BIP Gminy Przytuły

Biuletyn Informacji Publicznej

P O S T A N O W I E N I E

Przytuły, dnia 10 kwietnia 2013 roku
KS.6220.4.2013

P O S T A N O W I E N I E


      Na podstawie art. 63 ust. 2, art. 64 ust. 1 oraz art. 65 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 roku Nr 98, poz. 1071 ze zm.) a także § 3 ust. 1 pkt 52 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397) po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży

postanawiam

nie stwierdzić potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko polegającego na „montażu wolnostojących ogniw fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działkach nr 14/1, 14/3, 15/3 obręb Przytuły Las, Gmina Przytuły”.

U Z A S A D N I E N I E

      Wnioskiem z dnia 15 marca 2013 r. Pan Andrzej Sutkowski, [informacja wyłączona – ochrona danych osobowych] zwrócił się do Wójta Gminy Przytuły o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „montażu wolnostojących ogniw fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działkach nr 14/1, 14/3, 15/3 obręb Przytuły Las, Gmina Przytuły”.
      Do wniosku dołączono 3 egzemplarze karty informacyjnej przedsięwzięcia wraz z jej zapisem w formie elektronicznej, poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej w skali 1:5000 obejmującej obszar, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz wypis z ewidencji gruntów obejmujący przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz wypisy działek sąsiednich.
      Planowane przedsięwzięcie będzie polegało na montażu wolnostojących ogniw fotowoltaicznych o łącznej mocy około 2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działkach nr 14/1, 14/3, 15/3 obręb Przytuły Las, Gmina Przytuły, na których wcześniej znajdowała się wytwórnia mas bitumicznych. Powierzchnia zabudowy planowanej inwestycji będzie wynosiła 3,6 ha. Teren nie jest zadrzewiony.
      Przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej to około 2000 MWh.
      W ramach realizowanej inwestycji na gruncie będą posadowione następujące obiekty:
  1. zespół paneli fotowoltaicznych – panele zostaną umieszczone w rzędach pomiędzy, którymi pozostawiony zostanie odstęp od 3 do 8 metrów. Panele zostaną ustawione na stalowych konstrukcjach wkręconych lub wbitych w grunt na głębokość około 1,5 metra. Średnia wysokość, na której umieszczony zostanie panel fotowoltaiczny wynosi około 0,5 metra nad gruntem. Wysokość panelu w rzucie bocznym wraz ze słupkiem nie przekroczy 3 metrów. Panele będą skierowane w stronę południową i nachylone do ziemi pod kątem 35 – 38 stopni.
  2. zespół kontenerowy w skład którego wchodzą:
    • kontener z przetwornicami i urządzeniami do funkcjonowania instalacji (funkcja produkcyjna). Umieszczone w nim przetwornice będą przetwarzały prąd stały na prąd zmienny wytworzony w wyniku efektu fotowoltaicznego, parametry przetwornic zostaną ustalone w projekcie wykonawczym instalacji. Przewidywana wielkość kontenera 6m x 2,5m x 2,8m-docelowa wielkość zostanie określona w dokumentacji projektowej,
    • kontener stacji transformatorowej (funkcja produkcyjna) – wielkość kontenera 6m x 2,5m x 2,8m będzie zawierał stację transformatorową.
      Wójt Gminy Przytuły przed wydaniem niniejszego postanowienia realizując art. 64 ust.1 pkt.1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) zasięgnął opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
      W dniu 8 kwietnia 2013 r. /data wpływu do urzędu/ Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku postanowieniem znak WOOŚ-II.4240.148.2013.MR wyraził opinię, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
      W uzasadnieniu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska napisał, że: „W ramach realizacji przedsięwzięcia przewiduje się zamontowanie 8500 paneli fotowoltaicznych na stalowych konstrukcjach. Średnia wysokość, na której umieszczone zostaną panele fotowoltaiczne wyniesie około 0,5 m. W ramach realizacji przedsięwzięcia planowane jest również zamontowanie stacji transformatorowej oraz kontenera z przetwornicami, które będą przetwarzały prąd stały na prąd zmienny wytworzony w wyniku efektu fotowoltaicznego. Moc instalacji będzie wynosiła około 2 MW.
