BIP Gminy Przytuły

Biuletyn Informacji Publicznej

PROTOKÓL Nr XXII/09

z dnia: 22.01.2009 r.
w sprawie: z obrad Sesji Rady Gminy Przytuły ,która odbyła się w dniu 22.01.2009 roku w budynku Urzędu Gminy Przytuły ul. Supska 10 .

Obrady Sesji Rady Gminy rozpoczęto o godz.10.00 a zakończono o godz. 13.20.
    W Sesji udział wzięło 15 Radnych Rady Gminy Przytuły ( zgodnie z listą obecności ) co stanowi 100 %.

Ponadto w obradach udział wzięli:

  1. Polkowski Krzysztof, Jan - Wójt Gminy Przytuły,
  2. Szelągowski Janusz - Prezes OSP w Przytułach.
  3. Gocłowska Renata - Kierownik GOPS Przytuły.
  4. Sołtysi ( 18 osób ) wg listy obecności.

Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad i stwierdzenie ich prawomocności.
  2. Zapoznanie z porządkiem dziennym.
  3. Przyjęcie protokołów z poprzednich Sesji.
  4. Informacja Wójta Gminy o działalności między Sesjami.
  5. Interpelacje i zapytania Radnych – odpowiedzi.
  6. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „ Sąsiedzi”.
  7. Rozpatrzenie projektu uchwały ustalenia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywaniu Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2009 rok”.
  8. Przedstawienie sprawozdania z działalności Ośrodka Pomocy społecznej za 2008 rok.
  9. Omówienie spraw związanych z budową remizy OSP w Przytułach ( garaże ).
  10. Rozpatrzenie projektu uchwały uchylającej uchwałę w sprawie ustalenia ceny za wywóz nieczystości stałych.
  11. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, unkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokości, szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego.
  12. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Planu Odnowy Miejscowości Przytuły na lata 2009 – 2015
  13. Sprawy bieżące gminy.
  14. Zamknięcie obrad Sesji.

Przebieg posiedzenia:
Ad.1
     Przewodniczący Rady Gminy Przytuły Pan Korytkowski Krzysztof otworzył XXII Sesję Rady Gminy Przytuły. Przywitał wszystkich obecnych na obradach oraz na podstawie listy obecności stwierdził ich prawomocność.
Ad.2
      Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przedstawił proponowany porządek dzienny:
      Wójt Gminy zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku dziennego projektów uchwał:

  1. uchylającej uchwałę w sprawie ustalenia ceny za wywóz nieczystości stałych.
  2. w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokości, szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego.
  3. w sprawie przyjęcia Planu Odnowy Miejscowości Przytuły na lata 2009 – 2015.

      W związku ze zgłoszonymi zmianami do porządku dziennego Przewodniczący Rady Gminy przeprowadził głosowanie jawne nad wprowadzeniem zmian .
      Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych. Za wprowadzeniem zmian głosowało 15 osób, przeciwnych i wstrzymujących się głosów nie było.
     Następnie Przewodniczący Rady Gminy przeprowadził głosowanie jawne nad przyjęciem całego porządku dziennego po dokonanych zmianach.
     Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych. Za przyjęciem całego porządku dziennego głosowało 15 osób, przeciwnych i wstrzymujących się głosów nie było.
Porządek dzienny został przyjęty.
Ad.3.
      Przewodniczący Rady Gminy Przytuły Pan Korytkowski Krzysztof przypomniał Radnym zagadnienia omawiane na XIX Sesji Rady Gminy Przytuły z dnia 14.11.2008 roku . Ponieważ Radni nie wnieśli żadnych uwag do protokołu, Przewodniczący Rady Gminy przeprowadził głosowanie jawne nad jego przyjęciem.
     Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych. Za przyjęciem protokołu Sesji głosowało 14 osób, przeciwnych głosów nie było, od głosu wstrzymała się 1 osoba.
Protokół Nr XIX/08 został przyjęty.

