BIP Gminy Przytuły

Biuletyn Informacji Publicznej

PROTOKÓL Nr XXVII/09

z dnia: 30 lipca 2009 r.
w sprawie: z obrad Sesji Rady Gminy Przytuły ,która odbyła się w dniu 30 lipca 2009 roku w budynku Urzędu Gminy Przytuły ul. Supska 10 .

Sesji Rady Gminy rozpoczęto o godz.10.00 a zakończono o godz. 13.20.
    W Sesji udział wzięło 15 Radnych Rady Gminy Przytuły ( zgodnie z listą obecności), co stanowi 100 %.

Ponadto w obradach udział wzięli:

  1. Polkowski Krzysztof, Jan - Wójt Gminy Przytuły,
  2. Rybicka Barbara - Skarbnik Gminy.
  3. Sołtysi ( 12 osób ) wg listy obecności.

Porządek obrad:

  1. 1. Otwarcie obrad i stwierdzenie ich prawomocności.
  2. Zapoznanie z porządkiem dziennym.
  3. Przyjęcie protokołów z poprzednich Sesji.
  4. Informacja Wójta Gminy o działalności między Sesjami.
  5. Interpelacje i zapytania Radnych – odpowiedzi.
  6. Informacja w sprawie przyznawania pomocy finansowej na scalanie gruntów.
  7. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2009 rok.
  8. Sprawy bieżące gminy.
  9. Zamknięcie obrad Sesji.

Przebieg posiedzenia:
Ad.1
      Przewodniczący Rady Gminy Przytuły Pan Korytkowski Krzysztof otworzył XXVII Sesję Rady Gminy Przytuły. Przywitał wszystkich obecnych na obradach oraz na podstawie listy obecności stwierdził ich prawomocność.
Ad.2
      Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przedstawił proponowany porządek dzienny.
      Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych. Za przyjęciem całego porządku dziennego głosowało 15 osób, przeciwnych i wstrzymujących się głosów nie było.

Porządek dzienny został przyjęty.
Ad.3.
     Przewodniczący Rady Gminy Przytuły Pan Korytkowski Krzysztof przypomniał Radnym zagadnienia omawiane na XXV Sesji Rady Gminy Przytuły z dnia 29.05.2009 roku . Ponieważ Radni nie wnieśli żadnych uwag do protokołu, Przewodniczący Rady Gminy przeprowadził głosowanie jawne nad jego przyjęciem.
     Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych. Za przyjęciem protokołu Sesji głosowało 15 osób, przeciwnych i wstrzymujących się głosów nie było.
Protokół Nr XXV/09 został przyjęty.

