Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Przytuły za 2015 rok
I. Wprowadzenie
1. Cel przygotowania Analizy
Roczna analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Przytuły za rok 2015 została sporządzona w celu realizacji zobowiązań nałożonych na organ wykonawczy gminy przez obowiązujące w Polsce prawo w zakresie gospodarki odpadami. Analiza ta ma zweryfikować możliwości techniczne i organizacyjne gminy w zakresie możliwości przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania, a także potrzeb inwestycyjnych, kosztów systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Ma również dostarczyć informacji o liczbie mieszkańców, liczbie właścicieli nieruchomości, którzy nie wykonują obowiązków określonych w ustawie, a także ilości odpadów komunalnych wytwarzanych na terenie gminy, a w szczególności zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów przeznaczonych do składowania odbieranych z terenu gminy. Głównym celem analizy jest dostarczenie niezbędnych informacji dla stworzenia efektywnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
2. Podstawa prawna sporządzania Analizy.
Analizę sporządzono na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 10 oraz art. 9tb ustawy z dnia 13 września 1966 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( Dz. U. z 2016 poz. 250 z późn. zm.) gdzie określony został wymagany zakres takiej analizy.
Zakres przedmiotowej analizy częściowo pokrywa się z rocznym sprawozdaniem z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi, sporządzonym przez gminę, celem przedłożenia sprawozdania marszałkowi województwa oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska w terminie do 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy.
II. Gospodarka odpadami komunalnymi na terenie Gminy Przytuły
1. Zagadnienia ogólne
1) W okresie od 01.01.2015 r. do 31.12.2015 r. odbiór odpadów komunalnych na terenie Gminy Przytuły odbywał się na podstawie zawartej umowy o świadczenie usług. Zadania realizowane były przez : MPO Białystok spółka z o.o. ul. 42 Pułku Piechoty 48 15-950 Białystok; MPO Oddział „Milenium” ul. Mickiewicza 6d, 19-200 Grajewo.
2) Odpady komunalne z terenu Gminy Przytuły odbierane są w postaci selektywnej i zmieszanej. Zmieszane odpady komunalne przekazywane są wyłącznie do regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Odbiór zmieszanych odpadów komunalnych następuje z częstotliwością raz w miesiącu a w okresie letnim dwa razy w miesiącu.
Zbiórka papieru, szkła oraz tworzyw sztucznych odbywa się w systemie workowym- obejmującym swym zasięgiem nieruchomości zamieszkałe. Co drugi miesiąc w sezonie letnim, a w sezonie jesienno-zimowym raz na kwartał odbierane są tworzywa sztuczne (w tym opakowania wielomateriałowe i drobny metal) natomiast szkło raz na kwartał oraz papier dwa razy w roku.
3) Na terenie Gminy Przytuły ze strumienia odpadów komunalnych wydziela się również problemowe odpady komunalne, tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie, zużyte opony, meble i inne odpady wielkogabarytowe, przeterminowane leki, odpady zielone oraz inne odpady niebezpieczne. Do przyjmowania tego rodzaju odpadów i ich okresowego magazynowania przeznaczony jest Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, znajdujący się przy Urzędzie Gminy Przytuły ul. Supska 10, 18-423 Przytuły, czynny w poniedziałek i czwartek w godzinach 8.00-15.00. Ponadto w Aptece w Przytułach zbierane są odpady typu przeterminowane leki oraz w Urzędzie Gminy Przytuły- zużyte baterie.
2. Źródła powstawania odpadów komunalnych
1) W myśl ustawy o odpadach, odpady komunalne zostały zdefiniowane jako odpady powstające w gospodarstwach domowych z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Dodaje się ponadto, że zmieszane odpady komunalne pozostają zmieszanymi odpadami komunalnymi, nawet jeżeli zostały poddane czynności przetwarzania odpadów, która nie zmieniła w sposób znaczący ich właścicieli.
Źródłami powstawania odpadów komunalnych są gospodarstwa zamieszkałe oraz nieruchomości niezamieszkałe.
