BIP Gminy Przytuły

Biuletyn Informacji Publicznej

DECYZJA O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH

KS.6220.4.2013

     Na podstawie art. 71 ust.1 i ust 2 pkt 2, art. 72 ust. 1 pkt. 3, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84 i art. 85 ust. 1, ust. 2 pkt. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 52 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), w związku z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku

Pana Andrzeja Sutkowskiego,

o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia polegającego na montażu wolnostojących ogniw fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działkach nr 14/1, 14/3, 15/3 obręb Przytuły Las, gmina Przytuły
oraz po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży

STWIERDZAM

brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla wyżej wymienionego przedsięwzięcia.

UZASADNIENIE


     Wnioskiem z dnia 15 marca 2013 r. Pan Andrzej Sutkowski, 16- 124 Sidra, ul. Sokólska 48, zwrócił się do Wójta Gminy Przytuły o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „montażu wolnostojących ogniw fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działkach nr 14/1, 14/3, 15/3 obręb Przytuły Las, Gmina Przytuły.
     Do wniosku dołączono 3 egzemplarze karty informacyjnej przedsięwzięcia wraz z jej zapisem w formie elektronicznej, poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej w skali 1:5000 obejmującej obszar, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz wypis z ewidencji gruntów obejmujący przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz wypisy działek sąsiednich.
     Na podstawie art. 61 § 4 Kpa powiadomiono strony o wszczęciu postępowania administracyjnego, informując jednocześnie o możliwości zapoznania się ze złożonym wnioskiem oraz o możliwości składania uwag i zastrzeżeń. We wskazanym terminie strony nie wniosły uwag, ani zastrzeżeń do przedmiotu postępowania.
      Planowane przedsięwzięcie zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 52 lit. b – zabudowa przemysłowa lub magazynowa wraz z towarzyszącą infrastrukturą o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż 1 ha na obszarach innych niż wymienione w lit. a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397) została zaliczona do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być wymagany.
     Na podstawie art. 64 ust. 1 i art. 78 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz. 1227 ze zm.) organ prowadzący postępowanie pismem, znak: KS.6220.4.2013 z dnia 18.03.2013 r., wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży o wyrażenie opinii w przedmiocie stwierdzenia obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia.
      Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku postanowieniem nr WOOŚ II.4240.148.2013.MR z dnia 8.04.2013 roku (data wpływu do Urzędu ) stwierdził, że dla planowanego przedsięwzięcia nie istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
     W uzasadnieniu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska stwierdził, że na etapie realizacji przedsięwzięcia może wystąpić negatywne oddziaływanie związane z prowadzeniem prac budowlanych, które ograniczy się jedynie do terenu objętego realizacją inwestycji i związane będzie z czasem prowadzonych robót. Prace montażowe będą prowadzone w porze dziennej. Odpady powstające w trakcie budowy będą przekazane do odbioru specjalistycznym jednostkom. W ramach realizacji inwestycji nie przewiduje się wycinki drzew.
     Wnioskowane zamierzenie inwestycyjne na etapie eksploatacji nie będzie ponadnormatywnie oddziaływać na środowisko. Nie przewiduje się powstania ścieków bytowych ze względu na to, że instalacja będzie samoobsługowa. Przedsięwzięcie nie będzie również źródłem emisji hałasu, odpadów i zanieczyszczeń do powietrza.
     Ustosunkowując się do zapisów zawartych art. 63 ust.1 pkt 1 ustawy ooś ustalono, że planowane przedsięwzięcie nie jest powiązane z innymi przedsięwzięciami i nie przyczyni się do kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na obszarze, na który będzie oddziaływać. W trakcie eksploatacji przedsięwzięcia nie będą wykorzystywane zasoby naturalne. Przedmiotowe przedsięwzięcie przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii nie stwarza ryzyka wystąpienia poważnej awarii – przedsięwzięcie nie zalicza się do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii.