     Przewodniczący Rady Gminy Przytuły Pan Korytkowski Krzysztof przypomniał Radnym zagadnienia omawiane na XXVI Sesji Rady Gminy Przytuły z dnia 29.06.2009 roku . Ponieważ Radni nie wnieśli żadnych uwag do protokołu, Przewodniczący Rady Gminy przeprowadził głosowanie jawne nad jego przyjęciem.
     Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych. Za przyjęciem protokołu Sesji głosowało 14 osób, przeciwnych głosów nie było, od głosu wstrzymała się 1 osoba.
Protokół Nr XXVI/09 został przyjęty.
Ad.4.
      Informacja o działalności Wójta między sesjami
     Wójt Gminy poinformował o odbytych spotkaniach i innych sprawach:
  1. o realizacji wykonania uchwał podjętych na wcześniejszych sesjach.
  2. poinformował, iż został rozstrzygnięty konkurs na Dyrektora Zespołu Szkół w Przytułach , w którym został wybrany Pan Waldemar Wiśniewski .
  3. nastąpiło otwarcie ofert na zamknięcie powierzchniowe dróg, została przygotowana specyfikacja na przetarg na ogrzewanie budynków gminnych w szkołach.
  4. odbyło się posiedzenie komisji i część radnych jest zorientowana w sprawach które teraz przedstawię, i które mogą mieć związek ze zmianami w budżecie który to punkt jest zawarty w porządku dziennym dzisiejszych obrad dzisiaj sprawy dotyczą :
    • nasycenia terenu gminy Internetem bezprzewodowym . Z Panem Przewodniczącym uczestniczyliśmy w spotkaniu w powiecie w Starostwie łomżyńskim. Został przeprowadzony Audyt całej sytuacji , jak to miałoby wyglądać i jakie będą koszty. Moim zdaniem koszty te kształtują się bardzo wysoko – założenie tego internetu , oczywiście wspólnie z innymi gminami z powiatu , kształtowałyby się na poziomie 1.256.917 zł – koszt całości natomiast udział gminy wynosiłby 188.537 zł. ponadto rozwiązanie nasuwa szereg pytań związanych z prawną stroną funkcjonowania tego przedsięwzięcia. Z rozmów z ludźmi, którzy się tym zajmują wynika, że jeżeli nawet zechcemy zrobić to we własnym zakresie ( oczywiście bez wyposażenia w sprzęt komputerowy osób zainteresowanych ) tylko samo stworzenie sieci przesyłowych to można zrobić to dużo taniej.
    • zechcę zasięgnąć opinii Rady Gminy w temacie „ czy w związku z ogłoszeniem – ewentualnym – naboru wniosków we wrześniu na tzw” schetynówki”- czy Rada będzie skłonna przychylić się do tego żeby droga, która uczestniczyła w RPO bez sukcesu o wniosek na drogę Kubra Przebudówka – Wagi do tego projektu był przygotowywany. Oczywiście w międzyczasie wszystkie wymagania związane z ochroną środowiska w tym postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania na środowisko uzyskaliśmy, więc odpowiednie pozwolenia będą na czas.
    • w temacie wymiany okien w szkołach to poproszę Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o przedstawienie opinii na ten temat,gdyż w tym celu się zebrała. na dzień dzisiejszy mamy jeszcze trzy oferty, może jeszcze jedna lub dwie oferty będą złożone.
      • Otrzymałem zapytanie od Marszałka Województwa w sprawie pomocy dla powodzian z powiatu dębickiego. Z jedną z gmin nawiązaliśmy kontakt. Dużo szkód na terenie tej gminy powstało, więc poproszę Radę Gminy o zajęcie stanowiska w sprawie udzielenia ewentualnie pomocy .
      • Pan Dyrektor Waldemar Wiśniewski złożył wniosek na wykonanie placu zabaw . Jest to wpisane w nowy projekt rządowy pod tytułem „ Radosna Szkoła”. – sprawę przedstawi obecny tutaj Pan Dyrektor w punkcie – zmiany w budżecie gminy na 2009 rok. .
      • Informuję Wysoką Radę, że jest już zarządzenie Zarządu Województwa – Pana Marszałka – o przydzieleniu środków na dofinansowanie świetlic i jesteśmy ujęci na tej liście na pozycji 57 tak wynika z punktacji na 132 wnioski. Świadczy to o tym, ze jesteśmy w miarę dobrze taki wniosek przygotować.
      • Pan Prezydent miasta Łomży – Jerzy Brzeziński na jutro zwołuje spotkanie celem wypracowania stanowiska w kwestii przebiegu trasy „ Via Baltica”. Chodzi o ewentualne poparcie wariantu łomżyńskiego. Jest ten wariant rekomendowany przez autorów opracowania kosztów jak i oddziaływania na region tej trasy.
