BIP Gminy Przytuły

Biuletyn Informacji Publicznej

DECYZJA O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH

Przytuły, dnia 15.12. 2011 roku


GM.6220.1.2011

DECYZJA
O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH
ZMIANA PRZEZNACZENIA BUDYNKU GOSPODARCZEGO NA ZAKŁAD WULKANIZACJI
I NAPRAW SPRZĘTU ROLNICZEGO I ŚRODKÓW TRANSPORTU
NA DZIAŁKACH NR 29/1, 29/2, 29/3 I 30/4 WE WSI SUPY, GM. PRZYTUŁY


     Na podstawie art. 71 ust.1 i ust 2 pkt 2, art. 72 ust. 1 pkt. 3, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84 i art. 85 ust. 1, ust. 2 pkt. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 76 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), w związku z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 98, poz. 1071 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku

Pana Jerzego Karwowskiego,

o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia polegającego na zmianie przeznaczenia budynku gospodarczego na zakład wulkanizacji i napraw sprzętu rolniczego i środków transportu na działkach nr 29/1, 29/2, 29/3 i 30/4 we wsi Supy, gm. Przytuły
oraz po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży

STWIERDZAM

brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla wyżej wymienionego przedsięwzięcia.

UZASADNIENIE

     Wnioskiem z dnia 17 listopada 2011 roku Pan Jerzy Karwowski, zwrócił się do Wójta Gminy Przytuły o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia polegającego na zmianie przeznaczenia budynku na zakład wulkanizacji i napraw sprzętu rolniczego i środków transportu na działkach nr 29/1, 29/2, 29/3 i 30/4 we wsi Supy, gm. Przytuły
     Zgodnie z art. 84, ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko do wniosku dołączono: 3 egzemplarze karty informacyjnej przedsięwzięcia wraz z jej zapisem w formie elektronicznej, poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej w skali 1:5000 obejmującą obszar, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie i obszar oddziaływania przedsięwzięcia oraz wypis z ewidencji gruntów.
     Na podstawie art. 74 ust. 3 ww. ustawy oraz art. 61 Kpa powiadomiono strony podając do publicznej wiadomości informację o wszczęciu postępowania administracyjnego i wystąpieniu do organów opiniujących, informując jednocześnie o możliwości zapoznania się ze złożonym wnioskiem oraz o możliwości składania uwag i zastrzeżeń. We wskazanym terminie strony nie wniosły uwag, ani zastrzeżeń do przedmiotu postępowania.
     Przedmiotowa inwestycja zgodnie z § 3 ust.1 pkt. 76 - – stacje obsługi lub remontowe sprzętu budowlanego, rolniczego lub środków transportu, inne niż wymienione w pkt 17-19 i 46, z wyłączeniem myjni i stacji kontroli pojazdów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397 ze zm.), została zaliczona do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być wymagany.
     Na podstawie art. 64 ust. 1 i art. 78 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz. 1227 ze zm.) organ prowadzący postępowanie wystąpił pismem, znak: GM.6020.1.2011 z dnia23.11.2011 r., do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży o wyrażenie opinii w przedmiocie stwierdzenia obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia.
     Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku postanowieniem nr WOOŚ II.4240.538.2011.IC z dnia 01.12.2011 r. wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia polegającego na zmianie przeznaczenia budynku na zakład wulkanizacji i napraw sprzętu rolniczego i środków transportu na działkach nr 29/1, 29/2, 29/3 i 30/4 we wsi Supy, gm. Przytuły nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
     Analiza materiału dowodowego pod kątem wymagań zawartych w art. 63 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy wykazała, że realizacja wnioskowanego przedsięwzięcia nie stanowi zagrożenia dla środowiska, w tym również przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności do samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych.