     Analiza materiału dowodowego pod kątem dalszych wymagań zawartych w art. 63 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy wykazała, że realizacja wnioskowanego przedsięwzięcia nie stanowi zagrożenia dla środowiska, w tym również przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Wnioskowane przedsięwzięcie nie jest zlokalizowane na obszarach wodno–błotnych, na obszarach przylegających do jezior i obszarach wybrzeży, na górskich lub leśnych, czy innych obszarach objętych ochroną, w tym w strefie ochronnej ujęć wód i obszarach ochronnych zbiorników wód śródlądowych. Nie leży również na obszarach wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub na siedliskach przyrodniczych objętych ochroną, w tym na obszarach Natura 2000 oraz na pozostałych formach ochrony przyrody.
     Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży pismem z dnia 27.03.2013 r., znak NZ.4151.21.2013 (Opinia nr 49/NZ/2013) nie stwierdził obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla ww. przedsięwzięcia.
     W uzasadnieniu swojej opinii organ sanitarny stwierdził, że w celu zidentyfikowania możliwego bezpośredniego i pośredniego wpływu inwestycji na środowisko, zdrowie, warunki życia ludzi, dobra materialne oraz wzajemne oddziaływanie między tymi elementami dokonano analizy parametrów przedsięwzięcia określonych w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r., tj. na:
  1. rodzaj i skalę przedsięwzięcia, które z racji charakteru nie pociąga za sobą zagrożeń, tym bardziej znaczących oddziaływań na klimat akustyczny, powietrze, wodę i grunty;
  2. wykorzystanie zasobów naturalnych – prognozuje się wykorzystanie normatywnych wielkości w zakresie zużycia wody, materiałów, paliw oraz energii. Wszelkie zużyte surowce będą wykorzystywane zgodnie z obowiązującymi normami oraz przepisami. W czasie eksploatacji nie przewiduje się wykorzystania wody, ani powstawanie ścieków socjalno–bytowych, ze względu na to, iż instalacja jest samoobsługowa;
  3. brak nakładania się oddziaływań;
  4. nie przewiduje się ponadnormatywnego zanieczyszczenia środowiska (powietrza, wody, gruntu). Instalacja fotowoltaiczna nie wytwarza żadnych odpadów i nie wpływa negatywnie na środowisko;
  5. na etapie realizacji i funkcjonowania przedsięwzięcie nie wpłynie negatywnie na środowisko i zdrowie ludzi;
  6. usytuowanie przedsięwzięcia – przedsięwzięcie realizowane będzie poza obszarem podlegającym ochronie.
     Zgodnie z art. 63 ust. 1 przedmiotowej ustawy Wójt Gminy Przytuły dokonał wnikliwej analizy zgromadzonych dokumentów, uwzględniając łącznie następujące uwarunkowania:
  1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia:
    • Skala przedsięwzięcia i wielkość zajmowanego terenu oraz ich wzajemne proporcje
        Przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej to około 2000 MWh.
        Powierzchnia zajmowanej nieruchomości stanowiącej własność inwestora wynosi 3,6 ha.
    • Powiązania z innymi przedsięwzięciami (w szczególności z uwzględnieniem nakładania się oddziaływań)
      Realizacja przedsięwzięcia nie będzie powiązana pod względem techniczno -organizacyjnym i technologicznym z realizacją innych inwestycji.
    • Wykorzystywanie zasobów naturalnych
      Poza wodą użytą do celów socjalno-bytowych nie przewiduje się wykorzystania innych miejscowych zasobów naturalnych przy realizacji i w czasie funkcjonowania przedsięwzięcia.
    • Emisja i występowanie innych uciążliwości.
           Na etapie prac budowlano-montażowych powstawać będą uciążliwości charakterystyczne dla placów budowy, jak odpady budowlane, hałas i zanieczyszczenie powietrza (spaliny, pył zawieszony) związane ze środkami transportu.
           W czasie eksploatacji ogniwa fotowoltaiczne funkcjonują praktycznie samoobsługowo nie wytwarzając hałasu ani innych uciążliwych odpadów. Obiekt będzie dostępny tylko dla pracowników o odpowiednich kwalifikacjach i posiadających odpowiednie uprawnienia. Funkcjonujące panele fotowoltaiczne wytwarzają pole elektryczne o natężeniu 10 kV/m oraz wartości natężenia magnetycznego 60 A/m, co nie stanowi żadnego zagrożenia nawet dla osób przebywających bezpośrednio przy obiekcie. Powyższa inwestycja spełnia wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dn. 30 października 2003 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów (Dz. U. Nr 192 z dnia 14 listopada 2003r, poz. 1883).
    • Ryzyko wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii
           Przedmiotowe przedsięwzięcie przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii nie stwarza ryzyka wystąpienia poważnej awarii – przedsięwzięcie nie zalicza się do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 9 kwietnia 2002 r. w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. Nr 58, poz. 535 z póź. zm.).
