BIP Gminy Przytuły

Biuletyn Informacji Publicznej

ZARZĄDZENIE NR 42/16 WÓJTA GMINY PRZYTUŁY

z dnia: 27 grudnia 2016 roku
w sprawie: zasad rozliczeń podatku VAT w Gminie Przytuły i jej jednostkach budżetowych

Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2016 r., poz. 446 ) Wójt Gminy Przytuły zarządza, co następuje:

 

§ 1. W celu zapewnienia poprawności i spójności rozliczeń podatku VAT w Gminie Przytuły zwanej dalej "gminą" i jej jednostkach budżetowych, zwanych dalej "jednostkami" ustala się procedury obowiązujące w tym zakresie.

§ 2. Procedury określone w niniejszym zarządzeniu obejmują wszystkie gminne jednostki budżetowe wg wykazu stanowiącego załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia, sporządzonego z podaniem pełnej i skróconej nazwy jednostki.

§ 3. Zobowiązuje się wszystkich kierowników jednostek do dokonania przeglądu dochodów budżetowych osiąganych przez jednostkę i odprowadzanych do budżetu pod kątem opodatkowania podatkiem od towarów i usług VAT, a w konsekwencji ich podziału na trzy kategorie, tj. objętych zwolnieniami od VAT, objętych stawkami VAT( 23%, 8% i 5%)oraz niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

§ 4. Począwszy od 1 stycznia 2017 r. zobowiązuje się kierowników do obowiązkowego prowadzenia cząstkowych ewidencji sprzedaży za poszczególne miesiące rozliczeniowe. Ewidencja dokonywanej sprzedaży powinna być prowadzona zarówno na podstawie wszelkich wystawianych przez jednostkę faktur, jak i na podstawie innych dowodów dokumentujących sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wówczas ewidencja sprzedaży może być prowadzona np. na podstawie zestawień przypisów księgowych odnośnie czynszu najmu.

§ 5. W celu zapewnienia poprawności i jednolitości rozliczeń podatku VAT ustala się metodę bezpośredniego rozliczenia podatku naliczonego zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Należny podatek VAT wykazywany w cząstkowej deklaracji VAT-7 jednostka powinna pomniejszyć o podatek naliczony od zakupów towarów i usług ściśle związanych ze sprzedażą opodatkowaną, ale tylko wówczas, gdy możliwe jest bezpośrednie przyporządkowanie tych zakupów do sprzedaży opodatkowanej.

§ 6. Jeśli jednostce przysługuje prawo do odliczeń podatku naliczonego VAT, to począwszy od 1 stycznia 2017 r. zobowiązuje się dyrektorów tych jednostek do prowadzenia cząstkowych ewidencji zakupów za poszczególne miesiące rozliczeniowe. Ewidencja dokonywanych zakupów powinna być prowadzona wyłącznie na podstawie otrzymanych faktur i to jedynie takich, z których jednostka posiada – wynikające z ustawy o VAT – prawo do odliczeń podatku naliczonego VAT. Prawo takie przysługuje jednostce wówczas, gdy dokonany zakup związany jest z czynnościami jednostki, które zostały lub zostaną opodatkowane stawkami podatku VAT w wysokości 23%, 8% lub 5%.

§ 7. W celu ujednolicenia numeracji prowadzonych cząstkowych ewidencji sprzedaży i zakupu ustala się w jednostkach następujących sposób ich oznaczania:

1)    nazwa rejestru: rejestr zakupu / rejestr sprzedaży,

2)    numer rejestru: kolejny numer (...) / Gmina Przytuły/ skrócona nazwa jednostki (...),

3)    okres, którego dotyczy: miesiąc / rok,

4)    nazwa podmiotu: Gmina Przytuły / pełna nazwa jednostki,

5)    adres jednostki,

6)    NIP gminy: 7182138161.

§ 8.1. Umowy cywilnoprawne ( np. umowy najmu) zawierane przez jednostki w imieniu i na rzecz gminy muszą zawierać właściwe dane identyfikacyjne podmiotu je zawierającego, czyli pełną nazwę gminy, jej adres i NIP oraz dane jednostki jako podmiotu reprezentującego gminę, czyli pełną nazwę jednostki wraz z jej adresem, a także podpis dyrektora jednostki.


  1. Jeśli jednostki we wcześniej zawieranych umowach nie mają cen brutto ani klauzuli                            o doliczenie właściwej kwoty VAT do ceny netto, to w aneksach do takich umów takie klauzule z zasady powinny się pojawić. Jeżeli nie będzie to możliwe ze względów społecznych, a także zgodnie z cenami zatwierdzonymi przez Radę Gminy Przytuły, należy pozostawić ceną dotychczasową, a należny VAT obliczyć metodą " w stu".

§ 9. Faktury wystawiane przez jednostki muszą zawierać wszystkie niezbędne elementy,                    o których mowa w art. 106 e ustawy o VAT. Faktury sprzedaży i zakupu powinny zawierać następujące dane:





FAKTURA SPRZEDAŻY


FAKTURA NABYCIA


Sprzedawca:

Gmina Przytuły

ul. Supska 10

18-423 Przytuły

NIP 7182138161


Nabywca:

Gmina Przytuły

ul. Supska 10

18-423 Przytuły

NIP 7182138161


Wystawca:

Jednostka organizacyjna gminy

(jej nazwa i adres)


Odbiorca:

Jednostka organizacyjna gminy

(jej nazwa i adres)

 

oraz wskazać dane identyfikacyjne na wystawianych fakturach umożliwiające ich identyfikację.