      Na etapie realizacji przedsięwzięcia może wystąpić negatywne oddziaływanie związane z prowadzeniem prac budowlanych, które ograniczy się jedynie do terenu objętego realizacją inwestycji i związane będą z czasem prowadzonych robót. Prace montażowe będą prowadzone w porze dziennej. Odpady powstające w trakcie budowy będą przekazane do odbioru specjalistycznym jednostkom. W ramach realizacji inwestycji nie przewiduje się wycinki drzew. Jak jednoznacznie wynika z karty informacyjnej wnioskowane zamierzenie inwestycyjne na etapie eksploatacji nie będzie ponadnormatywnie oddziaływać na środowisko. W czasie eksploatacji przedsięwzięcia nie przewiduje się powstania ścieków bytowych, ze względu na to, że instalacja będzie samoobsługowa. Przedsięwzięcie nie będzie również źródłem emisji hałasu, odpadów i zanieczyszczeń do powietrza. Ustosunkowując się do zapisów zawartych art. 63 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) ustalono, co następuje: - planowane przedsięwzięcie nie jest powiązane z innymi przedsięwzięciami i nie przyczyni się do kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na obszarze, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie, -w trakcie eksploatacji przedsięwzięcia nie będą wykorzystywane zasoby naturalne, -przedmiotowe przedsięwzięcie przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii nie stwarza ryzyka wystąpienia poważnej awarii – przedsięwzięcie nie zalicza się do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 9 kwietnia 2002 r. w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. Nr 58, poz. 535 z póź. zm.).
      Analiza materiału dowodowego pod kątem dalszych wymagań zawartych w art. 63 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy wykazała, że realizacja wnioskowanego przedsięwzięcia nie stanowi zagrożenia dla środowiska, w tym również przy: istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Wnioskowane przedsięwzięcie nie jest zlokalizowane na obszarach wodno – błotnych, na obszarach przylegających do jezior i obszarach wybrzeży, na górskich lub leśnych czy innych obszarach objętych ochroną, w tym w strefie ochronnej ujęć wód i obszarach ochronnych zbiorników wód śródlądowych. Nie leży również na obszarach wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub na siedliskach przyrodniczych objętych ochroną, w tym na obszarach Natura 2000 oraz na pozostałych formach ochrony przyrody.”
      Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży pismem z dnia 27.03.2013 r. znak NZ.4151.21.2013 /Opinia nr 49/NZ/2013/ nie stwierdził obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla w/w przedsięwzięcia.
      W uzasadnieniu swojej opinii Inspektor Sanitarny napisał: „W celu zidentyfikowania możliwego bezpośredniego i pośredniego wpływu inwestycji na środowisko, zdrowie i warunki życia ludzi, dobra materialne oraz wzajemne oddziaływanie między tymi elementami dokonano analizy parametrów przedsięwzięcia określonych w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r., tj. na:
  1. rodzaj i skalę przedsięwzięcia, które z racji charakteru nie pociąga za sobą zagrożeń, tym bardziej znaczących oddziaływań na klimat akustyczny, powietrze, wodę i grunty.
    Powierzchnia działek objętych inwestycją wynosi 3,6 ha,
  2. wykorzystanie zasobów naturalnych – prognozuje się wykorzystanie normatywnych wielkości w zakresie zużycia wody, materiałów, paliw oraz energii. Wszelkie zużyte surowce będą wykorzystywane zgodnie z obowiązującymi normami oraz przepisami. W czasie eksploatacji nie przewiduje się wykorzystania wody ani powstawanie ścieków socjalno – bytowych, ze względu na to, iż instalacja jest samoobsługowa,
  3. brak nakładania się oddziaływań,
  4. nie przewiduje się ponadnormatywnego zanieczyszczenia środowiska (powietrza, wody, gruntu). Instalacja fotowoltaiczna nie wytwarza żadnych odpadów i nie wpływa negatywnie na środowisko.
    Na etapie realizacji i funkcjonowania przedsięwzięcie nie wpłynie negatywnie na środowisko i zdrowie ludzi,
  5. usytuowanie przedsięwzięcia – przedsięwzięcie realizowane będzie poza obszarem podlegającym ochronie.

      Biorąc pod uwagę powyższe oraz opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży postanowiono jak w rozstrzygnięciu.
      Dla terenu, na którym planowane jest przedsięwzięcie nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego.
     Biorąc pod uwagę powyższe oraz opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży postanowiono jak w rozstrzygnięciu.
      Na niniejsze postanowienie nie służy zażalenie.


     Otrzymują:
  1. Pan Andrzej Sutkowski [informacja wyłączona – ochrona danych osobowych]
  2. strony biorące udział w postępowaniu
  3. a/a

     Do wiadomości:
  1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku
  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży

     Podano do publicznej wiadomości poprzez:
  1. umieszczono na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Przytułach
  2. umieszczono na stronie internetowej Urzędu Gminy w Przytułach
Data powstania: środa, 10 kwi 2013 11:44
Data opublikowania: wtorek, 16 kwi 2013 11:47
Opublikował(a): Andrzej Gwiazdowski
Zaakceptował(a): Andrzej Gwiazdowski
Artykuł był czytany: 1841 razy