  2. Usytuowanie przedsięwzięcia ze zwróceniem uwagi na możliwe zagrożenie środowiska, zwłaszcza przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolność samooczyszczania się środowiska i odnawianie się zasobów naturalnych, walory przyrodnicze i krajobrazowe oraz uwarunkowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego uwzględniające:
    • obszary wodno–błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych – nie występują,
    • obszary wybrzeży – nie występują,
    • obszary górskie lub leśne – nie występują,
    • obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne ujęć wód śródlądowych – nie występują,
    • obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt oraz siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary sieci Natura 2000 wyznaczone w trybie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 ze zm.) – planowane przedsięwzięcie położone jest poza obszarami ochrony przyrody, najbliższe przedsięwzięciu obszary ochrony przyrody: Biebrzański Park Narodowy, będący jednocześnie obszarem Natura 2000 Ostoja Biebrzańska PLB 200006 oraz obszarem ochrony siedlisk Dolina Biebrzy PLH200008 zgłoszonym do Komisji Europejskiej położone są w odległości ok. 8,5 km od planowanej inwestycji.
    • obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne – nie występują,
    • gęstość zaludnienia – przedsięwzięcie będzie realizowane na terenie wiejskim o małej gęstości zaludnienia,
    • obszary przylegające do jezior – nie występują,
    • obszary ochrony uzdrowiskowej – nie występują.
     Inwestycja będzie zlokalizowana na działkach o numerze ewidencyjnym 14/1, 14/3 i 15/3 o łącznej powierzchni 3,6 ha w obrębie wsi Przytuły Las w gminie Przytuły, powiat łomżyński, województwo podlaskie.
     Teren obejmujący planowane przedsięwzięcie nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
  1. Rodzaj i skala możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych punkcie I i II
    • Zasięg oddziaływania obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać
      Oddziaływanie przedsięwzięcia ograniczone będzie do granic nieruchomości, na której będzie realizowana inwestycja.
    • Transgraniczny charakter oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze
           Dla planowanego przedsięwzięcia z uwagi na znaczną odległość od granicy państwowej z Białorusią (około 95 km) i Federacją Rosyjską (około 110 km) oraz na miejscowy zasięg wyklucza się możliwość transgranicznego oddziaływania na środowisko.
    • Wielkość i złożoność oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej
           Obciążenie istniejącej infrastruktury technicznej w wyniku realizacji przedsięwzięcia będzie niewielkie. Zaopatrzenie w wodę do celów socjalnych wystąpi tylko na etapie prac budowlano-montażowych. W trakcie funkcjonowania urządzeń wystąpi zapotrzebowanie na energię elektryczną w wielkości 5 kW, a w sezonie zimowym również na energię cieplną.
    • Prawdopodobieństwa oddziaływania
           Realizacja inwestycji wiązać się będzie z oddziaływaniami na środowisko, głównie na etapie budowy ogniwa, ze względu na powstawanie odpadów budowlanych, zanieczyszczeń powietrza oraz hałasu związanego z pracami budowlano-montażowymi. Warunkiem minimalizacji oddziaływań będzie prawidłowa organizacja prac oraz dopuszczenie do robót sprzętu sprawnego technicznie.
    • Czas trwania, częstotliwość i odwracalność oddziaływania
           Oddziaływanie przedsięwzięcia będzie krótkotrwałe i ograniczone do czasu trwania realizacji przedsięwzięcia oraz odwracalne. Na etapie funkcjonowania urządzeń oddziaływanie przedsięwzięcia ograniczone będzie jedynie do wytwarzania pól elektrycznych i elektromagnetycznych o natężeniu poniżej dopuszczalnych poziomów.
     Po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży oraz zgodnie z wymogami art. 63, ust. 2 ustawy dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko w postanowieniu z dnia 10.04.2013 roku Wójt Gminy Przytuły nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko polegającego na montażu wolnostojących ogniw fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działkach nr 14/1, 14/3, 15/3 obręb Przytuły Las, gmina Przytuły.
     Zgodnie z art. 10 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego obwieszczeniem Wójta Gminy Przytuły organ prowadzący postępowanie zawiadomił o zakończonym postępowaniu administracyjnym. W terminie 3 dni strony mogły zapoznać się z aktami sprawy, wypowiedzieć się, co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.
     Biorąc pod uwagę zakres przedsięwzięcia, przepisy ustawy oraz opinie organów ochrony środowiska postanowiono orzec jak w sentencji.