      • Przedstawił skargę – zażalenie Pani Konopka Marianny – przedstawił treść tego pisma. Skierował prośbę do Wysokiej Rady, żeby sformułować takie stanowisko aby nastąpiło rozstrzygnięcie tego tematu . Jest jeszcze pismo do Rady, które przedstawi Pan Przewodniczący. Problem generalnie polega na tym, ze różne instytucje scedują to i na Radę Gminy i na Wójta Gminy- natomiast problem leży w konflikcie sąsiedzkim i ja naprawdę nie czuję się kompetentny ani ustawowo delegowany do rozstrzygania tej sprawy. Jeżeli Główny inspektor nadzoru budowlanego jak również z Inspektoratu Ochrony środowiska przychodzą pisma żebym ja wszczął postępowanie w ramach ustawy o utrzymaniu porządku i czystości. To ja w ramach tej ustawy jako organ gminy mogę sprawdzić czy ktoś ma pojemnik naśmieci, czy ma umowę na wywóz nieczystości. Natomiast ja nie jestem specjalistą budowlanym, żeby stwierdzić czy szambo jest szczelne czy nie. Być może ono nie jest szczelne i może Pani Konopka czuje słuszne oburzenie związane z tą sytuację, że wszyscy ją odpychają ale nie mogę rozszerzać zakresu swoich obowiązków i kompetencji. Prosiłbym o wypracowanie takiego stanowiska, aby ten temat zamknąć. Ja nie mogę przesądzić kto tam ma rację, ale nie jesteśmy organem , który może to rozstrzygnąć.
             Przewodniczący Rady Gminy Pan Korytkowski Krzysztof – przypomniał radnym i przedstawił dokumentację zebraną przez Urząd w tej sprawie , która była przedstawiana już na jednej z Sesji. Uważam, ze nie jest naszym zadaniem rozstrzyganie sporów sąsiedzkich, gdyż z tych wszystkich dokumentów wynika, że właśnie tak jest. Mimo tego, że Pani Konopka otrzymała odpowiedź już wcześniej, że Rada Gminy nie jest kompetentna w tej sprawie nadal przysyła następne pisma , zarzucając nam , ze żadnej odpowiedzi nie dostaje. Dostaje i to nie tylko od nas, Wójta ale i od innych instytucji, które były kompetentne , zbadały sprawę i udzieliły odpowiedzi. Według mnie ta sprawa jest zakończona. Odpiszemy jeszcze raz .
             Pan Błaszczak Sławomir – jeżeli nie mamy takich instrumentów prawnych , żeby rozstrzygnąć tą sprawę to nie możemy tego zrobić.
             Pan Wicik Zygmunt – częściowo ta Pani ma rację, bo producenci rolni się oburzają – ci którzy mają tam większe hodowle i farmy i mówią do nich, że to nie robi większej przeszkody. Ale ta Pani skoro się kieruje do niektórych władz i nie otrzymuje konkretnej odpowiedzi to ostatnio kieruje się do Urzędu i do Rady Gminy to trzeba jej konkretnie odpowiedzieć kto ma to nadzorować, kto ma zwracać uwagę aby te standardy czystości zachować. To nie dotyczy problemu tylko tej Pani ale wielu rolników z innych wsi. takich przykładów można podać wiele. Wycieka gnojowica , gdzieś na drogę lub na posesję obok do sąsiada to kto za to odpowiada – to trzeba to kontrolować. to taki mieszkaniec gdzie przyjdzie –do Gminy o pomoc.
             Wójt Gminy – jeżeli Główny Inspektorat ochrony środowiska pisze do Wójta pismo i to w takim tonie, że wręcz go straszy – więc my przygotowujemy odpowiedź i na takich pismach urzędowych jest taka adnotacja do kogo idzie informacja . Więc było napisane, że idzie to do Urzędu Wojewódzkiego do odpowiedniego wydziału. W związku z tym mój pracownik do tego wydziału dzwoni chcąc zasięgnąć informacji , żeby wyjaśnić pewne rzeczy , zapytać jak temat rozwiązać i okazuje się, że oni tam nic ta ten temat nie wiedzą, bo żadnego pisma nie dostali. Na takiej zasadzie to działa. Powiem Państwu , że naprawdę temat jest trudny i chcąc rozstrzygnąć jakoś skutecznie to trzeba by z tym pójść do Sądu. natomiast ludzie sądów się boją i próbują to rękami administracji samorządowej załatwić. Urzędnicy są zobligowani prawem i albo posiadają instrumenty do rozwiązania pewnych spraw albo ich nie posiadają. My takich instrumentów nie posiadamy- ja bym zaproponował Radzie wyprasowanie takiego łagodnego stanowiska i w odpowiedzi poinformować, że nie jesteśmy w stanie tego problemu rozstrzygnąć.
             Przewodniczący rady Gminy- przyjmujemy taką taktykę, że jeżeli otrzymujemy pismo w takiej sprawie to odpisujemy, że nie jesteśmy kompetentni rozstrzygania w takiej sprawie.