     Przedsięwzięcie nie jest zlokalizowane na obszarach wodno-błotnych, na obszarach przylegających do jezior i obszarach na górskich lub leśnych, czy innych obszarach objętych ochroną, w tym strefie ochronnej ujęć wód i obszarach ochronnych zbiorników wód śródlądowych. Przedsięwzięcie nie leży również na obszarach wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub na siedliskach przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarach sieci Natura 2000 oraz pozostałych form ochrony. Przedsięwzięcie nie będzie również realizowane na obszarach, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone, na obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne, obszarach ochrony uzdrowiskowej.
     Biorąc pod uwagę usytuowanie, rodzaj i skalę przedsięwzięcia, w ocenie organu jego realizacja i eksploatacja nie będzie stanowiła znacznej uciążliwości. Jak wynika z karty informacyjnej przedsięwzięcia ewentualne uciążliwości będą zamykać się w granicach nieruchomości inwestora.
     Po przeanalizowaniu materiału dowodowego w przedmiotowej sprawie oraz biorąc pod uwagę uwarunkowania związane z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko stwierdzono, że odstąpienie od obowiązku przeprowadzenia oceny jest w pełni zasadne.
     Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży – opinia nr 143/NZ/2011 (pismo nr NZ.4151.50.2011 z dnia 05.12.2011 r.) nie stwierdził obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla ww. przedsięwzięcia.
     W celu zidentyfikowania możliwego bezpośredniego i pośredniego wpływu inwestycji na środowisko, zdrowie i warunki życia ludzi, dobra materialne oraz wzajemne oddziaływanie między tymi elementami dokonano analizy parametrów przedsięwzięcia określonych w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r.
     W ocenie organu sanitarnego przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w niniejszej sprawie nie jest wymagane.
     Realizacja i funkcjonowanie obiektu zgodnie z nowoczesnymi rozwiązaniami techniczno-technologicznymi i założeniami opracowanej karty informacyjnej będzie zgodna z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie ochrony środowiska, nie powodując uciążliwości lub zagrożenia środowiska przyrodniczego i zdrowia ludzi.
     Zgodnie z art. 63 ust. 1 przedmiotowej ustawy Wójt Gminy Przytuły dokonał wnikliwej analizy zgromadzonych dokumentów, uwzględniając łącznie następujące uwarunkowania:
  1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia:
    • Skala przedsięwzięcia i wielkość zajmowanego terenu oraz ich wzajemne proporcje
           W planowanym zakładzie mechanicznym i wulkanizacyjnym przewiduje się prowadzenie następującej działalności usługowej:
      • naprawa sprzętu rolniczego (mechanika pojazdowa z wykorzystaniem pneumatycznego podnośnika, kompresora, narzędzi),
      • wulkanizacja (montaż i demontaż kół z użyciem pneumatycznego podnośnika, kompresora sprężarki, montażownicy do opon oraz wyważarki do kół).
      Przedsięwzięcie będzie realizowane na terenie o łącznej powierzchni 0,2794 ha, w tym:
      • dz. nr 30/4 o powierzchni 0,0742,
      • dz. nr 29/1, 29/2, 29/3 o łącznej powierzchni 0,2052 ha.

           Ogólna powierzchnia terenu, na której będzie realizowane przedsięwzięcie wyniesie ok. 23 m2 (10 x 23 m), co stanowi ok. 8 % całkowitej powierzchni działek. Powierzchni użytkowa obiektu wyniesie około 154 m2 (7 m x 22 m).
    • Powiązania z innymi przedsięwzięciami (w szczególności z uwzględnieniem nakładania się oddziaływań)
           Realizacja przedsięwzięcia nie będzie powiązana pod względem techniczno -organizacyjnym i technologicznym z realizacją innych inwestycji.
    • Wykorzystywanie zasobów naturalnych
           Z miejscowych zasobów naturalnych wykorzystana będzie jedynie woda do wykonania posadzki w obiekcie i w procesie technologicznym związanym z wulkanizacją opon oraz do celów sanitarnych.
    • Emisja i występowanie innych uciążliwości
           Na etapie realizacji przedsięwzięcia powstawać będą odpady betonu oraz gleba i ziemia.
           W trakcie funkcjonowania zakładu mechaniczno-wulkanizacyjnego wytwarzane będą następujące rodzaje odpadów:
      • zużyte części mechaniczne sprzętu rolniczego i pojazdów samochodowych,
      • oleje silnikowe i przekładniowe,
      • akumulatory, zużyte części oświetlenia,
      • zużyte opony i uszczelki gumowe oraz części z tworzyw sztucznych.