     Przewodniczący Rady Gminy Przytuły Pan Korytkowski Krzysztof przypomniał Radnym zagadnienia omawiane na XX Sesji Rady Gminy Przytuły z dnia 9.12.2008 roku . Ponieważ Radni nie wnieśli żadnych uwag do protokołu, Przewodniczący Rady Gminy przeprowadził głosowanie jawne nad jego przyjęciem.
     Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych. Za przyjęciem protokołu Sesji głosowało 15 osób, przeciwnych i wstrzymujących się głosów nie było.
Protokół Nr XX/08 został przyjęty.
Ad.4.
      Informacja o działalności Wójta między sesjami
     Wójt Gminy poinformował o odbytych spotkaniach i innych sprawach:
  1. o realizacji wykonania uchwał podjętych na wcześniejszych sesjach.
  2. Powiedział :
    „głównie skoncentrowaliśmy się na przygotowaniu wniosku do programu rozwoju obszarów wiejskich w temacie budowy remizy. został opracowany wniosek ,przygotowany plan rozwoju miejscowości. 2 lutego jest rozpoczęcie naboru wniosków. Ze swojej strony zrobiłem wszystko, żeby do tego terminu być przygotowanym”.
  3. Wójt Gminy powiedział- „ uczestniczyłem w spotkaniu przedwczoraj w Białowieży – Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Główne tematy poruszane to:
    • kwestia oświaty. szykują się spore zmiany , zarówno organizacyjne jak i w uprawnieniach organu prowadzącego do kierowania oświatą, ale również pojawiają się nowe obowiązki : dotyczy to przyjęcia 6- latków do szkoły. Już nie do przedszkola, tylko do szkoły. Zorganizowanie w miarę sprawnie i zatrudnienie opieki . Na poprzednich sesjach sygnalizowałem, że takie rzeczy są przed nami. Jeśli bez zmian projekt ustawy o systemie oświaty wejdzie w życie , to również na gminę spadnie obowiązek sprawowania nadzoru pedagogicznego- to pociągnie za sobą skutki finansowe. Będzie musiał być zatrudniony człowiek o odpowiednich kompetencjach, który będzie takie rzeczy realizować w imieniu Wójta i Rady.
    • następnym ważnym punktem dotyczącym gospodarki śmieciowej. Referowała ten temat Pani Piotrowska – Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. Pamiętacie Państwo, że kiedyś podejmowaliśmy uchwałę o przestąpieniu do takiego zakładu zagospodarowania odpadów w Czantorii. Okazuje się, że program z jednej strony obowiązuje i jednocześnie jest „ martwy”. Siedem lokalizacji na terenie województwa było zatwierdzonych uchwałą Sejmiku Województwa Podlaskiego. Zamiary były takie, ze z Programów Operacyjnych Infrastruktury Środowiska miały być pieniądze na przygotowanie tychże zakładów. Programy nie ruszyły –gminy nie mogły we własnym zakresie robić składowisk zgodnie z unijnymi normami ochrony środowiska. Z jednej strony to jest dobrze i źle. Dobrze jest, dlatego,że zmieniają się kolejne wymogi odnośnie zagospodarowania odpadów, a źle, dlatego, że większość składowisk w liczbie około 44 do końca tego roku zostanie zamkniętych i nie będzie właściwie, co z tymi śmieciami zrobić. Kilka jeszcze do roku 2014 funkcjonowało, jeśli spełnią wymagania stawiane przez ustawę o ochronie środowiska. Koncepcja w tej chwili na zagospodarowanie odpadów jest jednoznaczna. Nie mówi się już żadnych wysypiskach tylko o spalarniach. Powstanie tylko 5 tzw. składowisk buforowych, na które śmieci będą przywożone w sytuacji, kiedy zakłady zagospodarowania odpadów nie będą nadążały spalać. To oczywiście będzie rodziło dla nas nowe wyzwania. Natomiast rozstrzygnięcie nastąpi na jesieni – będzie korekta uchwały Sejmiku w sprawie lokalizacji tychże zakładów, ponieważ w pierwotnej uchwale troszkę zlekceważono zalecenia Komisji Europejskiej odnoście ilości mieszkańców przypadających do danego zakładu zagospodarowania odpadów. Minimalny wymóg to jest 150 tys. mieszkańców. na dzień dzisiejszy ta uchwała sejmiku przewidziała do realizacji w 3 takich związkach poniżej 150 tys. Na razie są uchwały sejmiku, decyzje Zarządu Województwa, uchwały Rad Gmin, ale nie ma na razie pieniędzy i jasno postawionych warunków lokalnych i finansowych a to z tego tyle, z rysują się ogromne kłopoty i nikt nie jest w stanie przewidzieć jak zrobić i jak z tego wybrnąć”.

Ad.5
      Interpelacje i zapytania radnych – odpowiedzi.
     W tym punkcie głosu nie zabrano.

Ad.6.
      Przewodniczący Rady Gminy Przytuły Pan Korytkowski Krzysztof udzielił głosu Wójtowi Gminy panu Krzysztofowi Polkowskiemu celem omówienie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „ Sąsiedzi”.
      Wójt Gminy Pan Krzysztof Polkowski omówił treść projektu uchwały w sprawie przystąpienia do Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „ Sąsiedzi”. Poinformował, iż lokalna grupa działania , będzie to organizacja , która będzie między innymi opiniowała lokalna strategię działania, czyli co będzie mogło znaleźć się w poszczególnych gminach do realizacji. Udział w tej grupie , przynajmniej na dzień dzisiejszy wiadomo, ze będzie dawał szanse pozyskiwania środków np. na budowę parkingu przy Urzędzie, boiska, zorganizowania imprezy. Zasady finansowania są takie same, jak przy innych dofinansowaniach , czyli do 75 % kosztów. Stowarzyszenie będzie miało swoje biuro, na co jest dofinansowanie.
      Ponieważ nie było uwag i pytań co do projektu uchwały , Przewodniczący Rady Gminy Przytuły Pan Korytkowski Krzysztof przeprowadził głosowanie jawne nad projektem uchwały w sprawie przystąpienia do Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „ Sąsiedzi”.
      Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych. Za przyjęciem projektu uchwały było 15 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się od głosu nie było .
     Uchwała została przyjęta.

