BIP Gminy Przytuły

Biuletyn Informacji Publicznej

DECYZJA O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH

Na podstawie art. 71 ust.1 i ust 2 pkt 2, art. 72 ust. 1 pkt. 3, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84 i art.85 ust. 1, ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r., poz. 1112), zwanej dalej ustawą ooś oraz § 3 ust. 1 pkt 104 lit. a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839 z późn. zm.), w związku z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego, zwanym dalej Kpa (Dz. U. z 2024 roku poz. 572), po rozpatrzeniu wniosku Pana                               o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia pn. „Budowa budynku inwentarskiego o planowanej obsadzie do 110 DJP (łącznie w gospodarstwie do 130 DJP) w systemie chowu bezściołowego i ściołowego wraz ze zbiornikiem wewnętrznym podrusztowym na gnojowicę o pojemności do 3500 m3 na działce nr geod, 67/1 położonej we wsi Supy, gmina Przytuły”,oraz po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku, Dyrektora Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Augustowie i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży,

stwierdzam brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla ww. przedsięwzięcia.

Uwzględniając zalecenia organu ochrony środowiska oraz organu do spraw ocen wodnoprawnych zobowiązuję wnioskodawcę do:

  1. Zachowania maksymalnej obsady bydła w gospodarstwie do 130 DJP.
  2. Po realizacji inwestycji:
  1. w nowoprojektowanym budynku obory prowadzić hodowlę bydła w ilości do 110 DJP,
  2. istniejące na siedlisku budynki inwentarskie należy zmodernizować oraz ograniczyć ich możliwości hodowlane łącznie do 20 DJP.

3. Magazynowanie nawozów naturalnych wytwarzanych w gospodarstwie i nawożenie gruntów musi być zgodne z zasadami określonymi w „Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, wprowadzonym Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 244).

 

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 03.10.2024 r. (data wpływu 11.10.2024 r.) sprostowanego wnioskiem z dnia 28.10.2024 r., Pan                                wystąpił do Wójta Gminy Przytuły o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie budynku inwentarskiego o planowanej obsadzie do 110 DJP (łącznie w gospodarstwie do 130 DJP) w systemie chowu bezściołowego i ściołowego wraz ze zbiornikiem wewnętrznym podrusztowym na gnojowicę o pojemności do 3500 m3 na działce nr geod, 67/1 położonej we wsi Supy, gmina Przytuły.

Do wniosku dołączono jeden egzemplarz karty informacyjnej przedsięwzięcia w wersji papierowej, wraz z zapisem elektronicznym – 4 szt., poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej obejmującej teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz obszar znajdujący się 100 m od granic terenu, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie.

Wójt Gminy jest właściwy do prowadzenia postępowania w sprawie uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedmiotowego przedsięwzięcia (art. 75 ust. 1 pkt 4 ustawy ooś).

W oparciu o § 3 ust. 1 pkt 104 lit. a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839 z późn. zm.), organ prowadzący postępowanie zakwalifikował przedmiotową inwestycję do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być wymagany.

Uwzględniając regulację wynikającą z art. 74 ust. 3a ustawy ooś organ ustalił strony postępowania, którymi stali się właściciele działek położonych na terenie, na którym będzie realizowane przedsięwzięcia oraz na obszarze znajdującym się w odległości 100 m od granic tego terenu.

Zawiadomieniem z dnia 18.10.2024 r. powiadomiono strony o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, o możliwości zapoznania się ze złożonym wnioskiem oraz składania ewentualnych uwag i zastrzeżeń. We wskazanym terminie strony nie wniosły uwag, ani zastrzeżeń do przedmiotu postępowania.

Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy ooś, pismem znak: KS.6220.8.2024 z dnia 18.10.2024 r. organ prowadzący postępowanie wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku Wydział Spraw Terenowych II w Łomży, do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży, do Dyrektora Zarządu Zlewni w Augustowie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Polskie Wody z prośbą o wyrażenie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, przedkładając dokumenty, o których mowa w art. 64 ust. 2 ww. ustawy.