           Odpady będą gromadzone w odrębnych pojemnikach ustawionych na utwardzonym podłożu i opróżniane przez wyspecjalizowane firmy posiadające stosowne zezwolenia,
           Ścieki socjalne i technologiczne będą przetrzymywane w szczelnym zbiorniku i okresowo wywożone przez wyspecjalizowaną firmę na miejską oczyszczalnię ścieków w Jedwabnem.
           Ścieki technologiczne będą kilkakrotnie wykorzystywane, co wpłynie na zmniejszenie ilości wody i jej oszczędne gospodarowanie.
           Przedsięwzięcie nie spowoduje trwałego zwiększenia emisji hałasu produkcyjnego. Zamontowane w hali urządzenia technologiczne i konstrukcja budynku gwarantują, że emitowany hałas nie przekroczy dopuszczalnych norm hałasu, tj. 55 dB w dzień.
    • Ryzyko wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii.
           Podczas realizacji przedsięwzięcia nie przewiduje się stosowania innowacyjnych technologii, czy też nowych dotychczas nieprzetestowanych substancji, mogących powodować ryzyko poważnej awarii. Do budowy zostaną wykorzystane sprawdzone materiały, substancje oraz wielokrotnie stosowane procesy technologiczne, które ze względu na specyfikę i sposób zastosowania nie stanowią zagrożenia poważną awarią, mogącą nieść ze sobą skutki uboczne w realizacji przedsięwzięcia.
  2. Usytuowanie przedsięwzięcia – ze zwróceniem uwagi na możliwe zagrożenie środowiska – zwłaszcza przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolność samooczyszczania się środowiska i odnawianie się zasobów naturalnych, walory przyrodnicze i krajobrazowe oraz uwarunkowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego uwzględniające:
    • obszary wodno – błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych – nie występują,
    • obszary wybrzeży – nie występują,
    • obszary górskie lub leśne – nie występują,
    • obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne ujęć wód śródlądowych – nie występują,
    • obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt oraz siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary sieci Natura 2000 wyznaczone w trybie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880) – planowane przedsięwzięcie położone jest poza obszarami ochrony przyrody, najbliższe przedsięwzięciu obszary ochrony przyrody: Biebrzański Park Narodowy, będący jednocześnie obszarem Natura 2000 Ostoja Biebrzańska PLB 200006 oraz obszarem ochrony siedlisk Dolina Biebrzy PLH200008 zgłoszonym do Komisji Europejskiej położony jest w odległości ok. 8,0 km od planowanej inwestycji.
    • obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne – nie występują,
    • gęstość zaludnienia – przedsięwzięcie będzie realizowane na terenie wiejskim o małej gęstości zaludnienia.
    • obszary przylegające do jezior – nie występują.
    • obszary ochrony uzdrowiskowej – nie występują.