             Na Sali obrad zapanował chaos.

             Przewodniczący Rady Gminy Pan Korytkowski Krzysztof- Proszę Państwa musimy rozważyć sprawę założenia internetu na terenie naszej gminy- gdyż trzeba odpowiedzieć dla Powiatu czy jesteśmy zainteresowani. Poinformował, iż projekt jest bardzo duży gdyż ma obejmować cały powiat ale koszty tego są ogromne. Projekt ten przewiduje kilka komputerów na każdą gminę. Gmina podzieli te dla ludzi. O bliższe wyjaśnienie tej sprawy poprosił Wójta Gminy- Pana Polkowskiego Krzysztofa.
             Wójt Gminy – wyjaśnił – cel, zakres projektu i idea tego projektu polega na wyposażeniu mieszkańców, którzy są w jakiś sposób ( niezależnie od siebie – zepchnięci na margines życia ekonomicznego) i oczywiście spełniają określone warunki np.: są bezrobotnymi, są niepełnosprawnymi, pobierają zasiłki. Więc takim mieszkańcom w myśl tego projektu – realizator zakupiłby komputery wraz z osprzętem, zapewnienie, że przez okres trwania tego projektu wszystko dobrze funkcjonowało. Projekt ten może trwać od jednego roku do pięciu lat. Następnie przedstawił zakres prac jakie będę zrobione aby zapewnić funkcjonowanie – czyli budowa masztów przesyłowych, szkolenia dla odbiorców, montaż, serwery itp. oraz wchodzą tutaj w to koszty obsługi , gdyż ktoś będzie musiał to obsługiwać i nadzorować. Ogólny koszt tego przedsięwzięcia wynosi 1.256.000 zł. Udział potencjalnego beneficjenta będzie wynosił na poziomie 15 % . Przy czym nasuwają się pewne wątpliwości natury prawnej typu, kto będzie właścicielem sprzętu po zakończeniu okresu działania projektu po tych ewentualnych, np. 3 latach, kto będzie to utrzymywał, kto będzie płacił. Jeżeli gmina wejdzie w ten projekt to, jeśli nawet zostałaby powołana jakaś spółka operacyjna na poziomie wywiadu to za funkcjonowanie tego systemu będzie musiała pobierać jakieś opłaty to znaczy, że z gminy i jeśli tutaj te opłaty liczone przez okres 3 lat są wyliczone na 136 tysięcy to należałoby domniemywać, ze mniejsze nie będą i należałoby rocznie około 40 tysięcy płacić za samo funkcjonowanie tego systemu w przyszłości. Dlatego należy zastanowić się czy będziemy dysponować takimi funduszami w latach następnych.
             Przewodniczący rady Gminy – proszę Państwa z wyliczeń wynika, że gmina musiałaby płacić więcej niż gdyby każdy indywidualnie sobie założył internet. Następnie przeprowadził głosowanie jawne zadając pytanie „ kto jest za tym abyśmy przystąpili do projektu z internetem?”.
             Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych. Za przystąpieniem do realizacji projektu nie było żadnych głosów, przeciwnych 13 głosów, wstrzymało się od głosu 2 osoby.
             W wyniku głosowania zdecydowano , że nie przystępujemy do realizacji projektu z internetem.
             Przewodniczący Rady Gminy – następną sprawą, którą musimy przedyskutować jest sprawa przeznaczenia środków finansowych dla powodzian. Udzielił głosu pani Beacie Piotrkowskiej – pracownicy Urzędu Gminy – celem omówienia tematu.
             Pani Beata Piotrowska – wyjaśnił, ze gmina Czarna, w powiecie Dębickim. Każda gmina, która deklaruje pomoc dostaje konkretne namiary na gminę, która tej pomocy oczekuje. W rozmowie z Sekretarzem tej gminy wynika, że ono oczekują pomocy finansowej na pokrycie szkód wyrządzonych przez powódź.
             Radni przedyskutowali sprawę i postanowili przeznaczyć dla powodzian gminy Czarna kwotę 5 tysięcy złotych, które należy wprowadzić w zmianach w budżecie gminy, które będą omawiana na dzisiejszej Sesji .

Ad.5
      Interpelacje i zapytania radnych – odpowiedzi. W tym punkcie głosu nie zabrano.