W odpowiedzi Naczelnik Wydziału Spraw Terenowych II w Łomży działając z upoważnienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku w piśmie, znak: WSTII.4220.291.2024.WN z dnia 31.10.2024 r., stwierdził, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Jednocześnie organ ochrony środowiska wskazał na konieczność określenia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia warunku zachowania maksymalnej obsady bydła w gospodarstwie do 130 DJP oraz po realizacji inwestycji w nowoprojektowanym budynku obory prowadzić hodowlę bydła w ilości do 110 DJP, a istniejące na siedlisku budynki inwentarskie zmodernizować oraz ograniczyć ich możliwości hodowlane łącznie do 20 DJP.

Analizując uwarunkowania określone w art. 63 ust. 1 ustawy ooś organ ustalił, że przedsięwzięcie nie jest zlokalizowane na obszarach wodno-błotnych i innych o płytkim zaleganiu wód podziemnych, w tym na siedliskach łęgowych i w ujściach rzek, obszarach wybrzeży i w środowisku morskim, obszarach górskich lub leśnych, obszarach ujęć wód i obszarach ochronnych zbiorników wód śródlądowych, obszarach mających znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne, obszarach o znacznej gęstości zaludnienia, obszarach przylegających do jezior, obszarach ochrony uzdrowiskowej i w uzdrowiskach.

Przedsięwzięcie nie jest zlokalizowane na obszarach, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone lub istnieje prawdopodobieństwo ich przekroczenia. W przedmiotowym przypadku nie wykazano transgranicznego oddziaływania oraz kumulowania się oddziaływań oraz ryzyka wystąpienia poważnych awarii lub katastrof naturalnych i budowlanych związanych z planowana inwestycją.

Uwzględniając lokalizację i skalę inwestycji oraz wielkość obiektów zdaniem organu nie przewiduje się ryzyka wystąpienia poważnych awarii lub katastrof naturalnych i budowlanych. W sąsiedztwie planowanej inwestycji nie jest realizowane i nie jest planowane do realizacji w najbliższym czasie przedsięwzięcie, którego oddziaływanie kumulowałoby się z oddziaływaniem niniejszej inwestycji.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz uwarunkowania związane z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko organ ochrony środowiska stwierdził, że inwestycja przy rygorystycznym wdrożeniu rozwiązań chroniących środowisko wymienionych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia, nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko przyrodnicze. Zatem uznano za uzasadnione odstąpienie od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia.

Dyrektor Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Augustowie pismem, znak: BA.ZZŚ.1.4901.233.2024.BG z dnia 31.10.2024 r. nie stwierdził, potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.

Jednocześnie organ wskazał na konieczność uwzględnienia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następujących warunków i wymagań:

  1. Na terenie gospodarstwa utrzymywać do 130 DJP bydła.
  2. Magazynowanie nawozów naturalnych wytwarzanych w gospodarstwie i nawożenie gruntów musi być zgodne z zasadami określonymi w Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu, wprowadzonym Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 244).

Analizując usytuowanie przedsięwzięcia z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w odniesieniu do zapisów zawartych w art. 63 ust. 1 pkt. 2 ustawy ooś, na podstawie przedłożonych dokumentów ustalono, że planowane zamierzenie nie spowoduje niszczenia cennych siedlisk przyrodniczych, czy likwidowania naturalnych zbiorników wodnych. Przedsięwzięcie nie wiąże się również z negatywnym oddziaływaniem na obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych, obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych lub przylegające do jezior. Teren planowanego przedsięwzięcia znajduje się poza granicami głównych zbiorników wód podziemnych (GZWP), a także poza obszarami szczególnego zagrożenia powodzią w rozumieniu art. 16 pkt 34 ustawy Prawo wodne.

Po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów, uwzględniając wskazane w opinii warunki konieczne do uwzględnienia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach organ ocenił, że realizacja przedmiotowej inwestycji nie powinna kolidować z realizacją celów środowiskowych określonych dla jednolitych części wód powierzchniowych i podziemnych.