2) Na podstawie deklaracji złożonych przez mieszkańców oraz danych Ewidencji Ludności Gminy Przytuły systemem objęte zostało 423 gospodarstwa domowe zamieszkałe. Na dzień 31.12.2015 r. selektywną zbiórkę zadeklarowało 411 gospodarstw domowych, w sposób zmieszany odpady gromadzi 12 gospodarstw. Około 44 nieruchomości nie jest zamieszkiwanych na stałe przez właścicieli.
3. Ilość zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych odbieranych z terenu gminy oraz powstających z przetwarzania odpadów komunalnych pozostałości z sortowania i pozostałości z mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania.
Na podstawie sprawozdań otrzymywanych od firmy odbierającej od właścicieli nieruchomości odpady komunalne z terenu Gminy Przytuły w roku 2015 odebrano następujące odpady:
Kod odebranych odpadów komunalnych |
Rodzaj odebranych odpadów komunalnych |
Masa odebranych odpadów komunalnych (Mg) |
15 01 02 |
Opakowania z tworzyw sztucznych |
9,1 |
15 01 07 |
Opakowania ze szkła |
14,24 |
15 01 01 |
Opakowania z papieru i tektury |
1,1 |
20 01 34 |
Baterie i akumulatory inne niż wymienione w 20 01 33 |
0,06 |
20 03 07 |
Odpady wielkogabarytowe |
6,26 |
20 03 01 |
Niesegregowane ( zmieszane) odpady komunalne |
105 |
20 03 07 |
Odpady wielkogabarytowe (odebrane w PSZOK) |
0,005 |
W wyniku mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych do składowania przeznaczonych zostało 35,24 Mg odpadów o kodzie 19-12-12 (tzw. balastu).
W roku 2015 z terenu Gminy Przytuły odebranych zostało 34,76 Mg odpadów zmieszanych mniej niż w roku 2014.
III. Ocena możliwości technicznych i organizacyjnych Gminy w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi
1. Możliwości przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania i pozostałości z mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania
Jako przetwarzanie rozumie się procesy odzysku lub unieszkodliwiania, w tym przygotowanie poprzedzające odzysk lub unieszkodliwianie. Możliwości przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych związane są z ich zagospodarowaniem w poszczególnych instalacjach do odzysku (głównie instalacje mechaniczno-biologiczne przetwarzania odpadów komunalnych) lub unieszkodliwiania (głównie składowanie odpadów na składowiskach). Na podstawie obowiązującego w Polsce prawa podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest obowiązany do przekazywania zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania do regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.Zgodnie z założeniami WPGO Gmina Przytułynależy o regionu Wschodniego gospodarki odpadami. Odebrane od właścicielinieruchomości zamieszkałych z terenu gminy Przytułyzmieszane odpady komunalne, odpady zielone oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania, są transportowane przez MPO Sp. z o.o. do Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Czartorii,Czartoria, 18-413 Miastkowo. Brak jest innych możliwości w zakresie przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania.
2. Potrzeby inwestycyjne związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi.
W 2014 r. Gmina Przytuły utworzyła Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Powierzchnia inwestycji została utwardzona, ogrodzona oraz wyposażona w pojemniki. Odpady komunalne z terenu Gminy przyjmowane są nieodpłatnie od właścicieli nieruchomości w PSZOK. Mieszkańcy samodzielnie dostarczają odpady do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. W PSZOK zbierane są odpady komunalne. Potrzeby inwestycyjne w dalszej perspektywie wymagają przede wszystkim rozbudowy selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
3. Liczba mieszkańców
Gmina Przytuły liczy 2228 mieszkańców (stan na 31.12.2015r.)
W deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, złożonych w Urzędzie Gminy, ujętych zostało 1433 mieszkańców (stan na 31.12.2015r.) Różnica w podanej liczbie mieszkańców wynika m.in z tego, że wielu uczniów i studentów kontynuuje naukę poza miejscem stałego zameldowania. Analogiczna sytuacja występuje wśród osób czynnych zawodowo, którzy ze względu na wykonywaną pracę przebywają poza terenem Gminy.