Ad.6.
      Przewodniczący Rady Gminy Przytuły Pan Korytkowski Krzysztof udzielił głosu Pani Piotrkowskiej Beacie – pracownikowi Urzędu Gminy Przytuły celem przedstawienia informacji w sprawie przyznawania pomocy finansowej na scalanie gruntów.
     Pani Beata Piotrowska – przedstawiła informację przesłaną przez starostę Łomżyńskiego dotyczącą możliwości pozyskania pomocy finansowej na przeprowadzenie scalania gruntów rolnych oraz zagospodarowania poscaleniowego w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 -2013 ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Poinformowała, iż zainteresowane osoby mogą składać wnioski bezpośrednio do Starosty lub zgłaszać do Urzędu Gminy gdzie istnieje możliwość zorganizowania zebrania wiejskiego, na które zostanie oddelegowany pracownik Starostwa i bliżej wyjaśni sprawę.

Ad.7
      Przewodniczący Rady Gminy Pan Korytkowski Krzysztof udzielił głosu Pani Rybickiej Barbarze – Skarbnikowi Gminy - celem omówienia projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009 rok.
     Przewodniczący Komisji Rewizyjnej –Pan Bielski Jacek poinformował, iż na posiedzeniu Komisji po przedyskutowaniu sprawy pozytywnie ustosunkowano się do wymiany okien w Szkole w Przytułach – wszystkie okna – koszt 60.000 zł , oraz w Wagach – 15 .000 zł.
     Radni po przedyskutowaniu sprawy zaakceptowali propozycję przedstawioną przez Komisję Rewizyjną.
     Wójt Gminy przypomniał sprawę udzielenia pomocy dla powodzian – poprosił o wyrażenie opinii.
     Radni po przedyskutowaniu sprawy postanowili przeznaczyć dla powodzian 5.000 zł.
     Pani Barbara Rybicka – Skarbik Gminy przedstawiła pozostałe zmiany, jakie należy wprowadzić w budżecie gminy na 2009 rok tj. wprowadzenie dotacji w kwocie 2.000 zł na dożywianie uczniów.
     Ponieważ nie było uwag do projektu uchwały Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przeprowadził głosowanie jawne nad projektem uchwały.
     Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych . W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych . Za przyjęciem projektu uchwały 15 głosów , przeciwnych i wstrzymujących się od głosu nie było.
     Uchwała została przyjęta.