/ Uchwała Nr XXII/74/09 w załączeniu do protokołu./
Ad.7
      Przewodniczący Rady Gminy Pan Korytkowski Krzysztof udzielił głosu Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przytułach Pani Gocłowskiej Renacie celem omówienia celowości przyjęcia przedłożonego projektu uchwały w sprawie ustalenia „ Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2009 rok”.
      Pani Gocłowska Renata – wyjaśniła, iż co roku Rada Gminy ma obowiązek ustalenia takiego programu. Nowością w tym programie jest rozszerzenie o profilaktykę przeciw narkomanii Omówiła treść tej uchwały oraz przedstawiła formy działania w ramach tego programu tj, udzielania pomocy dla osób zgłaszających problem, zwalczania patologii oraz pomoc samym osobom z problemami.
      Ponieważ nie było uwag do projektu uchwały Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przeprowadził głosowanie jawne nad projektem uchwały.
     Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych. Za przyjęciem projektu uchwały było 15 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się głosów nie było.
     Uchwała została przyjęta.
/ Uchwała Nr XXII/75/09 w załączeniu do protokołu./
Ad.8
      Przewodniczący Rady Gminy Pan Korytkowski Krzysztof udzielił głosu Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przytułach Pani Gocłowskiej Renacie celem przedstawienia sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przytułach.
     Pani Gocłowska Renata przedstawiła informację z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przytułach za 2008 rok – zadania, jakie zostały wykonane w ubiegłym roku. Następnie odpowiedziała na zadawane pytania. Ponadto poinformowała o zmianach w ustawie o świadczeniach rodzinnych oraz jakie wymogi będą musiały spełnić kobiety w ciąży przy ubieganiu się o świadczenia tzw. „ becikowe”.
/ sprawozdanie w załączeniu do protokołu /.
Ad.9
      Przewodniczący Rady Gminy udzielił głosu Panu Szelągowskiemu Januszowi – Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Przytułach.
     Pan Szelągowski Janusz powiedział -
„ ja jestem zaskoczony, bo pamiętacie szanowna Rado, rok temu uchwała padła na ten temat. Myślałem, że na tym się skończy. Jednak się zmieniło inaczej, no bo tak wyszło, że Wójt robi projekt, ja byłem zadowolony, że to tak szybko postępuje. Ale rozczarowałem się, gdy ten projekt zobaczyłem. Nie wiem, czy państwo Radni oglądali ten projekt. Po co ma być gorzej jak mamy lepiej- ja tak uważam. Ja z tym projektem się nie zgadzam, ale to decyduje Rada. Mimo tam kilku spotkań z Wójtem przy każdej okazji rozmawialiśmy, żeby to zmienić. Zresztą to jest stary budynek i nie nadaje się wcale do remontu. Z tego jak wynika to co garaż tu jest i samochód stoi to jest do rozbiórki ta szczytnia ściana. No to proszę zobaczyć ona jest cała popękana, też kamienna, za nią mają być łazienki, sanitariaty. Z drugiej strony my jako strażacy- nas się spycha z tyłu, bo ten wyjazd to wiadomo, jaki jest. Ale my nie mamy warunków nawet jak tam wejść. Jak się wchodzi do sali. pobiera się ubrania, wsiada w samochód i wyjeżdża – tam tego rozwiązania nie ma. Nawet do sanitariatów to trzeba przez salę przechodzić, albo z zewnątrz od ulicy. To nie te czasy, aby było gorzej jak jest. Jeśli ten projekt ma być realizowany, to lepiej niech zostanie tak jak jest. Ja się dziwię, że rada uchwaliła go rok temu. Można było zaplanować dwa garaże, zaplecze i możliwość w przyszłości dobudowania jakiejś Sali bo jest dofinansowanie do tego, bo nas może nie stać na to. Radni rok temu też się wypowiadali – przejdziemy, zobaczymy. Można było odkupić projekt od kogoś i taniej by było. Myślę, że radni powinni zapoznać się z tym projektem szczegółowo i podjąć decyzję. Zresztą takie decyzje nas strażaków nie powinny obchodzić.Wójt organizuje- chłopaki siadamy do stołu i omawiamy szczegółowo na ile nas stać i co robimy. Ja uważam, że od frontu tutaj te okna co są to trzeba zlikwidować, bo wiadomo w tym miejscu okna być nie mogą. Ta reszta okien to też już samo próchno. Teraz szczytnie ściany trzeba rozebrać, tutaj, co ten samochód stoi. Zostanie tylko ta ściana od starej gminy, bo tam będzie pobudowana nowa. Nawet można by było zrobić- przeprowadzić ekspertyzę, czy ten budynek się nadaje do remontu. Jeśli w przyszłości może się to zawalić i kto będzie za to odpowiadał?.To może i tak by Wójt zrobił tylko z tym wjazdem, ale, żeby te garaże poszły z tej strony od starej gminy i już ten wjazd by był nie skomplikowany, bo teraz to trzeba kombinować, żeby wyjechać. Mamy ulicę - to na ulicę nie możemy wyjechać , tylko wyjeżdżamy naprzeciwko domu Wieśka Zalewskiego, no po co mamy to komplikować , utrudniać sobie. Ja byłem zadowolony- myślałem, ze to się ruszy, ale nie w taki sposób. O lokalizację walka była 2 lata i teraz to będzie zależało tylko od Wójta i od Rady. Weźcie tak Panowie uczciwie z sumieniem siądźcie do stołu i na ile nas stać, zróbcie dwa garaże i zaplecze na razie. Nie stać nas na salę, ale to jest potrzebne, bo to jest 25 % środków własnych, ale no to będzie za rok, za dwa. Nie myślmy tylko o sobie, ale o przyszłych pokoleniach, bo to się nie robi na rok ani na dziesięć lat. Bo to, co jest w tym projekcie to jest kupa papierów. Nie wiem, co za projektant tak robił, to chyba nie wie jak remiza wygląda, bo jesteśmy zepchnięci w tym, to nie jest remiza. ten samochód stoi – to sami wiecie. Ja sobie wyobrażam, że dzisiaj w XXI wieku ja wchodzę do sali, ubieram się i z Sali mam przejście do wozu- wsiadamy i pilot – drzwi się otwierają i automatycznie się zamyka. Tam nie może być tak żeby były drzwi otwierane ręcznie – to już się skończyło. To już lepiej niech tak jest jak teraz”.
