BIP Gminy Przytuły

Biuletyn Informacji Publicznej

P O S T A N O W I E N I E

Przytuły, dnia 10 września 2012 roku
KS.6220.1.2012



     Na podstawie art. 63 ust. 2, art. 64 ust. 1 oraz art. 65 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 roku Nr 98, poz. 1071 ze zm.) a także § 3 ust. 1 pkt 70 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397) po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży

postanawiam

nie stwierdzić potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko polegającego na „budowie ujęcia wód podziemnych z utworów czwartorzędowych na terenie stacji hydroforów i uzdatniania wody położonej na działce Nr 2/1 w obrębie gruntów wsi Kubra Nowa, gm. Przytuły”.

U Z A S A D N I E N I E

     Wnioskiem z dnia 23 lipca 2012 r. Gmina Przytuły, ul. Supska 10, 18-423 Przytuły zwróciła się o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na „budowie ujęcia wód podziemnych z utworów czwartorzędowych na terenie stacji hydroforów i uzdatniania wody położonej na działce Nr 2/1 w obrębie gruntów wsi Kubra Nowa, gm. Przytuły”. Do wniosku dołączono 3 egzemplarze karty informacyjnej przedsięwzięcia wraz z jej zapisem w formie elektronicznej, poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej w skali 1:5000 obejmującej obszar, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz wypis z ewidencji gruntów obejmujący przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz wypisy działek sąsiednich.

     Na podstawie art. 61 § 4 poprzez zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego stron biorących udział w postępowaniu i wystąpieniu do organów opiniujących, informując jednocześnie o możliwości zapoznania się ze złożonym wnioskiem oraz o możliwości składania ewentualnych uwag i zastrzeżeń do przedmiotu postępowania.

     Planowane przedsięwzięcie obejmuje budowę ujęcia wód podziemnych z utworów czwartorzędowych na terenie stacji hydroforów i uzdatniania wody i zlokalizowane będzie na działce oznaczonej numerem ewidencyjnym 2/1 położonej w obrębie gruntów wsi Kubra Nowa, w gm. Przytuły, w powiecie łomżyńskim, w województwie podlaskim.

     Działka położona jest po prawej stronie drogi wojewódzkiej Nr 668 Piątnica – Osowiec na odcinku Przytuły – Radziłów, przy wyjeździe z miejscowości Przytuły, granicząc od południowej strony z jej gruntami. Stanowi własność inwestora, Gminy Przytuły. Centralną część działki stanowi stacja hydroforów i uzdatniania wody. Na terenie stacji wodociągowej znajdują się dwie studnie głębinowe posiadające obudowy żelbetowe z włazem zamkniętym. Wjazd na teren stacji wodociągowej następuje z drogi wojewódzkiej. Teren niezabudowany pokryty jest trawą, a całość ogrodzona.

     Projektowana studnia nr 3 została usytuowana w południowej części działki, w odległości 20 m od jej granic oraz 35 m od istniejącej studni wierconej nr 2. Przedmiotowa inwestycja polegać będzie na realizacji otworu studziennego o głębokości około 80 m na terenie istniejącej stacji hydroforów i uzdatniania wody. Przewidywane uzyskanie wydajności eksploatacyjnej z projektowanego otworu studziennego nr 3 to Qekspel = 43 m3, przy depresji S = 1,90 m.

     W karcie informacyjnej przedsięwzięcia przedstawiono następujące warianty przedsięwzięcia:
  • Wariant polegający na realizacji nowej studni wierconej ujmującej wodę z I poziomu wodonośnego, który z uwagi na płytki poziom zalegania i słabą izolację utworów zwięzłych, a także położenie na kierunku spływu wód podziemnych od miejscowości Przytuły, stanowi potencjalne zagrożenie zanieczyszczeniami antropogenicznymi. Wariant ten pozwala na zwiększenie wydajności stacji wodociągowej, ale bez poprawy jakości ujmowanych wód.
  • Wariant polegający na realizacji nowego otworu studziennego opartego o II użytkową warstwę wodonośną charakteryzującą się bardzo dobrymi parametrami chemiczno – fizycznymi i bakteriologicznymi o dostatecznych zasobach, w pełni pokrywających lokalne zapotrzebowanie na wodę ludności i gospodarki gminy Przytuły.


     Jest to najlepszy i najbardziej wskazany wariant rozbudowy istniejącego ujęcia wody dla wodociągu grupowego „Przytuły”.