W celu ujednolicenia numeracji wystawianych faktur ustala się następujący sposób ich oznaczania:

Faktura VAT numer / rok/ seria, gdzie "seria" oznacza nazwę skróconą jednostki, "numer" oznacza kolejny numer faktury, "rok" – oznaczenie roku wystawienia faktury.

Aby nie powodować wydłużenia obiegu faktur nabycia dotyczących konkretnych jednostek oraz w celu dochowania wynikającego z nich terminu płatności, należy ich wystawcom jednoznacznie wskazać adresata faktur. Oznacza to, że faktura taka powinna być doręczona podmiotowi widniejącemu jako odbiorca, a nie nabywca.

§ 10. Wszelkie odpłatne czynności jednostek wymienionych w załączniku na rzecz własnej gminy ( i na odwrót ), a także odpłatne czynności dokonywane pomiędzy samymi jednostkami ( w tym dostawa i refakturowanie mediów) powinny być dokumentowane notą księgową i nie powinny być ujmowane w ewidencjach sprzedaży ani w cząstkowych deklaracjach VAT-7 składanych przez te jednostki gminie. Nie dotyczy to jednak odpłatnych świadczeń, jeśli stroną takiej transakcji będzie inna jednostka samorządu terytorialnego (inna gmina, powiat czy województwo samorządowe). Wówczas taką transakcję dokumentuje się fakturą, a wynikające z niej kwoty ujmowane są w ewidencjach sprzedaży oraz w cząstkowych deklaracjach VAT-7 składanych przez te jednostki gminie.

§ 11. W celu prawidłowego rozliczenia przez Gminę Przytuły podatku VAT z Urzędem Skarbowym zobowiązuje się kierowników jednostek do:

1)    wyznaczenia osób odpowiedzialnych za prawidłowe rozliczenie podatku od towarów i usług VAT w jednostce i przekazywanie tych danych do referatu finansowego Urzędu Gminy.

2)    dostarczenia cząstkowej ewidencji sprzedaży (jeśli takowa jako "podstawa do opodatkowania" występuje w deklaracji VAT-7) oraz jeśli jednostce przysługuje prawo do odliczeń podatku naliczonego VAT i z niego korzysta - cząstkowej ewidencji zakupu, do Urzędu Gminy Przytuły, do pracownika zajmującego się rozliczeniem podatku VAT gminy z Urzędem Skarbowym, w nieprzekraczalnym terminie do15– tego dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Łącznie z ewidencjami należy przedłożyć odpowiednie wydruki kont księgowych w zakresie rozliczanego podatku VAT. Ewidencje oraz wydruki muszą być podpisane przez dyrektora oraz księgowego, któremu powierzono prowadzenie obsługi finansowo – księgowej danej jednostki,

3)    przekazania do Urzędu Gminy przez każdą jednostkę za dany miesiąc do 15 – tego dnia następnego miesiąca comiesięcznej cząstkowej deklaracji VAT-7 (wypełnionej                w złotych i groszach), na wzorze aktualnie obowiązującym, a także ewentualnie, jeśli taki będzie wynik rozliczenia podatku przez jednostkę, obliczoną do zapłaty kwotę zobowiązania z tytułu podatku VAT, na rachunek Gminy ( tytułem VAT-7 za m-c .... - nazwa jednostki),

4)    dokonania stosownych zmian w polityce rachunkowości obowiązującej w jednostce, a w szczególności w zasadach funkcjonowania kont związanych z rozliczeniem VAT.

W przypadku, gdy po przesłaniu ewidencji (rejestrów) i deklaracji VAT zostaną stwierdzone nieprawidłowości lub zaistnieje inna okoliczność skutkująca koniecznością dokonania korekty deklaracji VAT za dany miesiąc, należy sporządzić niezbędne korekty ewidencji i deklaracji cząstkowych i przesłać do referatu finansowego Urzędu Gminy wraz z pisemnym uzasadnieniem korekty.

 

§ 13. Agregacja danych zawartych w cząstkowych rejestrach sprzedaży i zakupu oraz cząstkowych deklaracjach VAT-7 dostarczanych przez jednostki, następować będzie w zbiorczym rejestrze sprzedaży i zakupu w Urzędzie przez pracownika zajmującego się rozliczaniem podatku VAT i sporządzaniem zbiorczej deklaracji podatkowej dla Gminy Przytuły.

§ 14. Zarządzenie niniejsze należy traktować jako jeden z elementów polityki rachunkowości Gminy Przytuły.

§ 15. Zobowiązuje się dyrektorów jednostek do ścisłego przestrzegania postanowień zarządzenia oraz uwzględnienia jego zapisów w polityce rachunkowości jednostki.

§ 17. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2017 r.

 

Wójt Gminy Przytuły

(-) Kazimierz Ramotowski

Pliki do pobrania:
Data dodania:
Data upublicznienia: czwartek, 16 lut 2017 12:45
Opublikował(a): Andrzej Gwiazdowski
Zaakceptował(a): Andrzej Gwiazdowski
Artykuł był czytany: 983 razy