     Pan Błaszczak Sławomir powiedział- „ten projekt to nie było tak, ze to spadło z nieba. To było na jesieni i Radny z miejscowości Przytuły ten projekt widział. A teraz jak już jest czas do składania wniosku do lutego, żeby uzyskać te 75 % dofinansowania, a wiadomo, że na garaże nie ma żadnego dofinansowania no to trochę zrobiło się późno na dokonywanie zmian. Wiemy, że nie stać nas na wyłożenie kwoty nie wiadomo, jakiej. Radni widzieli ten projekt, bo na sesjach tutaj oglądaliśmy i Wójt tłumaczył gdzie, co jest”.
     Pan Łomotowski Krzysztof powiedział- „widzieli wszyscy ten projekt jak już był narysowany. Dlaczego Wójt nie wziął do rysowania strażaka, a nie samemu narysował. Rysowałeś, zrobiłeś zebranie, był Szelągowski, ja i rysowałeś”.
     Pan Błaszczak Sławomir powiedział- „Panowie- garaże to dla straży, a pozostały obiekt to jest dla całej społeczności. jeżeli zdanie straży jest takie a nie inne , że garaży nie chcą to myślę, ze pomieszczeń innych społeczność też nie powie, że nie chce, bo straż nie chce garaży”.
     Pan Szelągowski Janusz powiedział- „Panie Przewodniczący – słuchając wypowiedzi Sławka to Pan Prezes ma pod deklem nie porządku. Bo o to zabiegałem tyle lat i naraz się nie godzi na ten projekt. Jeśli to jest niefunkcjonalny, nie będzie służył nikomu, to, po co wyrzucać darmo pieniądze, Poczekajmy jeszcze rok, dwa czy trzy i zrobić niech pokolenia mają pamiątkę”.
     Wójt Gminy Przytuły- Pan Polkowski Krzysztof powiedział - Proszę Państwa prawda jest rzeczą obiektywną- natomiast można ją opisać i tak i tak – każdy ma do tego prawo. Historia tego jest dosyć długa, bo jeszcze w poprzedniej kadencji była już o tym mowa. To prawda, że Pan Prezes zawsze przypominał, że dobrze by było, żeby coś takiego się stało. Oczywiście każdy człowieka swój pogląd na to jak zorganizować sobie życie, budynek, potrzeby i na podstawie tych wyobraźni, jeszcze inni na podstawie doświadczeń mają jakieś plany, podejmują jakieś decyzje. Pamiętacie Państwo,, że moją intencją, bo chyba taj każdy na swoim podwórku jako gospodarz robi była koncepcja zagospodarowania budynków i chciałem to zrobić tutaj. Strażacy powoływali się na tradycje i narożne rzeczy, że tam bliżej- no dobrze- niech będzie tam zlokalizowane – to są fakty. Potem Rada nie przeznaczając pieniędzy mówi, no to pobudujemy nowy budynek – tam pamiętacie Państwo, – więc zrobiłem taki wstępny kosztorys, kwota była porażająca. Żeśmy odstąpili, więc należy poszukać rozwiązania takiego, które: po pierwsze zrealizuje, te wszystkie potrzeby, a po drugie będziemy w stanie zrealizować tą koncepcję od strony finansowej. Poprosiłem budowlańca , bo tutaj padło takie sformułowanie, że nie było żadnej ekspertyzy i to nie jest prawdą, bo jeżeli inżynier z uprawnieniami przychodzi, ogląda, robi pomiary czy te ściany wytrzymają to ja weterynarz nie jestem w stanie podważać opinii inżyniera z uprawnieniami i długoletnim stażem – to po pierwsze. Po drugie – na poszczególnych etapach projektowania przedstawiałem tutaj makiety dla Rady. Kiedy poszedł projekt do opiniowania i uzgodnień , z Panem Prezesem żeśmy siedzieli w moim gabinecie, oglądał to, było dobrze bo nawet potem koledzy strażacy mówili „ no Prezes jest zachwycony” . Potem okazuje się jak jadę i po drodze „ ja lubię z ludźmi od czasu do czasu porozmawiać” i Pan Prezes mówi – „ słuchaj Krzysiek tam to nie będzie dobrze bo tam od wyjazdu, od drzwi jest tylko 7 metrów i samochód się przy wyjeździe nie wyrobi. Wielką konsternację przeżyłem, bo miałem w pamięci , że tam jest 13- 14 metrów, więc pojechałem do Urzędu spojrzałem w te papiery no i rzeczywiście tak jest . Uspokoiłem się , bo jakby temat tych 7 metrów, tej ciasnoty zginął. Jest 11 listopada, mamy spotkanie po Mszy Świętej i znów pojawia się temat 7 metrów. bierzemy metrówkę wymierzamy i jest prawie 14 metrów ale dalej jest koncepcja, że samochód nie wyjedzie. Poprosiłem kierowcę, odpalił samochód, wyjechałem do przodu i wjechałem do tyłu na 7 metrach – pierwszy raz siedząc za kierownica samochodu ciężarowego. Więc dla mnie ten argument jest nie do przyjęcia. Projektant 9 to nie jest tak, że każdy może sobie wymyślać jak chce) , każdy samochód ma tzw. promień skrętu i inne sprawy, i to są rzeczy, które brane są pod uwagę przy projektowaniu. Jeżeli Prezes mówi,że nie wiedział, co się projektuje to ja się z tym nie zgadzam. Jeżeli ja na 7 metrach zawracam to kierowca z uprawnieniami nie powinien mieś problemów. Panowie swoim doświadczeniu mamy już takie rzeczy, ze najpierw robi się projekt, potem komuś coś się tam nie podoba, możemy i z tym zrobić tak samo, odłożyć na