównywalne . Żeby nie rozliczać np. 48,75 % i 51,25 % , po prostu zostało to uzgodnione na poziomie po 50 %.

Wójt Gminy Pan Polkowski Krzysztof - zwrócił się do Radnych Gminy z prośbą o podjęcie decyzji w sprawie podpisania porozumienia. Przypomniał o wcześniejszych ustaleniach czyli o wyasygnowaniu kwoty 100.000 zł, natomiast jak wszyscy dzisiaj słyszeli ta kwota może się zmienić gdyż już w jednym wariancie ta kwota urosła do 120. 000 zł, w innym do 247.000 zł. Należy teraz powiedzieć tak, że albo zrobimy wszystko, tak wyliczymy budżet, tak zaciśniemy pewne wydatki, że wygospodarujemy te 247.000 zł , albo powiedzieć tak, że nie jesteśmy w stanie tyle pieniędzy wyasygnować i kierujemy się na te 120.000 zł. , ze tyle jesteśmy w stanie dofinansować i takie porozumienie zawrzeć. Ja proponuję aby postarać się wyasygnować 127.000 zł i na taką kwotę podpisać porozumienie.

Przewodniczący Rady Gminy pan Mikucki Piotr przeprowadził głosowanie jawne zadając „ kto jest za upoważnieniem Wójta Gminy do podpisania porozumienia do wysokości dofinansowania w kwocie 127.000”.

Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 12 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 12 Radnych. Za przyjęciem projektu uchwały było 12 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się głosów nie było.
Decyzja została przyjęta.

Ad.7 Przewodniczący Rady Gminy Pan Mikucki Piotr udzielił głosu Pani Gocłowskiej Renacie – Kierownikowi Ośrodka Pomocy społecznej w Przytułach celem wyjaśnienia celowości podejmowania uchwały w sprawie nadania Statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Przytułach.

Pani Gocłowska Renata wyjaśniła ,iż w związku ze zmianami jakie zostały wprowadzone z dniem 1 maja 2004 roku ,które zmieniły ustawę o pomocy społecznej . Zmiany polegają na tym, że np. odeszły od nas renty socjalne ,obecnie wypłaca je ZUS, do nas doszły świadczenia rodzinne , również zmieniły się zasady podejmowania decyzji . Do tej pory to Rada upoważniała kierownika do podejmowania decyzji, natomiast w myśl nowej ustawy o pomocy społecznej takiego upoważnienia udziela Wójt Gminy. Poza tym doszły nowe zadania np. opracowywanie i realizacja strategii i integracji polityki społecznej obejmującej w szczególności programy pomocy społecznej ,polityki parorodzinnej i ochrony zdrowia, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciw-działania narkomanii ,budownictwa socjalnego i edukacji publicznej. W zasadzie większość zadań jest taka sama natomiast zmieniły się zasady finansowania. Dużo obowiązków spadło na barki gminy np. zadania wypłacania zasiłków w Pomocy społecznej jest to zadanie własne gminy .Zasiłki okresowe były pokrywane do tej pory z budżetu państwa , od 1 maja te zadania są finansowane przez gminę. Ponieważ jest dość dużo zmian dlatego też istnieje potrzeba podjęcia uchwały w sprawie Statutu Ośrodka Pomocy Społecznej .

Przewodniczący Rady Gminy Pan Mikucki Piotr przedstawił treść projektu uchwały w sprawie nadania Statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Przytułach. Ponieważ Radni nie zgłosili żadnych uwag do projektu przeprowadził głosowanie jawne nad przyjęciem uchwały .

Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 12 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 12 Radnych. Za przyjęciem projektu uchwały było 12 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się głosów nie było.
Uchwała została przyjęta.

/ Uchwała Nr XXI/66/04 w załączeniu do protokołu./

Ad.8 Przewodniczący Rady Gminy Przytuły Pan Mikucki Piotr udzielił głosu Pani Gocłowskiej Renacie – Kierownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej celem omówienia celowości przyjęcia projektu uchwały w sprawie warunków przyznawania, odpłatności, trybu ich pobierania i zwolnień z opłat za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze.

Pani Gocłowska Renata - wyjaśniła, iż tego typu uchwała była podejmowana już wcześniej przez Radę Gminy ale ze względu na zmianę przepisów, które weszły w życie z dniem 1 maja 2004 roku musimy podjąć nową uchwałę poni9eważ osoby, które otrzymywały od nas usługi opiekuńcze ,pokrywały część kosztów za świadczone im usługi ze swojej kieszeni . W tym roku narazie nie mamy takich osób, do których kierowana jest pomoc w formie usług opiekuńczych, ale może zajść taka potrzeba i dlatego należy dokonać zmian i przyjąć przedstawiony projekt uchwały.

Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przedstawił treść projektu uchwały w sprawie warunków przyznawania, odpłatności, trybu ich pobierania i zwolnień z opłat za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze. Ponieważ nie było żadnych uwag do projektu uchwały przeprowadził głosowanie jawne nad projektem uchwały.

Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 12 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 12 Radnych. Za przyjęciem projektu uchwały było 11 głosów, przeciwnych głosów nie było od głosu wstrzymała się 1 osoba .

Uchwała została przyjęta.

/ Uchwała Nr XXI/67/04 w załączeniu do protokołu./


Ad.9 Przewodniczący Rady Gminy Przytuły Pan Mikucki Piotr przedstawił projekt uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków przeznaczonych na świadczenia przyznawane w ramach zadań własnych gminy z zakresu dożywiania uczniów z szkołach. Poprosił Panią Gocłowska Renatę – Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej o wyjaśnienie celowości przyjęcia uchwały.

Pani Gocłowska Renata wyjaśniła celowość przyjęcia uchwały, poinformowała o nowym programie pozyskiwania środków unijnych na dożywianie dzieci i sposobie korzystania z nich . Następnie poprosiła Radnych o przyjęcie projektu uchwały.

Wójt Gminy Pan Polkowski Krzysztof - w związku z tymi przepisami władnym składania wniosku o pomoc jest szkoła. Pan Dyrektor myślę, że na początku roku zrobi jakiś sondaż ilu byłoby chętnych do skorzystania z tej szklanki ciepłego mleka i jeżeli będzie sporo dzieci a wg. wymogów sanepidowskich aby to dobrze funkcjonowało to postaramy się kupić wyparzarki do naczyń.

Przewodniczący Rady Gminy Pan Mikucki Piotr przedstawił treść projektu uchwały , ponieważ nie było uwag do projektu uchwał przeprowadził głosowanie jawne nad jej przyjęciem .

Na stan 15 Radnych Rady Gminy w obradach Sesji uczestniczyło 12 Radnych .W głosowaniu jawnym udział wzięło 12 Radnych . Za przyjęciem projektu uchwały było 11 głosów ,przeciwnych głosów nie było ,1 osoba wstrzymała się od głosu .

Uchwała została przyjęta.

( Uchwała Nr XXI/68/04 w załączeniu do protokołu ) .


Ad.10 Przewodniczący Rady Gminy udzielił głosu Pani Gocłowskiej Renacie – Kierownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej w Przytułach.

Pani Gocłowska Renata przedstawiła sprawozdanie z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej w Przytułach za 2003 rok oraz odpowiedziała na pytania zadawane przez Radnych Gminy.

/ Sprawozdanie w załączeniu do protokołu /.


Ad.11 Przewodniczący Rady Gminy Pan Mikucki Piotr udzielił głosu Wójtowi Gminy celem wyjaśnienia celowości przyjęcia uchwały w sprawie przyjęcia Statutu Związku Komunalnego Samorządów Dorzecza Biebrzy.

Wójt Gminy Pan Polkowski Krzysztof poinformował ,iż zaistniały problemy z zarejestrowaniem Związku Komunalnego ,gdyż nie wszystkie gminy podjęły uchwały ( załączniki do uchwał ) o jednakowej treści .W związku z tym wszystkie gminy muszą ponownie przyjąć uchwały w tej sprawie . Poprosił Radnych o przyjęcie treści uchwały w sprawie przyjęcia Statutu Związku Komunalnego Samorządów Dorzecza Biebrzy.

Przewodniczący Rady Gminy przeprowadził głosowanie jawne nad projektem wyżej wymienionej uchwały.

Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 12 Radnych . W głosowaniu jawnym wzięło udział 12 Radnych . Za przyjęciem projektu uchwały było 12 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się głosów nie było.

Uchwała została przyjęta.

/ Uchwała Nr XXI/ 69/04 w załączeniu do protokołu /.


Ad.12 Przewodniczący Rady Gminy Pan Mikucki Piotr udzielił głosu Skarbnikowi Gminy Pani Rybickiej Barbarze.

Pani Barbara Rybicka – Skarbnik Gminy Przytuły przedstawiła informację w sprawie wykonania budżetu gminy za I – wsze półrocze 2004 roku. Odpowiedziała na zadawane pytania dotyczące wykonania budżetu.

Radni Gminy nie wnieśli uwag do przedstawionego materiału.