W związku z powyższym, w opinii organu dla przedsięwzięcia nie zachodzi konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w zakresie wpływu na stan wód oraz osiągnięcie określonych dla nich celów środowiskowych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży w piśmie, znak: NZ.7040.154.2024 z dnia 28.10.2024 r. - opinia Nr 217.NZ.2024 stwierdził, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie istnieje obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

W celu zidentyfikowania możliwego bezpośredniego i pośredniego wpływu inwestycji na środowisko, zdrowie i warunki życia ludzi, dobra materialne oraz wzajemne oddziaływanie między tymi elementami organ sanitarny dokonał analizy parametrów przedsięwzięcia określonych w art. 63 ust. l ustawy ooś:

  1. rodzaj i skalę przedsięwzięcia, które z racji charakteru nie pociąga za sobą zagrożeń, tym bardziej znaczących oddziaływań na klimat akustyczny, powietrze, wodę i grunty,
  2. wykorzystanie zasobów naturalnych - prognozuje się wykorzystanie normatywnych wielkości w zakresie zużycia wody, materiałów, paliw oraz energii (wszelkie zużyte surowce będą wykorzystywane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami),
  3. brak nakładania się oddziaływań,
  4. realizacja przedsięwzięcia nie spowoduje pogorszenia warunków aerosanitarnych, akustycznych oraz zagrożenia jakości powietrza poza teren należący do inwestora. (negatywne oddziaływanie na środowisko gruntowo-wodne w trakcie budowy będzie eliminowane poprzez właściwe prowadzenie prac budowlanych, w trakcie realizacji przedsięwzięcia, okresowo nastąpi wzrost poziomu hałasu, emisji spalin, zapylenia),
  5. usytuowanie przedsięwzięcia - przedsięwzięcie położone jest poza terenem podlegającym ochronie, nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Reasumując organ sanitarny stwierdził, że realizacja i funkcjonowanie przedsięwzięcia zgodnie z opracowaną kartą informacyjną oraz nowoczesnymi rozwiązaniami techniczno-technologicznymi nie będzie stanowiła zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi.

Organ prowadzący postępowanie dokonał wnikliwej analizy zgromadzonych dokumentów uwzględniając uwarunkowania, o których mowa wart. 63 ust.1 ustawy ooś, stwierdzając brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, o czym przesądziły poniższe kryteria:

  1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia:

a) Skala przedsięwzięcia i wielkość zajmowanego terenu oraz ich wzajemne proporcje, a także istotne rozwiązania charakteryzujące przedsięwzięcie

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie budynku inwentarskiego o obsadzie do 110 DJP w systemie chowu bezściołowego i ściołowego wraz ze zbiornikiem wewnętrznym podrusztowym na gnojowicę o pojemności  do 3500 m3.

Zamierzenie inwestycyjne zlokalizowane będzie na części działki nr 67/1 we wsi Supy, w gminie Przytuły, woj. podlaskie. Całkowita powierzchnia działki wynosi około 1,33 ha.

W stanie obecnym wnioskodawca prowadzi hodowlę bydła mlecznego w ilości 71,04 DJP na działkach nr 36/1 i 36/2, gdzie zlokalizowane są: budynek mieszkalny, dwie obory oraz trzy budynki gospodarcze.

Parametry techniczne projektowanej obory:

  • wymiary budynku około 25,5 m x 55 m,
  • powierzchnia zabudowy- do 1700 m2,
  • kubatura budynku- do 10 000 m3,
  • ściany murowane oraz żelbetowe,
  • dach o konstrukcji stalowej, dwuspadowy,
  • wentylacja obiektu grawitacyjna.

W podziale funkcjonalnym budynku inwentarskiego planuje się wyodrębnienie m.in. legowisk dla krów i jałówek, korytarza paszowego, izolatek, zlewni mleka oraz pomieszczeń technicznych i pomieszczenia sanitarnego. Nowo budowana obora wyposażona będzie w instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną.

Ścieki z mycia urządzeń udojowych, jak i ścieki socjalno-bytowe odprowadzane będą do projektowanego szczelnego zbiornika bezodpływowego o poj. 10 m3.

Gnojowica gromadzona będzie w szczelnym zbiorniku podrusztowym o łącznej pojemności do 3500 m3, a obornik z kojca grupowego i porodówki/izolatki gromadzony będzie na szczelnie zaprojektowanych posadzkach żelbetowych, umożliwiających przechowywanie przez okres minimum 6 miesięcy.