półkę i niech sobie leży. Rada podejmuje decyzję- mówicie, że dajecie pieniędzy i koniec- ja mam problem z głowy. Po co było tworzyć koncepcję, przygotowywać wniosek, opracowywać plan rozwoju lokalnego. To nie jest tak, że sobie ktoś siądzie i już jest, tylko trzeba to wszystko złożyć, opracować, bo inaczej Proszę Państwa nie da się zrobić. Tylko ja się pytam – Przytuły – miejscowość gminna, taki odrapaniec stoi. Tutaj przy szkole ładnie zagospodarowane, ludzie przy swoich posesjach ładnie mają zrobione a to jest jak „ grzyb” – to wstyd. Jeśli uważacie, że tak ma być – to dobrze. ja mając troszkę poczucia estetycznego i jak na to patrzę, to mnie to w zły nastrój wprowadza i należałoby coś z tym zrobić. Wniosek jest przygotowany – 2 lutego rozpoczyna się nabór wniosków. Jeżeli do 75 % możemy otrzymać dofinansowanie i udałoby się to zrealizować to ja uważam, że byłby to duży sukces i pięknie by to załatwiło sprawę. Natomiast Rada może powiedzieć- no to tego nie robimy, no to należałoby to zburzyć, żeby to nie straszyło ludzi – pobudujemy garaż dla strażaków. Ja myślę, że nawet w tej koncepcji posiedzeń Rady to byłaby większa sala to byłoby przyjemniej, może nawet ludzie chcieliby przyjść i posłuchać. Ale to już jakby drugoplanowe. Ja proszę Państwa realizuję ale jeżeli uważacie, że to jest zły pomysł to każdy ma prawo, tylko ktoś musi podjąć decyzję. Ja rozumiem, że ktoś powie” ja się z tym nie zgadzam- zrobiłbym to tak, tak lub tak” Na tym całym etapie jak do tej pory Radni, co rusz to oglądali”.
     Pan Przewodniczący Rady Gminy – Krzysztof Korytkowski powiedział- „ ja mam pytanie” czy wszyscy mają świadomość jak wygląda ten projekt – Panowie sołtysi- chcecie zobaczyć projekt?”. – kazał Wójtowi przynieść projekt na salę obrad do wglądu obecnym osobom.
     Pan Godlewski Mieczysław powiedział – „można coś zrobić. Jechać do projektanta i spytać czy się da, czy nie da. Jeśli się nie da to trudno”.
     Pan Błaszczak Sławomir powiedział –„ była kiedyś propozycja aby budować garaże tutaj przy Urzędzie i co – też nic- bo lokalizacja nie odpowiadała”.
     Przewodniczący Rady Gminy powiedział –„ten projekt ma możliwości uzyskania dofinansowania, jeśli nie złożymy wniosku to nie będziemy mieli środków na realizację tej inwestycji”.
     Na sali obrad nastąpił ogólny chaos – wszyscy obecni głośno dyskutowali i przekrzykiwali się.
     Przewodniczący Rady Gminy powiedział –„wstępny kosztorys tej remizy jest około 480 tys. zł. Jeżeli dostaniemy do 75 % dofinansowania to nasz wkład będzie wynosił około 150 tys. zł i ten budynek powstanie. Słuchajcie, jeżeli jest już gotowa dokumentacja to moim zdaniem należy złożyć tą dokumentację i popychać sprawę do przodu. Ewentualnie, jeżeli jest taka możliwość to może jakiś aneks i zmianę w czasie, kiedy już wniosek będzie złożony będzie można złożyć. Wniosek zanim zostanie rozpatrzony to na pewno 3-4 miesiące będzie leżał”.
      Na sali obrad nastąpił ogólny chaos – wszyscy obecni głośno dyskutowali i przekrzykiwali się .
     Wójt Gminy Przytuły powiedział – „ Szanowni Państwo, to nie Wójt ani Rada decyduje czy dana jednostka straży jest czy jej nie ma, tylko sami członkowie tej jednostki, albo chcą działać albo nie chcą. To czy to będzie dla straży, czy nie dla straży to jeżeli jest świetlica, to dzisiaj wszyscy chcą korzystać, bo to chrzciny się trafiają, komunie i inne jakieś małe przyjęcia. Czasami jest tak, że ze względów czysto organizacyjnych proboszcz robi pogrzeb w czasie, kiedy odbywają się zajęcia w szkole. Już Dyrektor szkoły sygnalizował mi ten problem, bo trudno jest robić stypę, kiedy dzieci mają zajęcia na świetlicy. Ja myślę, że przy okazji budowy garaży dla OSP i zaplecza pozostaje do dyspozycji sala 14m na 9 m to tam z powodzeniem można tego typu imprezy realizować. I tutaj zamiast się kłócić i kruszyć kopie to należałoby się zastanowić jak straż ma się w to „wpiąć” i jak ma prowadzić działalność, żeby jeszcze na tym zarobić. A my nic nie szukamy jakiejś koncepcji postępowej tylko ja tu ciągle słyszę wszystko na „nie”. Gdybym nie wiem jaki temat nie zaczynał realizować to zawsze słyszę „ nie”. To nie może tak być Proszę Państwa.
     Znowu na sali obrad nastąpił ogólny chaos.
     Wójt Gminy Przytuły powiedział – „proszę Państwa , jeżeli to jest niedobre to nie składamy wniosku, , nie mamy dofinansowania. Jeśli rada zleca inny projekt z konkretnymi wytycznymi, no to najwyżej znów zapłacimy 20 tys. zł za projekt, ale wtedy już będziemy realizować wszystko za własne pieniądze. Panowie radni, pytam – czy przedkładałem ten projekt do wglądu tutaj na tej Sali na wcześniejszych obradach Sesji tak czy nie?”.
     Radni głośno stwierdzili, że oglądali ten projekt kilka razy.
     Pan Błaszczak Sławomir powiedział- „ Pan Radny z Przytuł widział ten projekt 3 czy 4 miesiące temu, kiedy był czas na jakieś inne uzgodnienia i jakoś” przespał” temat i dopiero się obudził tydzień temu, że mu nie pasuje, jak już trzeba składać wniosek”
     Pan Łomotowski Krzysztof powiedział- „ z tego projektu się śmieją sołtysi a wy kręcicie, a tu chodzi z zmianę wyjazdu, budować tak jak jest świetlica tylko od miedzy Dębińskiego”.