/ Informacja w załączeniu do protokołu /.


Ad.13 Przewodniczący Rady Gminy udzielił głosu Pani Rybickiej Barbarze celem omówienia zmian w budżecie gminy na 2004 rok.

Skarbnik Gminy – Barbara Rybicka przedstawiła zmiany w budżecie gminy na 2004 rok ,które należy wprowadzić do budżetu gminy wynikające ze zmiany kwoty refundacji środków przez AMiRR ,zwiększenie dochodów z tytułu wpłat za pobraną wodę , wpływu za bloczki miejsca pochodzenia zwierząt, prowizji za sprzedaż znaczków skarbowych , zmianę klasyfikacji budżetowej w dziale pomocy społecznej ( w związku ze zmianą ustawy o pomocy społecznej ) oraz zmiany z dziale inwestycyjnym : na zakup pieca co i jego montaż na zwiększenie wydatków w dziale oświata na remont centralnego ogrzewania ( w części mieszkalnej ), przeprowadzenie konkursu na stanowisko dyrektora gimnazjum , na utrzymanie i ubezpieczenie gimbusa do dowozu dzieci oraz zwiększenie planu wydatków na diety dla członków komisji przeciwdziałania alkoholizmowi i na podróże służbowe dla osób kierowanych na leczenie odwykowe. W związku ze zmianami kadrowymi w szkole w Wagach zaistniała potrzeba wypłaty odprawy .

Wójt Gminy – jeżeli mówimy o oszczędnościach to ja jestem za tym aby te oszczędności wprowadzać. W związku z tym , że Pani Gardocka Wanda nie miała odpowiedniego wykształcenia i nie podjęła próby jego zdobycia i w związku z tym, że jest coraz mniejsza liczba dzieci i godzin nastąpiły pewne ograniczenia . Pani Gardocka otrzymała propozycję pracy w szkole podstawowej w Przytułach i tej propozycji nie przyjęła , wolała odejść z odprawą. To nie tak, że myśmy ją po prosu zwolnili i koniec . Ona nie przyjęła nowych warunków.

Przewodniczący Rady Gminy Pan Mikucki Piotr przedstawił treść projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 rok. Ponieważ nie było uwag przeprowadził głosowanie jawne nad przyjęciem projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 rok.


Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 12 Radnych . W głosowaniu jawnym wzięło udział 12 Radnych . Za przyjęciem projektu uchwały było 12 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się głosów nie było.

Uchwała została przyjęta.

/ Uchwała Nr XXI/ 70/04 w załączeniu do protokołu /.


Ad.14 Przewodniczący Rady Gminy udzielił głosu Wójtowi Gminy Panu Polkowskiemu Krzysztofowi celem omówienia celowości przyjęcia projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia planu rozwoju lokalnego gminy Przytuły na lata 2004 – 2013.

Pan Polkowski Krzysztof wyjaśnił ,iż jest to dokument wymagany przy składaniu wszystkich wniosków o dofinansowanie z funduszy europejskich. Dokument ten zawiera między innymi opis ogólny sytuacji geograficzno -przyrodniczej gminy, tendencji kierunków zrównoważonego rozwoju ,oraz zawarte są w tym dokumencie kierunki rozwoju inwestycyjnego, kierunku rozwoju infrastruktury gminy do 2013 roku . Myślę że dokument ten w przyszłości będzie modyfikowany ze względu na to , że trzeba też określić źródła finansowania a to w chwili obecnej jest bardzo trudno wskazać jak w przyszłości będzie to wyglądać. Pozwoliłem sobie ująć w tym dokumencie między innymi sprawy do realizacji na przyszłe lata :
- budowa sali gimnastycznej,
- rozbudowa istniejącej sieci wodociągowej , ewentualne przyłącza kolonijne,
- budowa przydomowych oczyszczalni ścieków,
- modernizacja dróg gminnych ,
- modernizacja oświetlenia ulicznego,
- budowa zbiornika retencyjnego ,
- budowa boiska szkolnego ,
- budowa garaży na potrzeby OSP,
To czy uda nam się to zrealizować to czas pokaże ,natomiast myślę, że na począ- tek pójdzie budowa sali gimnastycznej i generalnie pod potrzeby tej Sali gimnastycznej ten plan rozwoju został stworzony ponieważ akceptacja tego wniosku wymaga, żeby gminy takie plany miały. Jest to niezbędne. Poprosił Radnych o przyjęcie projektu uchwały.