Na terenie gospodarstwa rolnego w ciągu roku powstanie około 2110 m3 gnojowicy oraz około 157 t obornika, co w przeliczeniu na zawartość azotu w wytworzonym nawozie wyniesie ok. 7460 kg.

Zagospodarowanie nawozu z taką zawartością azotu, przyjmując maksymalne nawożenie azotem na poziomie 170 kg/ha, wymaga gospodarowania na gruncie o powierzchni nie mniejszej niż 43,88 ha. Zgodnie z obowiązującymi przepisami grunty o powierzchni 51,61 ha, którymi dysponuje inwestor są wystarczające do właściwego zagospodarowania wyprodukowanych nawozów naturalnych.

 

b) Powiązania z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowanie się oddziaływań przedsięwzięć realizowanych i zrealizowanych, dla których została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, znajdujących się na terenie, na którym planuje się realizację przedsięwzięcia, oraz w obszarze oddziaływania przedsięwzięcia lub których oddziaływania mieszczą się w obszarze oddziaływania planowanego przedsięwzięcia w zakresie, w jakim ich oddziaływania mogą prowadzić do skumulowania oddziaływań z planowanym przedsięwzięciem

Przedsięwzięcie funkcjonalnie powiązane jest z istniejącym gospodarstwem hodowlanym. Nie wystąpi kumulacja oddziaływań w zakresie zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego i hałasu związanego z chowem zwierząt. Oddziaływania przedsięwzięcia zamkną się w granicach własności nieruchomości.

c) Różnorodność biologiczna, wykorzystywanie zasobów naturalnych, w tym gleby, wody i powierzchni ziemi

Teren przedsięwzięcia zajmują grunty rolne o słabej przydatności rolniczej, odznaczające się stosunkowo małą różnorodnością biologiczną.

W trakcie realizacji i funkcjonowania inwestycji wykorzystana będzie woda pochodząca z wodociągu wiejskiego.

d) Emisja i występowanie innych uciążliwości

W fazie realizacji przedsięwzięcia źródłami zanieczyszczenia powietrza (pył zawieszony, spaliny) oraz zakłóceń akustycznych będą maszyny budowlane oraz środki transportujące materiały budowlane. W trakcie realizacji inwestycji powstawać będą odpady budowlane, które będą selektywnie składowane, a następnie przekazywane specjalistycznym firmom do wykorzystania lub unieszkodliwienia zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W trakcie eksploatacji gospodarstwa hodowlanego powstanie nowe źródło hałasu - obiekt inwentarski, wzrośnie ilość odchodów zwierzęcych z tytułu powiększenia stada bydła, a tym samym substancji mikrobiologicznych zanieczyszczających powietrze atmosferyczne.

Oddziaływanie akustyczne przedsięwzięcia oraz zanieczyszczenia powietrza na tereny chronione, tj. sąsiedzkiej zabudowy zagrodowej, praktycznie nie będzie odróżnialne od obecnego na tym terenie tła akustycznego i stanu sanitarnego atmosfery.

Wody opadowe i roztopowe odprowadzane będą na nieutwardzony teren siedliska. Z kolei ścieki z mycia urządzeń udojowych, jak i ścieki socjalno- bytowe, odprowadzane zostaną do szczelnych zbiorników bezodpływowych, a następnie wywożone do oczyszczalni ścieków.

Obornik i gnojowica wykorzystane będą jako nawóz naturalny do nawożenia własnych i dzierżawionych użytków rolnych w stosownych terminach nawożenia i we właściwych dawkach oraz zgodnie z nakreślonym harmonogramem.

e) Ryzyko wystąpienia poważnych awarii lub katastrof naturalnych i budowlanych, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii, w tym ryzyka związanego ze zmianą klimatu

Przedmiotowe przedsięwzięcie nie wiąże się z wykorzystywaniem substancji niebezpiecznych określonych w załączniku do Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 29 stycznia 2016 roku w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładów o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 138).