     Na sali obrad ponownie nastąpił ogólny chaos.
     Pan Barłowski Kazimierz powiedział - „ w poniedziałek bierzemy projekt i jedziemy do Pana Okurowskiego, spytamy co można z tym zrobić”.
     Na sali obrad nastąpił ogólny chaos – wszyscy obecni głośno dyskutowali i przekrzykiwali się.
     Pan Góralski Marcin powiedział-„ ostatnio przeczytałem w rankingach, to miejscowością, która najczęściej i najwięcej miała wyjazdów do akcji ratowniczych na terenie powiatu miały Przytuły. Tak samo dla Was jako strażaków i dla nas jako tutaj urzędujących, kwestia jest taka aby tą straż utrzymać i starać się żyć w jakieś przyjaźni, a nie my walczymy między sobą jak rozwścieczone bestie, gotowi oddać życie za to żeby nic nie zrobić. Pójdźmy jedni i drudzy na kompromis, a nie skaczemy sobie do „ gardeł”. Wójtowi chodzi o to aby coś zrobić.
     Na sali obrad ponownie nastąpił ogólny chaos – wszyscy obecni głośno dyskutowali i przekrzykiwali się.
     Przewodniczący Rady Gminy Pan Korytkowski Krzysztof powiedział – „słuchajcie Panowie, wszystkie dofinansowania naszą gminę omijają i kolejne dofinansowanie chcemy wsadzić do kosza. Odnośnie projektu ja się nie wypowiadam, bo ja nie uczestniczyłem w rysowaniu”.
     Na sali obrad nastąpił ogólny chaos – wszyscy obecni głośno dyskutowali i przekrzykiwali się.
     Następnie Pan Przewodniczący zarządził głosowanie jawne zadając pytanie, „ kto jest za złożeniem wniosku na podstawie tego projektu, który jest o dofinansowanie”.
     Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych. Za złożeniem wniosku było 8 głosów, przeciwnych było 5 głosów, od głosu wstrzymało się 2 osoby.
     Przewodniczący stwierdził, iż wniosek zostanie złożony.
     Ponieważ części Radnych nie podobał się wynik głosowania na sali obrad ponownie nastąpił ogólny chaos. Przewodniczący Rady Gminy zarządził 5 minutową przerwę.
     Przewodniczący Rady Gminy powiedział –„wybierzcie strażacy przedstawiciela i jeżeli jest możliwość zmiany tego projektu z dofinansowaniem to oczywiście zmieniamy projekt”
     Wójt Gminy –„Panie Przewodniczący proszę pojechać do Urzędu Marszałkowskiego,który jest i pełni rolę komitetu monitorującego i co tam powiedzą. Nie do inżyniera, który weźmie pieniądze tylko, co powiedzą ci, którzy oceniają i decydują. Czy można po złożeniu wniosku zmienić projekt, czy ma być nowe pozwolenie na budowę aby było wszystko jasne”.
     Na sali obrad nastąpił ogólny chaos – wszyscy obecni głośno dyskutowali i przekrzykiwali się. Przewodniczący zarządził 10 minutową przerwę.
     Przewodniczący Rady Gminy powiedział –„ w czasie przerwy padło stwierdzenie jak to zrobić aby jakoś wyprostować tą całą sytuację .Musimy przegłosować kto jest za wprowadzeniem zmian w tym projekcie, chodzi o zmianę lokalizacji garażu, oprócz tej remizy na ile to jest możliwe. Jeżeli okaże się, że jest to możliwe, zmieniamy projekt i nieważne, że to będzie nas kosztować”.
     Pan Błaszczak Sławomir powiedział- „słuchajcie przecież to było uzgodnione wcześniej, te głosowanie jest zbyteczne. Delegacja pojedzie do Białegostoku i jeżeli jest taka opcja to zmieniamy. Ale jeżeli nie można, bo nie wyrobimy się w czasie to robimy tak jak jest.
     Na sali obrad nastąpił ogólny chaos – wszyscy obecni głośno dyskutowali i przekrzykiwali się.
     Przewodniczący Rady Gminy powiedział –„wróćmy jeszcze raz do tej sprawy,odwołajmy tamte głosowanie i skonkretyzujmy głosowanie, kto jest za unieważnieniem wcześniejszego głosowania w celu skonkretyzowania pytania”.
     Pan Błaszczak Sławomir powiedział- „Panie Przewodniczący ale te pytanie w tamtym głosowaniu było konkretne. Ja tu nie widzę nic aby było złe w tym pytaniu i nie ma potrzeby odwoływania tego głosowania”.
     Pan Górski Marcin powiedział-„ oczywiście, że nie ma potrzeby odwoływania tamtego głosowania”.
     Na sali obrad nastąpił ogólny chaos – wszyscy obecni głośno dyskutowali i przekrzykiwali się.
     Wójt Gminy –„Panie Przewodniczący ja mogę umówić Państwa na spotkanie, bo będzie znów tak jak teraz, że Wójt coś manipuluje – ja nie chcę mieć z tym nic wspólnego, bo ja swoje wiem. Jestem w stanie umówić Was z Panią Dyrektor Filipowicz. Proszę bardzo niech delegacja pojedzie – tylko niech wie o co zapytać, czy w trakcie , po złożeniu wniosku można zmienić pozwolenie na budowę, czy można zmienić kubaturę budynku i kosztorys, zakres czynności prac itd. Jeżeli na to otrzymacie pozytywną odpowiedź – to tak – ja swoje wiem. Natomiast proszę, żeby znów mnie nie „wkolegować” , że gdy nie będzie pozytywna odpowiedź to będzie znowu” to Wójt winien bo tam pojechał i coś Dyrektorce powiedział” . Jeżeli chcecie brać odpowiedzialność i decydować to również proszę z konkretnymi pytaniami pojechać do Urzędu Marszałkowskiego”.
     Na sali obrad nastąpił ogólny chaos – wszyscy obecni głośno dyskutowali i przekrzykiwali się.
     Radni wybrali delegację w osobach:
  1. Pan Łomotowski Krzysztof - Radny wsi Przytuły,
  2. Pan Barłowski Kazimierz - Radny wsi Nowa Kubra,
  3. Pan Korytkowski Krzysztof – Przewodniczący Rady Gminy ,
  4. Pan Szelągowski Janusz – Prezes OSP w Przytułach.