         Inwestycja będzie zlokalizowana na działkach o nr ewidencyjnych 29/1, 29/2, 29/3 i 30/4, w obrębie wsi Supy, w gm. Przytuły, w powiecie łomżyńskim, w województwie podlaskim
         Teren obejmujący planowane przedsięwzięcie nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
  3. Rodzaj i skala możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych punkcie I i II
    • Zasięg oddziaływania obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać
           Inwestycja będzie miała bezpośredni wpływ jedynie na mieszkańców posesji w liczbie kilku osób.
           Oddziaływanie przedsięwzięcia ograniczone będzie do granic nieruchomości, na której będzie realizowana inwestycja.
    • Transgraniczny charakter oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze
           Dla planowanego przedsięwzięcia z uwagi na znaczną odległość od granic państwa: około 95 km od granicy wschodniej i około 120 km od granicy północnej RP oraz na miejscowy zasięg wyklucza się możliwość transgranicznego oddziaływania na środowisko.
    • Wielkość i złożoność oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej
           Proces technologiczny planowanego przedsięwzięcia (wulkanizacja) wymaga zaopatrzenia w wodę w ilości około 0,2 m3 na dzień. Do celów socjalnych dla 1 osoby zatrudnionej w projektowanym zakładzie zużycie wody wyniesie około 10 m3/rok. Woda pobierana będzie z wodociągu wiejskiego lub studni gospodarczej.
           Zapotrzebowanie na energię elektryczną kształtowało się będzie na poziomie około 6 kW.
           Nie przewiduje się utrudnień w funkcjonowaniu układu komunikacyjnego w tej części wsi Supy.
    • Prawdopodobieństwa oddziaływania
           Realizacja inwestycji wiązać się będzie z oddziaływaniami na środowisko, głównie na etapie budowy, ze względu na powstawanie odpadów budowlano-montażowych, zanieczyszczeń powietrza oraz hałasu związanego z pracą sprzętu i maszyn budowlanych. Warunkiem minimalizacji oddziaływań będzie prawidłowa organizacja prac oraz dopuszczenie do robót sprzętu sprawnego technicznie.
    • Czas trwania, częstotliwość i odwracalność oddziaływania
           Oddziaływanie przedsięwzięcia będzie krótkotrwałe i ograniczone do czasu trwania realizacji przedsięwzięcia oraz odwracalne. Wraz z zakończeniem prac budowlano-montażowych nastąpi znaczące zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego, hałasu i wibracji.

     Po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży oraz zgodnie z wymogami art. 63, ust. 2 ustawy dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, postanowieniem z dnia 12.12.2011 roku (pismo nr GM.6220.1.2011) Wójt Gminy Przytuły uznał przedsięwzięcie polegające na zmianie przeznaczenia budynku gospodarczego na zakład wulkanizacji i naprawy sprzętu rolniczego i środków transportu na działkach nr 29/1, 29/2, 29/3 i 30/4 we wsi Supy, gm. Przytuły, jako nie wymagające potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
     Zgodnie z art. 10 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego obwieszczeniem Wójta Gminy Przytuły organ prowadzący postępowanie zawiadomił o zakończonym postępowaniu administracyjnym. W terminie 7 dni strony mogły zapoznać się z aktami sprawy, wypowiedzieć się, co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Obwieszczenie wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu oraz zamieszczono w Biuletynie Informacji Publicznej.
     Biorąc pod uwagę zakres przedsięwzięcia, przepisy ustawy oraz opinie organów ochrony środowiska postanowiono orzec jak w sentencji.

POUCZENIE


     Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w art. 72, ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.). Wniosek ten powinien zostać złożony nie później niż przed upływem 4 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna. Termin ten może ulec wydłużeniu o dwa lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w niniejszej decyzji.
     Od niniejszej decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży za pośrednictwem Wójta Gminy Przytuły w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie od decyzji powinno zawierać zarzuty odnoszące się do decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Wójt Gminy Przytuły
(-) Kazimierz Ramotowski



     W załączeniu:
  1. Charakterystyka przedsięwzięcia – zał. Nr 1 do Decyzji
  2. Załącznik graficzny – zał. Nr 2 do Decyzji (kopia mapy ewidencyjnej w skali 1:5000 z określeniem granic przedsięwzięcia oraz obszaru oddziaływania na środowisko)

     Otrzymują:
  1. Pan Jerzy Karwowski,
  2. Strony postępowania
  3. a/a

     Do wiadomości:
  1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku
  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży
Data powstania: poniedziałek, 19 gru 2011 14:42
Data opublikowania: poniedziałek, 19 gru 2011 14:44
Opublikował(a): Andrzej Gwiazdowski
Zaakceptował(a): Andrzej Gwiazdowski
Artykuł był czytany: 4584 razy