/ Uchwała Nr XXVI/94/09 w załączeniu do protokołu./
Ad.8
     Sprawy bieżące gminy.
  1. Przewodniczący Rady Gminy Pan Korytkowski Krzysztof udzielił głosu Panu Dyrektorowi szkoły Waldemarowi Wiśniewskiemu celem omówienia spraw związanych z wnioskiem „ Radosna Szkoła”.
         Pan Waldemar Wiśniewski – w bieżącym roku szkolnym obowiązuje nowa podstawa programowa. Następują duże zmiany. Nadarza się też okazja aby też skorzystać z rządowego programu pod nazwą „ Radosna Szkoła”, który stanowi ważną część zmian w polskiej edukacji. Chcemy, aby edukacja stawała się coraz bardziej skuteczna, przyjazna i nowoczesna. Będzie ona skuteczna dzięki właściwemu określeniu efektów, jakie nauczyciele mają osiągać ze swoimi uczniami na każdym etapie kształcenia, a przyjazna – bo od nauczycieli będziemy oczekiwać, aby podchodzili do swoich uczniów w sposób jak najbardziej zindywidualizowany. Przygotowując zmiany w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej dużą uwagę zwracamy na to, aby dziecko pewną część czasu spędzało na świeżym powietrzu, aby mogło wykorzystać swoje naturalne zdolności, naturalną potrzebę ruchu. Dzięki programowi Radosna szkoła najmłodsi uczniowie będą mieli ku temu stworzone odpowiednie warunki i będą mogli uczyć się w szkole także przez zabawę. Dotychczas zabawki edukacyjne i place zabaw stanowiły standardowe wyposażenie tradycyjnych przedszkoli, ale w szkołach i niektórych oddziałach przedszkolnych przy szkołach ich brakowało. W ramach programu „Radosna szkoła” organy prowadzące szkoły podstawowe mogą otrzymać wsparcie finansowe na:
    • pomoce dydaktyczne do miejsc zabaw w szkole. Ich zadaniem jest zapewnienie możliwości organizacji zabaw ruchowych, zgodnie z naturalnymi potrzebami rozwojowymi dzieci, związanymi z dużą aktywnością fizyczną. Miejsca zabaw powinny być wyposażone w przyrządy pozwalające na zaspokojenie przez dziecko potrzeby ruchu, Powinny też być wyposażone w sprzęt spełniający funkcje edukacyjne i usprawniający małą motorykę (układanki czy kąciki tematyczne, zachęcające dzieci do zabaw i zajęć z rówieśnikami). Natomiast po intensywnym ruchu i zabawie każde dziecko powinno mieć możliwość wyciszenia, relaksu czy indywidualnej pracy. Służyć temu powinien obszar sali, w którym znajdą się urządzenia pozwalające na rozwijanie uzdolnień i zainteresowań (np. plastycznych, konstrukcyjnych), ale jednocześnie umożliwiające odpoczynek i wyciszenie w dogodnej pozycji (materace, pufy).
    • urządzenie szkolnego placu zabaw. Ma on umożliwić młodszym dzieciom podejmowanie aktywności fizycznej w sposób pozwalający rozładować napięcia emocjonalne i fizyczne, wynikające z możliwego ograniczenia spontanicznej aktywności w trakcie zajęć prowadzonych w klasach. Szkolny plac zabaw powinien być przygotowany do prowadzenia z dziećmi różnych form zajęć ruchowych (na przykład pokonywania przeszkód, wspinania, przeskoków, przeplotów czy zwisów). Powinien być także wyposażony w różnorodne drabinki, drążki, ścianki wspinaczkowe, pomosty, zjeżdżalnie, równoważnie, przeplotnie oraz kolorowe huśtawki. Plac zabaw urządzony przez szkołę powinien być bezpieczny. Ważne jest zastosowanie nowoczesnej, bezpiecznej nawierzchni pod urządzeniami, właściwe rozmieszczenie sprzętu znajdującego się na placu zabaw oraz przyjazne zagospodarowanie pozostałego terenu zielenią.