Nie wiąże się również z ryzykiem wystąpienia katastrof naturalnych i budowlanych oraz związanych ze zmianą klimatu.

f) Przewidywane ilości i rodzaj wytwarzanych odpadów oraz ich wpływ na środowisko w przypadkach, gdy planuje się ich powstawanie

W fazie realizacji przedsięwzięcia powstawać będą następujące grupy odpadów: opakowania z papieru i tektury (1 Mg), opakowania z tworzyw sztucznych (1 Mg), odpady farb i lakierów (2,5 Mg), odpady ze stali i innych metali (2 Mg), gleba i ziemia (230 Mg), odpady z betonu i gipsu (3 Mg) oraz niesegregowane odpady komunalne (0,5 Mg).

W trakcie prowadzenia chowu zwierząt:

  • odpady rolnicze typu folia (1,5 Mg),
  • odpady opakowaniowe z papieru i tektury,
  • odpady agrochemikaliów,
  • zużyte urządzenia zawierające niebezpieczne elementy,
  • padłe zwierzęta (2 Mg),
  • narzędzia chirurgiczne oraz leki,
  • odpady komunalne.

Wszystkie odpady będą selektywnie składowane, a następnie przekazywane specjalistycznym firmom do wykorzystania lub unieszkodliwienia zgodnie z obowiązującymi przepisami.

f) Zagrożenia dla zdrowia ludzi, w tym wynikającego z emisji

Realizacja i funkcjonowanie przedsięwzięcia nie będą stwarzać zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi w szczególności w zakresie emisji zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego oraz powietrza atmosferycznego i hałasu, które będą mieściły się w granicach dopuszczalnych norm.

 

  1. Usytuowanie przedsięwzięcia z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego
  1. obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych w tym siedliska łęgowe oraz ujścia rzek – nie występują,
  2. obszary wybrzeży i w środowisku morskim – nie występują,
  3. obszary w ujściach rzek – nie występują,
  4. obszary górskie lub leśne – nie występują,
  5. obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych – nie występują,
  6. obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000, oraz pozostałe formy ochrony przyrody – planowana inwestycja będzie realizowana poza obszarami ochrony przyrody, w tym obszarami Natura 2000 - najbliżej położonym w odległości około 8 km obszarem ochrony przyrody jest obszar Natura 2000 Dolina Biebrzy PLH200008,
  7. obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone lub istnieje prawdopodobieństwo ich przekroczenia – nie występują,
  8. obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne – nie występują,
  9. gęstość zaludnienia – przedsięwzięcie będzie realizowane na terenie wiejskim o małej gęstości zaludnienia,
  10. obszary przylegające do jezior – nie występują,
  11. obszary ochrony uzdrowiskowej i w uzdrowiskach – nie występują,
  12. wody i obowiązujące dla nich cele środowiskowe – planowane przedsięwzięcie jest położone w obrębie jednolitej części wód powierzchniowych (JCWP) RW20001026296929 Dopływ w m. Łoje-Awissa, posiadającej status naturalnej części wód, której stan oceniono jako zły i zagrożonej ryzykiem nieosiągnięcia celów środowiskowych oraz w obszarze jednolitej części wód podziemnych (JCWPd) o kodzie PLGW200032, której stan ilościowy i chemiczny został oceniony jako dobry, a ocena stanu jako niezagrożona ryzykiem nieosiągnięcia celów środowiskowych,
  13. klimat – przedsięwzięcie nie wpłynie na zmianę warunków klimatycznych obszaru.

Teren obejmujący planowane przedsięwzięcie nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 

  1. Rodzaj, cechy i skala możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do kryteriów wymienionych w pkt 1 i 2 oraz w art. 62 ust. 1 pkt 1:

a) Zasięg oddziaływania obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać

Oddziaływanie przedsięwzięcia nie przekroczy standardów jakości środowiska poza granicami terenu, do którego inwestor posiada tytuł prawny.

b) Transgraniczny charakter oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze

Dla planowanego przedsięwzięcia z uwagi na znaczną odległość od granicy państwowej oraz ze względu na miejscowy zasięg wyklucza się możliwość transgranicznego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

 

c) Charakter, wielkość, intensywność i złożoność oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej oraz przewidywany moment rozpoczęcia oddziaływania

Dojazd do projektowanej obory odbywać się będzie istniejącym zjazdem z drogi gminnej.