     Pan Przewodniczący Rady Gminy Przytuły powiedział - „ Jeżeli będzie możliwość dokonania zmian w obecnym projekcie to Wójt Gminy złoży wniosek ze zmianami , a jeżeli się nie uda to składamy na podstawie tego, który mamy”.
     Na sali obrad nastąpił ogólny chaos.
     Pan Przewodniczący Rady Gminy Przytuły ponownie zadał pytanie – „jest za odwołaniem tamtego głosowania celem skonkretyzowania pytania”.
     Na sali obrad nastąpił ogólny chaos.
     Następnie zostało odczytane pytanie zadane przy pierwszym głosowaniu.
     Część Radnych zapytała Przewodniczącego o co mu chodzi z tym odwołaniem
     Pan Przewodniczący Rady Gminy powiedział- „ to pytanie odwołamy w celu , że jeżeli uda się wprowadzić zmiany to składamy na podstawie nowego wniosku, nowego projektu, a jeżeli się nie uda to składamy na podstawie starego”.
     Radni stwierdzili, że nie ma potrzeby głosowania i odwoływania.
     Przewodniczący Rady Gminy powiedział- „ jeżeli po terminie złożenia wniosku jest możliwość złożenia aneksu do projektu to też Wójt ma dokonać zmian czyli dołączyć zmiany do obecnego projektu.
     Na sali obrad ponownie nastąpił ogólny chaos.