         Ze względu na mały wkład jaki musimy ponieść a możemy uzyskać 6.000 zł dofinansowania proszę Radnych o pozwolenie na złożenie wniosku do tego programu.
         Radni po przedyskutowaniu sprawy wyrazili zgodę na złożenie wniosku.
  2. Wójt Gminy poinformował . iż w tym roku jest możliwość złożenia wniosku do programu Przebudowy Dróg Lokalnych tzw. „ Schetynówki”. Nie obciążyłoby to w tym roku budżetu gminy – tylko spowodowałoby zmiany w załączniku Nr 4 ( plany inwestycyjne wieloletnie), chodzi o to czy Rada wyraża zgodę na złożenie wniosku na drogę Kubra Przebudówka – Wagi. Omówił wymagania jakie muszą być spełnione dla projektu drogi. Ponadto poinformował, iż całościowy koszt na dzień dzisiejszy wynosiłby 1.731.000 zł. Jeżeli Rada wyrazi zgodę to ja podejmę odpowiednie działania w tym kierunku.
         Przewodniczący Rady Gminy Przytuły przeprowadził głosowanie jawne zadając pytanie „ Kto jest za złożeniem wniosku na drogę Kubra Przebudówka – Wagi” ?
         Na stan 15 Radnych Rady Gminy Przytuły w obradach Sesji uczestniczyło 15 Radnych . W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 Radnych . Za wyrażeniem zgody na złożenie wniosku było 15 głosów , przeciwnych i wstrzymujących się od głosu nie było.
         W związku z przeprowadzonym głosowaniem Wójt Gminy może składać wniosek na drogę Kubra Przebudówka – Wagi do programu „ Schetynówki”
  3. Wójt Gminy poinformował iż, mieszkaniec Wag zgłosił zainteresowanie kupnem domu przy szkole w Wagach „dom nauczyciela”. Ja oczywiście zasięgam opinii ale proszę pamiętać, że jest to opinia nie wiążąca. Chciałbym abyście państwo wyrazili swoje zdanie, ale żeby to nie było tak, że to jest już ta ostateczna decyzja. Biorąc się do rozpatrywania tego wniosku należy się zastanowić gdyż gmina musi mieć mieszkania socjalne, a oprócz mieszkań w Wagach żadnych innych nie posiadamy.
         Pan Godlewski Mieczysław – radny z miejscowości Wagi zaproponował , że zorganizuje zebranie wiejskie i zasięgniemy opinii mieszkańców Wag na ten temat.
  4. Przewodniczący Rady Gminy przedstawił treść podania mieszkańców Mikut - którzy zwracają się z prośbą o rozpatrzenie remontu części drogi od Mroczek do Chrzanowa, która jest drogą łączącą z miejscowością Mikuty i leżącą na terenie Gminy Przytuły.
         Po przeanalizowaniu sprawy Rada postanowiła, iż ze względu na ograniczone możliwości finansowe droga do miejscowości Mikuty w najbliższym czasie nie będzie realizowana. Droga ta przez Radę Gminy nie została ujęta w planach inwestycyjnych ze względu na to, iż nie jest ona strategiczna dla naszej gminy. Jednocześnie zapewniamy, iż w najbliższym czasie zrobione będą bieżące remonty.
  5. Przewodniczący Rady Gminy przedstawił treść podania Pani Mroczkowskiej Eugenii w sprawie usypania żwirem drogi od posiadłości Państwa Mieczkowskich do Pani Mroczkowskiej.
         Wójt Gminy – poinformował, ze na tej drodze zostały założone przepusty ,ale droga ta usytuowana jest na „ grzęzawisku” . Gdyby tylko Państwo Mroczkowscy użytkowali tę drogę, to można byłoby coś robić na tej drodze – ale tą drogą jeżdżą rolnicy ze sprzętem i nawet gdybyśmy nawieźli tam 10 wywrotek żwiru to sprawy nie załatwi, gdyż to wszystko powrotem się rozjedzie.
         Po przeanalizowaniu sprawy Rada postanowiła, iż ze względu na ograniczone możliwości finansowe oraz techniczne, samo nasypanie żwiru na trwale nie poprawi sytuacji na drodze gdyż teren jest podmokły a ciężki sprzęt rolniczy poruszający się po tej drodze w bardzo krótkim czasie zniszczy nawierzchnię żwirową. W związku z tym droga ta w najbliższym czasie nie będzie realizowana.
  6. Przewodniczący Rady Gminy przedstawił treść podania Pana Zakrzewskiego Jana – mieszkańca wsi Przytuły Kolonia, który zwraca się z prośbą o zamontowanie 3 punktów oświetleniowych w miejscowości uzasadniając faktem, iż zamierz działalność agroturystyczną , co zwiększy atrakcyjność posesji.
         Po przeanalizowaniu sprawy Rada Gminy Przytuły postanowiła, że ze względu na ograniczone możliwości finansowe , montowanie lamp w miejscowości Przytuły Kolonia w najbliższym czasie nie będzie realizowane.
  7. Przewodniczący rady Gminy – teraz jest w miarę dobry czas aby na bieżąco podsypać i porównać nasze drogi gminne.
         Odp. Wójt Gminy – Planuję te prace rozpocząć w przyszłym tygodniu, zobaczymy jakie będą warunki pogodowe.
  8. Pan Szleszyński Sławomir – zgłosił wniosek o założenie przepustu na drodze do Bagienic.
         Odp. Wójt Gminy- już Pan Adam Szydłowski pojechał dzisiaj sprawdzić co tam jest potrzebne.
Ad.10
     Przewodniczący Rady Gminy zakończył obrady XXVII sesji Rady Gminy.
     Na tym obrady Sesji zostały zakończone.

Protokołowała
Lubińska Elżbieta
Przewodniczący
Rady Gminy Przytuły

(-) Korytkowski Krzysztof
Data dodania:
Data upublicznienia: wtorek, 24 lis 2009 14:52
Opublikował(a): Andrzej Gwiazdowski
Zaakceptował(a): Andrzej Gwiazdowski
Artykuł był czytany: 1237 razy