W czasie realizacji i funkcjonowania przedsięwzięcia wykorzystana będzie woda pochodząca z istniejącej sieci wodociągowej poprzez realizację przyłącza i nie będzie to miało większego wpływu na wydajność ujęcia wody.

Zasilanie obiektu w energię elektryczną następować będzie poprzez projektowane przyłącze. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w ciągu roku wyniesie około 3000 kWh. Nie wystąpi zapotrzebowanie na energię cieplną i gazową.

d) Prawdopodobieństwa oddziaływania

W czasie realizacji i funkcjonowania przedsięwzięcia wystąpią oddziaływania w zakresie warunków klimatu akustycznego (hałas związany z pracą maszyn budowlanych oraz środków transportu oraz hodowlą zwierząt), warunków aerosanitarnych (spaliny emitowane przez maszyny rolnicze i środki transportu, zanieczyszczenia mikrobiologiczne i odory powstające w czasie hodowli zwierząt). Oddziaływania na środowisko będą miały charakter lokalny. Wszystkie rodzaje oddziaływań zgodnie z założeniami przedsięwzięcia ograniczone będą do granic własności nieruchomości inwestora.

e) Czas trwania, częstotliwość i odwracalność oddziaływania

W trakcie realizacji przedsięwzięcia oddziaływania na środowisko będą miały charakter krótkookresowy ograniczony do czasu trwania prac budowlanych oraz odwracalny, tj. ustaną po zakończeniu budowy obiektu.

W fazie funkcjonowania będą to oddziaływania średniookresowe i odwracalne. Mogą one ustąpić z chwilą zaniechania hodowli zwierząt. Wraz z poprawą warunków chowu zwierząt przez realizację nowego budynku inwentarskiego nastąpi poprawa dobrostanu bydła (poprawa warunków hodowli zwierząt) oraz zmniejszenie oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko gruntowo-wodne (budowa zbiornika na gnojowicę i ścieki sanitarne).

f) Powiązania z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć realizowanych i zrealizowanych, dla których została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, znajdujących się na terenie, na którym planuje się realizację przedsięwzięcia, oraz w obszarze oddziaływania przedsięwzięcia lub których oddziaływania mieszczą się w obszarze oddziaływania planowanego przedsięwzięcia – w zakresie, w jakim ich oddziaływania mogą prowadzić do skumulowania oddziaływań z planowanym przedsięwzięciem.

Budowa obory i infrastruktury rolniczej wraz ze zwiększeniem stada bydła nie będą powiązane z innymi przedsięwzięciami, a w związku z tym nie nastąpi kumulacja oddziaływań w zakresie zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego, hałasu hodowlanego i innych uciążliwości dla środowiska.

g) Możliwości ograniczenia oddziaływań

W celu zminimalizowania lub wyeliminowania negatywnego oddziaływania przedmiotowej inwestycji na środowisko na etapie realizacji podjęte zostaną następujące działania:

  • zapewnienie właściwej organizacji prac budowlanych,
  • wykonawstwo przedsięwzięcia zostanie skrócone do niezbędnego minimum,
  • praca sprzętu mechanicznego będzie odbywała się tylko w porze dnia,
  • zostanie zachowana szczególna dbałość o stan techniczny sprzętu mechanicznego i jego bezawaryjną pracę,
  • plac budowy zostanie wyposażony w środki służące do neutralizacji rozlanych substancji ropopochodnych,
  • wytworzone odpady będą gromadzone i składowane w wydzielonym miejscu, zabezpieczonym przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych,
  • zaplecze budowy zostanie wyposażone w kontener socjalny oraz przenośny sanitariat,
  • ścieki z mycia urządzeń udojowych, jak i ścieki socjalno-bytowe odprowadzane będą do szczelnego zbiornika bezodpływowego,
  • padłe sztuki zwierząt będą niezwłocznie odbierane przez firmę posiadającą stosowne uprawnienia.