Ad.10
     Przewodniczący Rady Gminy Pan Korytkowski Krzysztof udzielił głosu Panu Wójtowi Gminy Krzysztofowi Polkowskiemu - • celem omówienia projektu uchwały uchylającej uchwałę w sprawie ustalenia ceny za wywóz nieczystości stałych.
     Wójt Gminy poinformował, iż zmieniły się przepisy , okazało się , że nie możemy dopłacać za odbiór nieczystości , jako gmina możemy tylko płacić za korzystanie ze składowiska. W związku z tym musimy uchylić uchwałę podjętą na poprzedniej Sesji Rady Gminy.
     Ponieważ nie było uwag do projektu uchwały Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przeprowadził głosowanie jawne nad jego przyjęciem.
     Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych. Za przyjęciem projektu uchwały było 15 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się od głosu nie było.
     Uchwała została przyjęta.
/ Uchwała Nr XXII/76/09w załączeniu do protokołu./
Ad.11
      Przewodniczący Rady Gminy Pan Korytkowski Krzysztof udzielił głosu Panu Wójtowi Gminy Krzysztofowi Polkowskiemu - celem omówienia projektu uchwały w sprawie regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego, funkcyjnego, i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia a także ich wysokości, szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego.
     Wójt Gminy Przytuły omówił treść wyżej wymienionej uchwały. Poinformował, iż taki regulamin musi być przyjmowany przez Radę co roku. W przedstawionym regulaminie nie ma zmian w stosunku do ubiegłego roku . poprosił o przyjęcie uchwały.
     Ponieważ nie było uwag do projektu uchwały Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przeprowadził głosowanie jawne nad projektem uchwały.
     Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych . W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych . Za przyjęciem projektu uchwały 15 głosów , przeciwnych i wstrzymujących się od głosu nie było.
     Uchwała została przyjęta.
/ Uchwała Nr XXII/77/09 w załączeniu do protokołu./
Ad.12
     Przewodniczący Rady Gminy Pan Korytkowski Krzysztof udzielił głosu Pani Bogusławie Chojnowskiej – pracownikowi Urzędu Gminy - celem omówienia projektu uchwały w sprawie przyjęcia Odnowy Miejscowości Przytuły na lata 2009 -2015.
     Pan Wójt Gminy – Krzysztof Polkowski – Plan odnowy miejscowości to załącznik do wniosku , który będziemy składać do Programu Rozwoju Obszarów wiejskich.
     Pani Chojnowską Bogusława poinformowała, iż plan Odnowy Miejscowości Przytuły jest dokumentem określającym strategię działań w sferze społeczno-gospodarczej mający na celu poprawić komfort życia lokalnej społeczności. Ponieważ chcemy skorzystać ze środków programów służących wspieraniu obszarów wiejskich i społeczności wiejskiej - w tym celu został opracowany plan, który na dzisiejszej Sesji jest przedstawiany, który należy przyjąć aby móc złożyć dokumenty wraz z uchwałą Rady Gminy w celu prowadzenia dalszej procedury pozyskiwania środków z funduszy europejskich. Następnie omówiła zawartość załącznika do uchwały , który zawiera charakterystykę miejscowości, jej historię, analizę zasobów służącą przedstawieniu stanu rzeczywistego, analizę SWOT – czyli mocne i słabe strony wsi oraz planowane kierunki rozwoju i zakładane przedsięwzięcia.
     Ponieważ nie było uwag do projektu uchwały Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przeprowadził głosowanie jawne nad projektem uchwały.
     Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych . W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych . Za przyjęciem projektu uchwały 15 głosów , przeciwnych i wstrzymujących się od głosu nie było.
     Uchwała została przyjęta.
/ Uchwała Nr XXII/78/09 w załączeniu do protokołu./
Ad.13
     Sprawy bieżące gminy.
     Pani Bogusława Chojnowską – poinformowała, iż po konsultacjach telefonicznych dowiedziała się co następuje: jeżeli to jest na zasadzie takiej, że garaże są częścią całej inwestycji ( ale nas to nie będzie interesowało, bo na garaże nie ma dofinansowania) tylko na świetlicę i jeżeli tam się nic nie zmieni w tej świetlicy to można resztę zmienić. Ale w naszym przypadku to kubatura się nie zmieni, ale Państwo chcecie zmian wjazdu do garaży, czyli z innej strony to już w takim przypadku wszystko się zmienia i tego już zrobić nie można. Najlepiej byłoby wystąpić na piśmie , wtedy na piśmie otrzymalibyśmy odpowiedź, a telefonicznie to dzisiaj jest tak a jutro może odebrać inna osoba i może być inna odpowiedź. Generalnie, jeżeli coś się robi to musi to być zrobione zgodnie z planami.

Ad.14
     Przewodniczący Rady Gminy zakończył obrady XXII sesji Rady Gminy.
     Na tym obrady Sesji zostały zakończone.

Protokołowała
Lubińska Elżbieta
Przewodniczący
Rady Gminy Przytuły

(-) Korytkowski Krzysztof
Data dodania:
Data upublicznienia: środa, 18 lis 2009 13:01
Opublikował(a): Andrzej Gwiazdowski
Zaakceptował(a): Andrzej Gwiazdowski
Artykuł był czytany: 1357 razy