     Planowane przedsięwzięcie należy do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust.1 pkt 70 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. Nr 213, poz.1397) jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

     Na podstawie art. 64 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) organ prowadzący postępowanie wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku o opinię czy dla przedmiotowego przedsięwzięcia wymagane jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko.

     Na podstawie art.64 ust. 1 pkt 2 i art. 78 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) organ prowadzący postępowanie wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży o opinię czy dla przedmiotowego przedsięwzięcia wymagane jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko.

     Organy te wydały:
  1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku – postanowieniem nr WOOŚ-II.4240.343.2012.UM z dnia 5 września 2012 roku (data wpływu 07.09.2012 r.) uznał przedsięwzięcie jako nie wymagające potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Analizując planowane przedsięwzięcie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska stwierdził, że realizacja przedsięwzięcia nie stanowi zagrożenia dla środowiska, w tym również przy: istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Wnioskowane przedsięwzięcie nie jest zlokalizowane na obszarach wodno-błotnych, obszarach wybrzeży, na górskich lub leśnych czy innych obszarach objętych ochroną, obszarach ochronnych zbiorników wód śródlądowych.
  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży – opinia nr 93/NZ/2012 z dnia 08 sierpnia 2012 roku (data wpływu: 13.08.2012 r.), w której stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. W ocenie organu sanitarnego realizacja przedsięwzięcia nie wpłynie negatywnie na stan środowiska i zdrowie ludzi, nie będzie stanowiło zagrożenia dla środowiska w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami oraz warunków aerosanitarnych i akustycznych.


     Kierując się zawartymi w art. 63 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) ocena oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko uwzględnia:
  1. rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia
    • powierzchnia zajmowanej nieruchomości na której realizowane będzie przedsięwzięcie wynosi 0,6013 ha.
    • przedsięwzięcie nie spowoduje trwałego zwiększania ilości lokalnych zanieczyszczeń w stosunku do poziomu obecnego, choć w trakcie prac budowlanych nie można wykluczyć krótkotrwałego zwiększenia poziomu hałasu i zanieczyszczeń powietrza spowodowanych pracą sprzętu wiertniczego oraz pojazdów dowożących materiały budowlane. Będą to emisje o zasięgu lokalnym, krótkotrwałe i odwracalne, które ustąpią po realizacji przedsięwzięcia.
    • brak nakładania się oddziaływań,
    • brak możliwości wystąpienia poważnych awarii,
    • wykorzystanie zasobów naturalnych – przewiduje się wykorzystywanie surowców i materiałów budowlanych posiadających atesty, bądź aprobaty techniczne, tzn. niewpływających negatywnie na środowisko bądź zdrowie ludzi. Woda do potrzeb wiercenia będzie pobierana ze stacji wodociągowej, a energia elektryczna w czasie wiercenia i pompowania z budynku stacji wodociągowej.
  2. usytuowanie przedsięwzięcia – projektowane przedsięwzięcie realizowane będzie na działce oznaczonej numerem ewidencyjnym nr 2/1 w obrębie gruntów wsi Kubra Nowa, gm. Przytuły, powiat łomżyński, województwo podlaskie. Działka położona jest po prawej stronie drogi wojewódzkiej Nr 668 Piątnica – Osowiec na odcinku Przytuły – Radziłów, przy wyjeździe z miejscowości Przytuły, granicząc od południowej strony z jej gruntami.

     Biorąc pod uwagę powyższe oraz opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży postanowiono jak w rozstrzygnięciu.

     Dla terenu, na którym planowane jest przedsięwzięcie nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego.

     Na niniejsze postanowienie nie służy zażalenie.

     Otrzymują:
  1. Gmina Przytuły, ul. Supska 10, 18-423 Przytuły
  2. strony biorące udział w postępowaniu
  3. a/a
     Do wiadomości:
  1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku
  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży
     Podano do publicznej wiadomości poprzez:
  1. umieszczono na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Przytuły
  2. umieszczono na stronie internetowej Urzędu Gminy Przytuły


Wójt Gminy Przytuły
(-) Kazimierz Ramotowski
Data powstania: poniedziałek, 10 wrz 2012 08:59
Data opublikowania: czwartek, 13 wrz 2012 09:02
Opublikował(a): Andrzej Gwiazdowski
Zaakceptował(a): Andrzej Gwiazdowski
Artykuł był czytany: 1693 razy