POUCZENIE

     Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w art. 72, ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.). Wniosek ten powinien zostać złożony nie później niż przed upływem 4 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna. Termin ten może ulec wydłużeniu o dwa lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w niniejszej decyzji.
     Od niniejszej decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży za pośrednictwem Wójta Gminy Przytuły w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie od decyzji powinno zawierać zarzuty odnoszące się do decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Wójt Gminy Przytuły
(-) Kazimierz Ramotowski

     W załączeniu:
  1. Charakterystyka przedsięwzięcia – zał. Nr 1 do Decyzji
  2. Załącznik graficzny – zał. Nr 2 do Decyzji (kopia mapy ewidencyjnej w skali 1:5000 z określeniem granic przedsięwzięcia oraz obszaru oddziaływania na środowisko)

     Otrzymują:
  1. Pan Andrzej Sutkowski,
  2. strony postępowania
  3. a/a.

     Do wiadomości:
  1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku
  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży



ZAŁĄCZNIK NR 1
DO DECYZJI O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH
NR KS.6220.4.2013 Z DNIA 09.05.2013 R.

CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA


-     Planowane przedsięwzięcie będzie realizowane na działkach o numerach ewidencyjnych 14/1, 14/3 i 15/3 o łącznej powierzchni 3,6 ha w obrębie wsi Przytuły Las w gminie Przytuły, powiat łomżyński, województwo podlaskie. Na działkach tych poprzednio znajdowała się wytwórnia mas bitumicznych i nadal jest to działka przemysłowa. Teren nie jest zadrzewiony.
     Inwestycja będzie polegała na produkcji energii elektrycznej pozyskiwanej z promieniowania słonecznego. Jest to odnawialne i czyste źródło energii nie wytwarzające żadnej szkodliwej emisji do atmosfery. Ogniwo fotowoltaiczne jest to urządzenie, które przekształca promieniowanie słoneczne bezpośrednio w elektryczność. Nosi ono nazwę efektu fotowoltaicznego.
     Ogniwa zbudowane są z krzemu, w budowie każdego ogniwa wyróżniamy dwie warstwy: pozytywną i negatywną, pomiędzy którymi w momencie, gdy w ogniwo trafiają promienie słoneczne wytwarza się napięcie. Wytwarzane napięcie nieznacznie przekracza 0,5 V i 2 W mocy, dlatego aby uzyskać bardziej użyteczne napięcie i większą moc, ogniwa są łączone w moduł.
     Kolejnym elementem systemu fotowoltaicznego są przetwornice, przekształcające prąd stały w prąd zmienny, który trafia do sieci energetycznej. Ogniwa fotowoltaiczne pracują bezobsługowo. Posadowione są na gotowych konstrukcjach metalowych bezpośrednio na gruncie. Przewidywany okres eksploatacji to około 30 lat.
     W ramach realizowanej inwestycji na gruncie będą posadowione następujące obiekty:
Zespół paneli fotowoltaicznych
     Panele zostaną umieszczone w rzędach, pomiędzy którymi pozostawiony zostanie odstęp od 3 do 8 metrów. Panele zostaną ustawione na stalowych konstrukcjach wkręcanych lub wbitych w grunt na głębokość około 1,5 metra. Średnia wysokość, na której umieszczony zostanie panel fotowoltaiczny wynosi około 0,5 metra nad gruntem. Wysokość panelu w rzucie bocznym wraz ze słupkiem nie przekroczy 3 metrów. Panele będą skierowane w stronę południową i nachylone do ziemi pod kątem 35- 38 stopni.
Zespół kontenerowy, w skład którego wejdą:

  • Kontener z przetwornicami i urządzeniami do funkcjonowania instalacji (funkcja produkcyjna). Umieszczone w nim przetwornice będą przetwarzały prąd stały na prąd zmienny wytworzony w wyniku efektu fotowoltaicznego, parametry przetwornic zostaną ustalone w projekcie wykonawczym instalacji. Przewidywana wielkość kontenera 6 m x 2,5 m x 2,8 m - docelowa wielkość zostanie określona w dokumentacji projektowej.
  • Kontener stacji transformatorowej (funkcja produkcyjna) - wielkość kontenera 6 m x 2,5 m x 2,8 m. Będzie zawierał stację transformatorową.

     Opcjonalnie zakłada się możliwość zaadaptowania istniejącego budynku na wyżej wymienione funkcje.
     Szacunkowe zapotrzebowanie na energię będzie się kształtowało w następujący sposób:
  • energia elektryczna około 5 kW,
  • energia cieplna będzie potrzebna jedynie do ogrzewania w okresie zimowym, pozyskiwanym przy pomocy elektrycznych urządzeń grzewczych.

     Na etapie budowy będzie wykorzystywana niewielka ilość surowców, materiałów, paliw, energii oraz wody przez ekipy montażowe do celów socjalno- bytowych.
     W czasie eksploatacji nie przewiduje się wykorzystania wody ani powstawania ścieków socjalno-bytowych, ze względu na to, że instalacja będzie samoobsługowa.
Data powstania: czwartek, 9 maj 2013 14:33
Data opublikowania: piątek, 28 cze 2013 14:35
Opublikował(a): Andrzej Gwiazdowski
Zaakceptował(a): Andrzej Gwiazdowski
Artykuł był czytany: 2680 razy