BIP Gminy Przytuły

Biuletyn Informacji Publicznej

POSTANOWIENIE


     Na podstawie art. 63 ust.2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz.1235 j.t.) a także § 3 ust.1 pkt 102 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz.1397 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Maksymiliana Filipkowskiego Mariusza o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „budowie obory wolnostanowiskowej na około 90 DJP w systemie chowu bezściołowego wraz z podziemnym wewnętrznym zbiornikiem na gnojowicę o pojemności około 1500 m3 i zbiornikiem na ścieki sanitarne o pojemności około 10 m2 na działce nr 229 we wsi Wilamowo, gm. Przytuły”

postanawiam


uznać w/w przedsięwzięcie jako nie wymagające potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Uzasadnienie


     Pan Maksymilian Filipkowski wystąpił do Wójta Gminy Przytuły z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „budowie obory wolnostanowiskowej na około 90 DJP w systemie chowu bezściołowego wraz z podziemnym wewnętrznym zbiornikiem na gnojowicę o pojemności około 1500 m3 i zbiornikiem na ścieki sanitarne o pojemności około 10 m2 na działce nr 229 we wsi Wilamowo, gm. Przytuły”. Zgodnie z §3 ust.1 pkt 102 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz.1397 ze zm.) przedmiotowa inwestycja jest zakwalifikowana do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko może być wymagane.
     Do wniosku dołączono 3 egzemplarze karty informacyjnej przedsięwzięcia wraz z jej zapisem w formie elektronicznej, poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej w skali 1:5000 obejmującej obszar, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz wypis z ewidencji gruntów obejmujący przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz wypisy działek sąsiednich.
     Wójt Gminy przed wydaniem niniejszego postanowienia realizując art. 64 ust.1 pkt.1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. zasięgnął opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
     W dniu 12 grudnia 2013 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku postanowieniem znak WOOŚ-II.4240.527.2013.RD wyraził opinię, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
     W uzasadnieniu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska napisał, że: "przedsięwzięcie polegało będzie na budowie obory do hodowli bydła mlecznego o obsadzie 90 DJP, w systemie bezściełowym z matami legowiskowymi. W budynku zostaną wydzielone pomieszczenia hodowlane, udojnia, zlewnia mleka oraz pomieszczenie socjalne. Najbliższy budynek mieszkalny znajduje się w odległości około 375 m od planowanej inwestycji. Obora będzie wentylowana w sposób grawitacyjny, woda będzie dostarczana z wodociągu gminnego, a energia z istniejącego przyłącza.
     Na etapie realizacji inwestycji zostaną podjęte działania minimalizujące ewentualne negatywne oddziaływania związane z okresowym zwiększeniem poziomu hałasu i emisji zanieczyszczeń poprzez właściwą organizację robót oraz zachowanie środków ostrożności mających na celu zabezpieczenie wód i gruntu przed zanieczyszczeniami.
     Na etapie eksploatacji przedsięwzięcia w celu ochrony powierzchni ziemi i wód gnojowica będzie magazynowana w podziemnym zbiorniku (kanały rusztowe) o pojemności ok. 1500 m3 pozwalającej na właściwe przechowywanie co najmniej 4-miesięcznej produkcji nawozów. Całość nawozów powstających w gospodarstwie inwestor wykorzysta do nawożenia gruntów rolnych będących w jego dyspozycji w terminach i dawkach zgodnych z zasadami dobrej praktyki rolniczej. Areał tych gruntów jest wystarczający do właściwego zagospodarowania całości powstających w gospodarstwie nawozów i zachowania dopuszczalnej dawki 170 kg N/ha. Ścieki porządkowe z udojni i zlewni mleka oraz pomieszczenia sanitarnego będą odprowadzane do szczelnego zbiornika o poj. 10 m3. Realizacja przedsięwzięcia nie spowoduje pogorszenia klimatu akustycznego środowiska, gdyż hodowla krów nie wiąże się z koniecznością stosowania wentylatorów mechanicznych. Budynek inwentarski nie wymaga ogrzewania, nie będzie zatem stanowił źródła procesów energetycznych. Przechowywanie gnojowicy w szczelnym zbiorniku zapobiegnie zanieczyszczaniu środowiska gruntowo-wodnego.
     Analiza materiału dowodowego pod kątem dalszych wymagań zawartych w art. 63 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy wykazała, że realizacja wnioskowanego przedsięwzięcia nie stanowi zagrożenia dla środowiska, w tym również przy: istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Wnioskowane przedsięwzięcie nie jest zlokalizowane na obszarach wodno-błotnych, na obszarach przylegających do jezior i obszarach wybrzeży, na górskich i leśnych, w tym strefie ochronnej ujęć wód i obszarach ochronnych zbiorników wód śródlądowych.
     Przedsięwzięcie nie będzie również realizowane na obszarach, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone, na obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne oraz na obszarach ochrony uzdrowiskowej.
     Biorąc pod uwagę usytuowanie, rodzaj i skalę przedsięwzięcia, w ocenie organu jego realizacja i eksploatacja nie będzie stanowiła znacznej uciążliwości i nie spowoduje przekroczenia dopuszczalnych norm środowiska poza terenem, do którego inwestor ma tytuł prawny.”
     Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży pismem z dnia 19.12.2013 r. znak NZ.4151.79.2013 /Opinia nr 157.NZ.2013 nie stwierdził obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla w/w przedsięwzięcia. W uzasadnieniu swojej opinii Inspektor Sanitarny napisał: „W celu zidentyfikowania możliwego bezpośredniego i pośredniego wpływu inwestycji na środowisko, zdrowie i warunki życia ludzi, dobra materialne oraz wzajemne oddziaływanie między tymi elementami dokonano analizy parametrów przedsięwzięcia określonych w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r., tj. na:

  1. rodzaj i skalę przedsięwzięcia, które z racji charakteru nie pociąga za sobą zagrożeń, tym bardziej znaczących oddziaływań na klimat akustyczny, powietrze, wodę i grunty. Przedsięwzięcie będzie realizowane na działce o powierzchni 0,1445 ha. Na bazie istniejących obiektów na działce nr 49 we wsi Grzymki prowadzona jest hodowla bydła o obsadzie ok. 60,5DJP. Planowana budowa obory jest poza zabudową zagrodową (kolonia). Planowane jest zwiększenie hodowli o 29,5 DJP. Budowa obory poza terenem zabudowy zagrodowej (kolonia) na 90DJP wpłynie na poprawę warunków sanitarnych w obiekcie hodowlanym. Realizacja przedsięwzięcia nie pogorszy warunków aerosanitarnych, akustycznych oraz zagrożenia jakości powietrza i jakości wód oraz negatywnego oddziaływania na ludzi ( przy prawidłowo prowadzonej hodowli towarzyszy w zasadzie wyłącznie niewielka emisja zanieczyszczeń, tj. amoniaku i siarkowodoru).
  2. wykorzystanie zasobów naturalnych – prognozuje się wykorzystanie normatywnych wielkości w zakresie zużycia wody, materiałów, paliw oraz energii. Wszelkie zużyte surowce będą wykorzystywane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami.
  3. brak nakładania się oddziaływań,
  4. brak zwiększenia rodzaju i ilości zanieczyszczeń w stosunku do stanu obecnego (emisji hałasu oraz zagrożenia jakości powietrza i jakości wód oraz negatywnego oddziaływania na ludzi),
  5. usytuowanie przedsięwzięcia – przedsięwzięcie zlokalizowane jest poza obszarem podlegającym ochronie. Na terenie, na którym położona jest działka nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. „

     W ocenie organu sanitarnego przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko nie jest wymagane.
     Biorąc pod uwagę powyższe oraz opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży postanowiono jak w rozstrzygnięciu.
     Dla terenu, na którym planowane jest przedsięwzięcie nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego.

POUCZENIE


     Na niniejsze postanowienie nie służy zażalenie.
     Otrzymują:
  1. Maksymilian Filipkowski,
  2. strony biorące udział w postępowaniu
  3. a/a

     Do wiadomości:
  1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku
  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży.

     Podano do publicznej wiadomości poprzez:
  1. umieszczono na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Przytuły
  2. umieszczono na stronie internetowej Urzędu Gminy Przytuły
Data powstania: sobota, 28 gru 2013 12:05
Data opublikowania: wtorek, 14 sty 2014 12:16
Opublikował(a): Andrzej Gwiazdowski
Zaakceptował(a): Andrzej Gwiazdowski
Artykuł był czytany: 1667 razy