4. Liczba właścicieli nieruchomości, którzy nie zawarli umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1.
Brak informacji o właścicielach nieruchomości niezamieszkałych, którzy nie zawarli stosownej umowy na odbiór odpadów komunalnych z jedną z firm wpisanych do rejestru działalności regulowanej.
IV. Wskaźniki odzysku przewidziane do osiągnięcia w roku 2015
Zapisy art. 3b u.c.p.g. obligują gminy do ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazanych do składowania, oraz do osiągnięcia poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych.
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 25 maja 2012 r. w sprawie poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania oraz sposobu obliczania poziomu ograniczenia masy tych odpadów (Dz. U. z 2012 r. poz. 676), określa poziomy ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. poziom, który musiał zostać osiągnięty w roku 2015 wynosi 50 %. Gmina Przytuły osiągnęła poziom ograniczenia w wysokości 16,28%. Jeżeli osiągnięty w roku rozliczeniowym poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania jest równy bądź mniejszy niż poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania wynikających z załącznika do wyżej wymienionego rozporządzenia, poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania w roku rozliczeniowym został osiągnięty.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 maja 2012 w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych, Gmina obowiązana jest osiągać następujące poziomy:
|
Poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia [%] |
|
||||||||
Papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło |
2012 |
2013 |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
|
10 |
12 |
14 |
16 |
18 |
20 |
30 |
40 |
50 |
||
|
|
W 2015 roku Gmina Przytuły osiągnęła wymagany poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła.
ROK |
2015 |
Poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła |
20,17% |
V. Koszty poniesione w związku z odebraniem, odzyskiem, recyklingiem i unieszkodliwianiem odpadów komunalnych.
Wszelkie koszty związane z wdrożeniem oraz obsługą systemu, zostały wykazane w poniższej tabeli:
Nazwa kosztu |
Kwota |
Usługa odbioru i zagospodarowania odpadów od mieszkańców, oraz z PSZOK |
121.922,12 zł |
Pozostałe koszty funkcjonowania i obsługi administracyjnej systemu |
32521,08 zł |
Razem: |
154. 443,20 zł |
VI. Podsumowanie
Roczna analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Przytuły za rok 2015 została opracowana w celu weryfikacji możliwości technicznych i organizacyjnych gminy w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Analiza ta ma również dostarczyć informacji o liczbie mieszkańców, liczbie właścicieli nieruchomości objętych nowym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi oraz dostarczyć niezbędnych informacji dla stworzenia najbardziej efektywnego ekonomicznie systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
Umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów została zawarta pomiędzy Gminą Przytuły a podmiotem świadczącym usługę. Na podstawie zebranych danych można jednoznacznie stwierdzić, że system gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Przytuły funkcjonuje prawidłowo. System ten działa zgodnie z obowiązującymi przepisami i oparty jest o akty normatywne różnego szczebla. Stawka opłat ustalona UCHWAŁĄ NR IV/18/2015 RADY GMINY PRZYTUŁY z dnia 19 lutego 2015 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawki tej opłaty. Jednak koszty poniesione z związku z obsługa gospodarki odpadami komunalnymi przewyższają wpływy do budżetu w związku z czym Gmina dokłada swoje środki na utrzymanie systemu. Gmina Przytułyosiąga poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru,metali, tworzyw sztucznych i szkła odebranych z terenu gminy. Gmina Przytuły wywiązuje się z obowiązku narzuconego na gminę ustawowo osiągając wymagany prawem poziom recyklingu. Zdecydowana większość odpadów komunalnych jest poddawana innym niż składowanie procesom przetwarzania.Jedynie niewielki odsetek odpadów zostaje poddany składowaniu.Priorytetowym zadaniem dla Gminy Przytuły na lata następne jest dalsze uświadamianiemieszkańców gminy w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi w celu ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów komunalnych oraz racjonalnego sortowania odpadów komunalnych w celu osiągnięcia określonych przez Unię Europejską poziomów odzysku i recyklingu odpadów, a także dostosowania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, aby wpływy z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi w pełni pokrywały koszty utrzymania.
Sporządziła: Izabela Górska
Wójt Gminy Przytuły
(-) Kazimierz Ramotowski