Przewodniczący Rady Gminy przedstawił treść projektu uchwały. Ponieważ nie było uwag przeprowadził głosowanie jawne nad jego przyjęciem .


Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 12 Radnych . W głosowaniu jawnym wzięło udział 12 Radnych . Za przyjęciem projektu uchwały było 12 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się głosów nie było.

Uchwała została przyjęta.

/ Uchwała Nr XXI/ 71/04 w załączeniu do protokołu /.

Ad.15 Przewodniczący Rady Gminy Przytuły Pan Mikucki Piotr udzielił głosu Wójtowi Gminy celem omówienia projektów uchwał w sprawie przeznaczenia środków w budżecie gminy na 2005 i 2006 rok na zadanie „ Budowa sali gimnastycznej z zapleczem socjalnym ”

Pan Polkowski Krzysztof Wójt Gminy poinformował obecnych ,iż dopiero w piątek dowiedzieliśmy się, iż należy takie uchwały podjąć. Do tego naszego złożonego wniosku musimy uzupełnić o pewne dokumenty i chodzi tutaj o taką uchwałę w sprawie kredytu krótkoterminowego . Chodzi o to, że jeżeli będziemy realizować inwestycję musimy mieć zabezpieczenie finansowe, żeby opłacić rachunki i z tymi rachunkami do SPOR-u się udajemy i oni nam refinansują. Dlatego takie uchwały będą potrzebne. Poinformował również, że takie uchwały właściwie o takiej samej treści należy podjąć dwie na 2005 i oddzielnie na 2006 rok gdyż różnią się one wysokościami kwot na poszczególne lata i są to właściwie na razie tylko tzw. uchwały intencyjne, gdyż kredyty będziemy brali dopiero wtedy gdy taka potrzeba wystąpi.

15.a Przewodniczący Rady Gminy przedstawił treść projektu uchwały w sprawie przeznaczenia środków w budżecie gminy na 2005 rok na zadanie „ Budowa sali gimnastycznej z zapleczem socjalnym ” oraz przeprowadził głosowanie jawne nad jej przyjęciem .

Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 12 Radnych . W głosowaniu jawnym wzięło udział 12 Radnych . Za przyjęciem projektu uchwały było 12 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się głosów nie było.

Uchwała została przyjęta.

/ Uchwała Nr XXI/ 72/04 w załączeniu do protokołu

15.b Przewodniczący Rady Gminy przedstawił treść projektu uchwały w sprawie przeznaczenia środków w budżecie gminy na 2006 rok na zadanie „ Budowa sali gimnastycznej z zapleczem socjalnym ” oraz przeprowadził głosowanie jawne nad jej przyjęciem .

Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 12 Radnych . W głosowaniu jawnym wzięło udział 12 Radnych . Za przyjęciem projektu uchwały było 12 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się głosów nie było.

Uchwała została przyjęta.

/ Uchwała Nr XXI/ 73/04 w załączeniu do protokołu


Ad.16 Sprawy bieżące gminy.

1. Pan Godlewski Józef - Radny - chciałem poruszyć sprawę dentysty w Gminnym Ośrodku zdrowia . Były zapisane dzieci na wizytę na 2 miesiące wcześniej i teraz ona jest na urlopie teraz rok szkolny się zaczyna i chyba dalej jej nie będzie i dzieci nie będą przyjęte.

Wójt Gminy - tak to jest , to jest młoda osoba , jest w ciąży i tutaj nie ma rady może być na zwolnieniu lekarskim , urlopie potem na urlopie macierzyńskim a nawet na wychowawczym.

2. Pan Godlewski Józef – Radny – zgłosił, iż w ich miejscowości jest dużo bezpańskich psów, czy może trzeba je odstrzelić.

Wójt Gminy – żyjemy w takim państwie ,że zwierze ma ochronę , i nie można ich odstrzelać ani usypiać. My jako gmina nie mamy pieniędzy na odłapywanie a potem utrzymanie psów w schroniskach .

3. Pan Cwaliński Jan – sołtys wsi Bagienice –zwrócił się z prośbą o naprawę mostka we wsi oraz ustawienie znaków drogowych.
4. Pan Borawski Ireneusz – sołtys wsi Pieńki Okopne zwrócił się z prośbą o nawiezienie żwiru na drogę.


Na tym obrady Sesji zostały zakończone.



Protokołowała

Lubińska Elżbieta
Pliki do pobrania:
Data dodania:
Data upublicznienia: środa, 1 mar 2006 10:28
Opublikował(a): Andrzej Gwiazdowski
Zaakceptował(a): Andrzej Gwiazdowski
Artykuł był czytany: 1732 razy