      W pracach przygotowawczo-koncepcyjnych rozważano wariant alternatywny polegający na innej lokalizacji inwestycji, który z powodu braku możliwości jego realizacji został odrzucony.

      Z kolei wariant zerowy polegający na zaniechaniu budowy obory skutkowałby pozostawieniem gospodarstwa rolnego na dotychczasowym poziomie, bez szans rozwoju, bez gwarancji poprawy i wzrostu poziomu rolnictwa.

      Realizacja przedstawionego w niniejszej decyzji wariantu inwestorskiego polegającego na budowie nowoczesnego budynku inwentarskiego ma istotne znaczenie dla wnioskodawcy, gdyż jest uwarunkowana potrzebami rozwoju gospodarstwa oraz wypełnianiu nowych wymagań w zakresie dobrostanu zwierząt. Wariant ten wpływa również na poprawę środowiska gruntowo-wodnego poprzez realizację szczelnych zbiorników na gnojowicę i ścieki sanitarne.

        Wójt Gminy Przytuły zgodnie z art. 63 ust. l ustawy ooś, dokonał wnikliwej analizy zgromadzonych dokumentów, uwzględniając opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku, Dyrektora Zarządu Zlewni w Augustowie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży.

        Mając powyższe na uwadze oraz biorąc pod uwagę usytuowanie, rodzaj i skalę przedsięwzięcia, lokalny zasięg oddziaływania oraz odwracalny charakter uznał, że planowane przedsięwzięcie pn. „Budowa budynku inwentarskiego o planowanej obsadzie do 110 DJP (łącznie w gospodarstwie do 130 DJP) w systemie chowu bezściołowego i ściołowego wraz ze zbiornikiem wewnętrznym podrusztowym na gnojowicę o pojemności do 3500 m3 na działce nr geod, 67/1 położonej we wsi Supy, gmina Przytuły”, nie wymaga potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

           Na podstawie art. 10 Kpa organ zawiadomieniem z dnia 06.11.2024 r. poinformował strony postępowania o zebraniu pełnego materiału dowodowego w przedmiotowej sprawie oraz o możliwości zapoznania się z nim i składania ewentualnych uwag i wniosków w terminie do 14 dni od daty otrzymania niniejszego zawiadomienia. W ww. terminie do organu nie wpłynęły żadne uwagi lub zastrzeżenia.

       Biorąc pod uwagę zakres przedsięwzięcia, przepisy ustawy oraz opinię organu ochrony środowiska, o organu sanitarnego i organu do spraw gospodarki wodnej postanowiono orzec, jak w sentencji.

POUCZENIE

         Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w art. 72, ust. 1 ustawy ooś. Wniosek ten powinien zostać złożony nie później niż przed upływem 6 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.

        Złożenie wniosku może nastąpić w terminie 10 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna, o ile strona, która złożyła wniosek lub podmiot, na który została przeniesiona ta decyzja, otrzymali przed upływem terminu jej obowiązywania od organu, który wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach stanowisko, że aktualne są warunki realizacji przedsięwzięcia określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Zajęcie stanowiska następuje na wniosek uwzględniający informacje na temat stanu środowiska i możliwości realizacji warunków wynikających z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

       Od niniejszej decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży za pośrednictwem Wójta Gminy Przytuły w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie od decyzji powinno zawierać zarzuty odnoszące się do decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

                                   

Wójt Gminy Przytuły 

(-) Kazimierz Ramotowski 

W załączeniu:

  1. Charakterystyka przedsięwzięcia – załącznik do Decyzji

Otrzymują:

  1. Wnioskodawca
  2. Pozostałe strony uczestniczące w postępowaniu (wykaz stron znajduje się w aktach sprawy)
  3. A/a

Do wiadomości:

  1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku Wydział Spraw Terenowych II w Łomży
  2. Dyrektor Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Augustowie
  3. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży
Pliki do pobrania:
Data powstania: poniedziałek, 25 lis 2024 15:05
Data opublikowania: poniedziałek, 25 lis 2024 15:16
Opublikował(a): Andrzej Gwiazdowski
Zaakceptował(a): Andrzej Gwiazdowski
Artykuł był czytany: 3 razy